وزیر علوم:

ایران با تأسیس دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت به یک نیاز اساسی پاسخ داد

1400/04/16 - 20:44 - کد خبر: 47066 نسخه چاپی

نصر: وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ایران با تأسیس دانشگاه دی هشت به عنوان یک دانشگاه بین‌المللی به یک نیاز اساسی و مبرم پاسخ داد.

به گزارش نصر، منصور غلامی عصر چهارشنبه در دومین نشست هیات امنای دانشگاه بین‌المللی دی هشت به صورت مجازی و با حضور نمایندگان کشورهای عضو با بیان اینکه جمعیت مجموعه کشورهای عضو دی هشت، حدود ۱.۴ میلیارد نفر است، افزود: این جمعیت عظیم نیازمند تاسیس یک دانشگاه مشترک بود و جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی به این نیاز اساسی، هدف دانشگاه دی هشت را تأسیس کرده است.
وزیر علوم با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌های آموزشی، علمی و فناوری میان کشورهای عضو گروه دی هشت گفت: برای گروهی از کشورهای پرنفوذی که ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت دنیا را شامل می‌شوند و همچنین از نیروی کار ۳۰۰ میلیون نفری برخوردارند و ظرفیت‌های انرژی، صنعتی، اقتصادی و تجاری قابل توجه در اختیار دارند، ایجاد یک دانشگاه برای توسعه منابع انسانی و توسعه همکاری‌های آموزشی پژوهشی، علمی و فناوری یک نیاز فوری و اساسی بوده است.
غلامی پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس دانشگاه بین المللی دی هشت را که در سال ۱۳۹۷ عملیاتی شده بود، در دستیابی به همین منظور دانست و گفت: چنین هدف بزرگی نیازمند حمایت و مشارکت جدی کشورهای عضو است.
 در دومین نشست هیات امنای دانشگاه بین المللی دی هشت که با حضور وزیر آموزش بنگلادش و معاونان و نمایندگان آموزش عالی کشورهای نیجریه، پاکستان، مالزی، اندونزی، معاون دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی دی هشت، رئیس این دانشگاه، رئیس و معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم به صورت مجازی برگزار شد؛ برخی از بندهای اسناد پایه تاسیس این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.
گفتنی است؛ در سال ۱۳۹۷ کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی دی هشت، تاسیس این دانشگاه و استقرار آن در ایران (شهر همدان) را تصویب کرده بودند.
انتهای پیام/
ایران با تأسیس دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت به یک نیاز اساسی پاسخ داد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار