رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه؛

۸۶ درصد تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه حفر شد

1398/08/01 - 16:07 - کد خبر: 4708 نسخه چاپی

نصر: رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه ۳۰.۵ کیلومتر از تونل انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه حفر شده است، گفت: حدود پنج کیلومتر برای اتمام این تونل باقی‌است تا این طرح به بهره‌برداری برسد.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، فرهاد سرخوش امروز در گفت و گویی با اعلام اینکه طبق آخرین صورت وضعیت، برای طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال هزینه شده است، بیان کرد: برای اتمام این طرح ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین اعتبار این طرح وجود ندارد، اظهار داشت: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به نگین آبی آذربایجان تا پایان سال آینده به بهره”برداری خواهد رسید.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین درخصوص خط انتقال کانال بتنی روباز این طرح بیان کرد: طول این خط انتقال نیز ۱۱ کیلومتر است که هم اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همزمان با تونل خط انتقال به بهره”برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه پس از بهره”برداری از این طرح سالانه بیش از ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از جنوب آذربایجان”غربی به پیکره دریاچه ارومیه وارد می”شود، اضافه کرد: پیش”بینی می”شود پس از اتمام طرح”های انتقال آب به دریاچه ارومیه سالانه یک متر تراز دریاچه افزایش یابد.

بنا به این گزارش، تراز دریاچه ارومیه نسب به سال گذشته بیش از یک متر افزایش یافته و در برخی نقاط تا ۱۱۳ سانتی”متر عمیق”تر شده است.

تراز فعلی دریاچه ارومیه یک”هزار و ۲۷۱ متر و ۲۵ سانتی”متر می”باشد که در تراز یک”هزار و ۲۷۲ متر هم آرتمیا از شرایط کافی برای رشد برخوردار است و هم بیش از ۹۵ درصد کانون”های ریزگرد رفع و تحت پوشش قرار می”گیرد.

تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شده، است؛ امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی دولت، بیش از هفت هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص می”یابد که در حال طی مراحل پایانی است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح”های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال  از ۱۳۹۴ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین”المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح”های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

انتهای پیام/

۸۶ درصد تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه حفر شد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار