توضیحات معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره صندلی فروشی؛

مسئولیت گرفتن دانشجوی دانشگاه‌ها با سازمان سنجش است

1398/08/02 - 11:19 - کد خبر: 4747 نسخه چاپی

نصر: معاون آموزش وزارت بهداشت به ارائه توضیحاتی درباره موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها پرداخت و اظهار کرد: سازمان سنجش مسئولیت گرفتن دانشجو برای دانشگاه‌ها را دارد. سازمان سنجش که زیر نظر وزارت علوم است دانشجویانی را که انتخاب می‌شوند مستقیما به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌کند.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، باقر لاریجانی در جمع خبرنگاران درباره مسائلی که اخیرا پیرامون صندلی فروشی در دانشگاه”های علوم پزشکی مطرح شده، گفت: سازمان سنجش در گذشته مقاومت می”کرد که لیست”ها را به وزارت بهداشت منعکس کند. ما کاری را در یکی دو سال گذشته شروع کردیم” و آن این است که از سازمان سنجش لیست”ها را به طورکامل می گیریم و از سوی دیگر لیست قبولی”ها را هم از دانشگاه”ها می گیریم و این”ها را با هم” مانیتور می”کنیم. این کار به طور جدی در حال پیگیری است و سیستم” ما کاملا کنترل می”کند  کسی که فارغ”التحصیل می”شود چه زمانی وارد و چه زمانی خارج می”شود.

وی افزود: اخیرا با توجه به بحث”هایی که شد این کار را به طور جدی”تر دنبال می”کنیم و حسب نظری که وزیر محترم داشته و معاونت آموزشی نیز این کار را درست می”دانست کل اسامی” که سازمان سنجش به دانشگاه”ها اعلام”کرده را مورد بررسی قرار می”دهیم.

لاریجانی گفت: مواردی نیز مطرح” می”شود که کسی برای ورود به دانشگاه امتحان داده یا نداده. مواردی که ما بررسی کردیم نشان می”دهد برخی گزارش”هایی که شده درست نبوده است”.

معاون وزیر بهداشت درباره دانشجویانی که از خارج از کشور پذیرش می”شوند، گفت: موضوع دیگر این است که دانشجویانی که از خارج از کشور می”خواستند بیایند باید شرایطی داشته باشند مثلا دانشگاهی که بودند معتبر باشد و نمراتشان هم شرایط خاصی داشته باشد. در گذشته هم دقت می”کردیم، از زمانی که مسئله ارز جدی شد نیز فشار ورود دانشجویان از خارج به داخل بیشتر از گذشته شد. قبلا مصاحبه برای پذیرش دانشجویان به داخل وجود نداشت و ما اخیرا مصاحبه را نیز اضافه کردیم اما به مواردی برخوردیم که افراد می”خواستند تقلب”هایی را انجام دهند یعنی کسی بود که نمره سال آخرش درست نیست اما چند وقت بعد می”دیدیم که نمره درست را می”آورد.

وی افزود: ما کم”کم” به این قضیه مشکوک شدیم و حراست و بقیه را فعال کردیم و با مواردی در حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ مورد روبرو شدیم که عدد دقیق را بعدا استخراج و اعلام”می”کنیم. این موارد کارنامه تحصیلی خود را از یک جا می”آوردند.هم پسرانه و هم دخترانه”. ما این موارد را به آموزش و پرورش انتقال دادیم و سیستم”های نظارتی ما هماهنگ کردند و مشخص شد تقلبی در این قضیه وجود دارد.

لاریجانی گفت: افرادی را که متوجه آن”ها شدیم اجازه ندادیم به دانشگاه وارد شوند. این” ممکن است به بررسی”های بیشتری نیاز داشته باشد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: مواردی که گمان می”کنیم ممکن است مشکوک باشد را دوباره چک می”کنیم. مقوله دیگری که با آن” برخورد کردیم افرادی بودند که گفتند از خارج از کشور آمده ایم و وقتی ما پرونده را بررسی کردیم متوجه شدیم که این”ها از خارج از کشور نیامده”اند. هر جا که سیستم ما متوجه شده پرونده افراد خدشه”ای دارد به دانشگاه”ها معرفی نشدند.

 

توضیحاتی درباره تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی

وی درباره انتقال برخی دانشجویان دامپزشکی به پزشکی در دانشگاه آزاد گفت: نکته سوم این که ما آیین”نامه”ای داریم که دانشجویانی که در رشته دامپزشکی هستند و پدرشان هیئت”علمی است با امتیاز۹۲.۵  می”توانند به پزشکی تغییر رشته دهند. این آیین”نامه امضای وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد و وزیر بهداشت را دارد و براساس آیین”نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است.

لاریجانی ادامه داد: بعد از مدتی متوجه شدیم که حدود ۲۰۰ مورد در دانشگاه آزاد در حال استفاده از این آیین”نامه”اند در حالی که شرایطش را ندارند. از ما خواستند امضا بگیرند که این کار را انجام دهند ولی ما قبول نکردیم اما متوجه شدیم در گذشته این تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی انجام گرفته است. می”بایست برای این کار امضای دو وزیر و رئیس دانشگاه را می”داشتند که لااقل وزیر بهداشت این را امضا نکردند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: بعدها با توجه به این که به برخی پدران قول داده بودند که این” کار را سال”های بعد هم” تکرار می”کنیم این”هایی که در حوزه پزشکی بودند تلاش کردند این کار انجام شود. ما مصوبه”ای در کمیسیون موارد خاص داشتیم که به کسانی که قول داده شده استثنائا برای آخرین سال از این فرصت استفاده کنند این درصورتی است که به خارج از کشور بروند و در دانشگاه معتبری ۳۶ واحد پاس کنند.

وی با بیان این که  هیچ فردی براساس دستورالعمل وزارت بهداشت منتقل نشده و همه”ی کسانی که منتقل شدند قبل از این مصوبه کمیسیون موارد خاص بوده” است، گفت: با توجه به این که این موضوع تبدیل به مسئله ای اجتماعی شده بود ما در کمیسیون موارد خاص بعدی این را وضع کردیم و گفتیم ما که شراکتی در این تصمیم”گیری نداشتیم دوستان با هر متدولوژی” که پیش رفتند باید خودشان پاسخگو باشند. در نتیجه این آیین”نامه را نیز لغو کردیم. بدین ترتیب افرادی که در دانشگاه آزاد منتقل شده”اند هیچ کدام طبق مصوبه وزارت بهداشت نبودند.

 

مدیران ما افراد سالم و درستی هستند

لاریجانی در ادامه صحبت”های خود متذکر شد: در کل صورت مسئله این است که پذیرفته”شدگان دانشگاه  توسط سازمان سنجش به دانشگاه”ها اعلام می”شود و حسب نظر وزیر محترم  و برای دقت بیشتر تیم”هایی را گذاشته ایم که لیست”ها را بررسی کنند. افرادی که از دانشگاه آزاد منتقل شده”اند براساس تصمیمات درونی دانشگاه آزاد بوده است و دوستان اگر توجیهاتی دارند در این باره خواهند گفت.

وی افزود: افرادی هم که از خارج از کشور منتقل شده”اند در گذشته کنترل می”شدند و اکنون نیز بررسی می”شوند اما الان با مواردی روبرو شده”ایم که این موارد به سازمان”های نظارتی فرستاده شده”اند.

لاریجانی درباره آن چه به عنوان صندلی فروشی مطرح شده گفت: کسی که لیاقت نداشته است در حوزه پزشکی برود، فرض کنید از یک جایی به جای دیگر برود، ممکن است این امر تعبیر صندلی فروشی شود. هرکسی درباره این موضوع مسأله ای را مطرح می کند اما واقعیت این است که اکنون وزارت بهداشت تیم های متعددی برای بررسی این موضوع تدارک دیده است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد:  ۲۰۰۰ پرونده در یک روز به ما ارجاع شده که نیاز به بررسی دارد؛ در این رابطه حتی یکی از مدیران کل ما را کتک زدند و پدرها و مادرانی آمدند و درباره فرزندانشان جو ایجاد کردند. همه این مسائل دست به دست هم می دهد.من می دانم که مدیران ما افراد سالم و درستی هستند و این افراد خودشان به این مسأله پی بردند و آن را دنبال کردند.

وی افزود: فرد متخلفی را شناسایی کردیم که به خانواده ها گفته بود با پرداخت پول فرزندتان را منتقل می کنم که بلافاصله وی را به حراست معرفی کردیم؛ نمی توانم بروز تخلف را صفر اعلام کنم اما اینکه به طور سیستماتیک در وزارت بهداشت صندلی دانشگاه ها فروخته شود؛ اینگونه نیست.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره رای اخیر دیوان عدالت اداری درباره فرزندان اساتید دانشگاه علوم پزشکی آزاد گفت: دیوان عدالت اداری رای ما را که من لغو کرده بودم، دستور موقت صادر کرد و بعد از آن هم دیوان عدالت رای خود را لغو کرد.

لاریجانی در پاسخ به ادعای خانمی که در دانشگاه شهید بهشتی دانشجو بوده است، گفت: به حراست دانشگاه نامه زدیم و گزارش خواستیم. طبق گزارش دانشگاه این فرد اصلا دانشجو نبوده است و با سیستم آموزشی دانشگاه هیچ ارتباطی نداشته است اما این خانم دوستانه در دانشکده دندانپزشکی داشته و در برخی کلاس ها شرکت کرده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: همزمان کلاس های کنکور با این فرد به عنوان رتبه برتر و دانشجوی رشته دندانپزشکی مصاحبه داشتند و حتی در صدا و سیما هم پخش شده است.

وی اضافه کرد: سیستم های نظارتی درباره این موضوع در حال بررسی هستند؛ در دانشگاه شهید بهشتی ٢یا ٣ تن از پرسنل به دلیل تسامح در ورود این فرد و حضور در کلاس ها به تخلفات اداری معرفی شدند.

انتهای پیام/

مسئولیت گرفتن دانشجوی دانشگاه‌ها با سازمان سنجش است نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار