مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهادکشاورزی استان:

برق چاه‌های کشاورزی با پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود

1400/04/21 - 09:57 - کد خبر: 47273 نسخه چاپی

نصر: مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از شناسایی سرمایه گذاران علاقه‌مند به تامین تجهیزات و نصب و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی روستایی در سراسر استان با هدف انتقال تدریجی دانش فنی و ساخت داخل این تجهیزات، خبر داد.

به گزارش نصر، غلامرضا بابایی اظهار داشت: شرکت توانیر در نظر دارد در راستای تحقق مصوبه شورای اقتصاد در خصوص طرح برقدار کردن چاه‌ها و تلمبه‌های آب کشاورزی با استفاده از سلول‌های خورشیدی، نسبت به شناسایی سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به تامین تجهیزات و نصب  و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی روستایی در سراسر کشور جمعاً به ظرفیت ۳۰۰۰ مگاوات با هدف انتقال تدریجی دانش فنی و ساخت داخل این تجهیزات اقدام کند.
وی گفت: برآورد اولیه سرمایه‌گذاری این طرح، حدوداً معادل ۱.۵ میلیارد دلار است. این ظرفیت نیروگاهی از طریق برگزاری مناقصه‌های متوالی و مستمر، محقق خواهد شد که اولین مورد آن به ظرفیت ۱۵۰ مگاوات در آینده نزدیک از طریق ۳ شرکت توزیع نیروی برق به مناقصه گذاشته خواهد شد.
وی با بیان اینکه ساختار این مشارکت بدین شکل است که اتصال چاه‌های کشاورزی به شبکه برق از محل منابع شرکت توزیع نیروی برق و تأمین تجهیزات و احداث نیروگاه‌های خورشیدی روستایی مرتبط و اتصال آنها به شبکه عمومی (تاحد امکان به صورت همزمان با اتصال چاه‌ها به شبکه برق) از محل منابع سرمایه‌گذار مشارکت‌کننده و انجام می‌شود، ادامه داد: سرمایه‌گذار مشارکت‌کننده ضمن بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها و بیمه آنها در مقابل حوادث در دوره مشارکت (که حداقل ۲۰ سال، به علاوه زمان احداث و راه‌اندازی، خواهد بود)، تولید انرژی سالیانه این نیروگاه‌ها را تضمین می‌نماید.
بابایی با بیان اینکه در تمامی طول دوره مشارکت همچنین پس از آن، مالکیت شبکه و تاسیسات اتصال چاه‌های کشاورزی و اتصال نیروگاه‌ها به شبکه برق متعلق به شرکت توزیع (توانیر) و مالکیت این نیروگاه‌ها متعلق به سرمایه‌گذار مشارکت‌کننده است، گفت: شرکت توزیع نیروی برق (از طریق توانیر) بهای سوخت صرفه‌جویی شده را از شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت دریافت خواهد کرد و به سرمایه‌گذار مشارکت‌کننده بابت مشارکت در این سرمایه‌گذاری ۲ نوع پرداخت (از طریق توانیر) خواهد داشت.
وی با بیان اینکه محل احداث نیروگاه‌های خورشیدی روستایی به اختیار سرمایه‌گذار، در جوار هر یک از چاه‌های کشاورزی یا در محل‌هایی که توسط سرمایه‌گذار معرفی و باتوجه به ظرفیت هر نیروگاه به تائید شرکت توزیع نیروی برق می‌رسد، خواهد بود، یادآور شد: درصورت درخواست سرمایه‌گذار، شرکت توزیع نیروی برق همکاری لازم را برای تصرف و تملک زمین مورد نیاز نیروگاه‌ها همچنین احداث شبکه و تاسیسات اتصال نیروگاه‌ها به شبکه برق (با هزینه سرمایه‌گذار) به عمل می‌آورد.
بابایی همچنین اضافه کرد: شرکت توزیع نیروی برق محل‌هایی را که برای احداث نیروگاه، مناسب ارزیابی و برای تصرف و تملک زمین آنها اقدام کرده است نیز به سرمایه‌گذار عرضه می‌نماید؛ تا سرمایه‌گذار، در صورت تمایل به استفاده از هرکدام آنها و پرداخت بهای آن به قیمت کارشناسی، بتواند در آن محل‌ها نیروگاه احداث کند.
مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه رعایت کلیه ضوابط مرتبط با «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» جهت تامین تجهیزات مرتبط توسط سرمایه‌گذار الزامی است، ادامه داد: از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند که توانایی مالی، مدیریتی و فنی تأمین تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی را دارا هستند، دعوت می‌شود ضمن تماس با شماره تلفن ۲- ۲۷۹۳۸۱۶۰-۰۲۱ نسبت به ثبت‌نام جهت حضور در جلسه پرسش و پاسخ و تبیین ابعاد طرح که با حضور مدیرعامل شرکت توانیر طی روزهای آینده تشکیل می‌شود، حضور به هم رسانند.
انتهای پیام/
برق چاه‌های کشاورزی با پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار