معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی خبر داد:

رشد ۳۱ درصدی صدور پروانه اکتشاف معادن در آذربایجان شرقی

1400/04/22 - 13:08 - کد خبر: 47362 نسخه چاپی

نصر: معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به صدور ۱۷ فقره پروانه اکتشاف معدن در سه ماهه نخست سال1400، از رشد ۳۱ درصدی در این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان خبر داد.

به گزارش نصر، مهرانگیز رحمانی با بیان اینکه توسعه معادن و صنایع معدنی یکی از محوری ترین برنامه های وزارت و سازمان های صمت استان ها در سال " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها " می باشد، گفت : در سه ماهه اول امسال ۵ فقره گواهی کشف معدن با مساحت حدود 2.8 کیلومتر مربع صادرشده است.
وی ادامه داد: تا پایان خرداد ماه سال جاری ۴۸ فقره مجوز برداشت شن و ماسه و خاک رس از سوی ادارات صمت شهرستان ها صادر و بیشترین مجوز برداشت صادره مربوط به شهرستان های تبریز و مرند می باشد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان با تأکید بر اینکه مزیت های معدنی خدادادی در منطقه ، قابلیت و فرصت سرمایه گذاری در معادن استان را فراهم ساخته و نیازمند توجه بیش از پیش به این بخش مهم و تأثیرگذار اقتصادی است، ادامه داد: ایجاد و راه اندازی واحدهای فرآوری ، توسعه و تکمیل چرخه و زنجیره های بعدی معادن و صنایع پائین دستی ، زمینه ایجاد اشتغال پایدار را تحقق می بخشد.
به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی، وی از وجود بیش از 800 معدن و فعالیت نزدیک به 400 واحد معدنی بدون احتساب معادن شن و ماسه در استان خبر داد و تصریح کرد: ظرفیت اسمی استخراج در معادن استان 48 میلیون تن بوده و با حل مشکلات و چالش‌های پیش رو و رفع موانع می توانیم ظرفیت های اشتغال و استخراج را ارتقاء دهیم .
رحمانی پیش بینی تمهیدات لازم براساس برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص جذب سرمایه در بخش صنایع معدنی را یکی از مهمترین اولویت های امسال دانست و خاطرنشان کرد: تنوع محصولات معدنی ویژگی عمده معادن استان بوده و تحقق (( نهضت کاهش خام فروشی )) بر اساس منویات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در سرلوحه برنامه های ما قرار دارد.
وی راه اندازی شهرک تخصصی مس در شهرستان ورزقان را در راستای حرکت به سمت ایجاد واحدهای فرآوری و توسعه صنایع پایین دستی در بخش معدن برشمرد و گفت : ایجاد ارزش افزوده ، افزایش ظرفیت اشتغال و همچنین پرهیز از خام فروشی از دیگر موارد مهمی است که با جدیت دنبال می شود.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی افزود : تامین نیاز داخل اولویت اول استان بوده و در بحث صادرات نیز بخشی از مواد معدنی نظیر پوکه که از استانداردهای جهانی برخوردار است ، به منظور حضور در بازارهای جهانی صادر می شود.
انتهای پیام/
 رشد ۳۱ درصدی صدور پروانه اکتشاف معادن در آذربایجان شرقی خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار