وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

دشمنان را از خواب خوش بیدار کنید/ ننگ بر سیاست زدگی

1400/04/14 - 16:07 - کد خبر: 46919 نسخه چاپی

نصر: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی زحمت یک ساله مدافعان سلامت و سازندگان دارو و واکسن و... را نفی می ‌کنند تا یک فرد یا جریانی را بزنند، گفت: ننگ بر این سیاست‌ زدگی!

به گزارش نصر، سعید نمکی در ستاد استانی مقابله با کرونای آذربایجان شرقی با اشاره به توانمندی‌ های داخلی برای مقابله با کرونا اظهار کرد: اکنون ما به سازنده برخی از مهم‌ ترین ابزارهای مقابله با کرونا از جمله ونتیلاتور و واکسن و... تبدیل شده ‌ایم  و حتی ‌برخی محصولات صادر می ‌شوند که در دنیا بی ‌نظیر است، در حالی که ما در شرایط تحریم این اقدامات را انجام دادیم.
وی با بیان اینکه برخی قلم به دست گرفتند که وقتی ما نمی ‌توانیم دوچرخه بسازیم چرا ادعای تولید واکسن داریم؟ تصریح کرد: این افراد که چنین سخن می ‌گویند، نمی ‌دانند که اکنون آنتی ‌بادی واکسن رازی و پاستور در بدنشان وجود دارد! این ‌ها برای حرف زدن حتی به تاریخ نگاه نمی ‌کنند که بیش از صد سال است ما واکسن می ‌سازیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی با اشاره به اینکه وقتی می ‌گوییم واکسن می ‌سازیم و به عنوان ششمین و هفتمین واکسن‌ ساز بزرگ دنیا مطرح می ‌شویم، نمی ‌گویند دانشمندان این عرصه شبانه روز تلاش کردند و یک عظمت آفریدند، ابراز کرد: وقتی یک ورزشکار روی سکو می ‌روند، عده ‌ای با پرچم شیر و خورشید هم به این قهرمانی اشک شوق می ‌ریزند ولی برای دانشمندان ما این موضوع فراهم نیست و گمنامانه در این عرصه جانفشانی می ‌کنند.
وی با بیان اینکه برخی زحمت یکساله مدافعان سلامت و سازندگان دارو و واکسن و... را نفی می ‌کنند تا یک فرد یا جریانی را بزنند، افزود: ننگ بر این سیاست ‌زدگی چراکه این امر دور از اخلاق و انصاف است و تلاش ‌های دانشمندان این سرزمین را زیر سؤال می ‌برند.
نمکی در ادامه با تاکید بر اینکه پیک چهارم را با عزت و عظمت مدیریت کردیم خاطر نشان کرد: میزان مرگ در پیک چهارم «یک‌ دوم» پیک سوم بود و این به دلیل استفاده از زیرساخت شبکه، کلینیک ‌های سرپایی که بار بیمارستان ‌ها را کم کرد و شیوه موفق مراقبت در منزل بود.
وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت کلینیک‌ های سرپایی درمان کرونا و مراقبت را به عنوان مدل موفق بین المللی ثبت کرد، افزود: پایلوت مراقبت و رهگیری ویروس کرونا به صورت محله محور را هم در تبریز برای کاهش بار بیماری انجام دادیم که اکنون به عنوان الگوی موفق به کل کشور ارائه شد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه قبلاً گفته بودم که اگر احساس کنم زحمات همکارانم زیر سؤال می‌ رود و خون شهدای سلامت هدر می ‌رود سخن خواهم گفت، اظهار کرد: هر کسی در مورد من هرچه بگویند پاسخی نمی ‌دهم چراکه ما آمدیم کار کنیم و حرف بشنویم و برچسب بخوریم و روی مین برویم.
وی با بیان اینکه از دو ماه پیش مناطقی از سوش هندی در ایران شناسایی و رصد شده بود، گفت: در هرمزگان، بوشهر، آذربایجان غربی در کارخانه‌ای که هندی‌ها کار می‌کردند، در یزد کارخانه فولاد با کارکنان هندی، در قم و... همه اینها شناسایی و رصد شدند و ما مثل موشک نقطه‌زن اینها را رهگیری می‌کنیم تا آتش این گرفتاری دامن کشورمان را نگیرد.
نمکی تصریح کرد: دو ماه است نوع هندی، نیویورکی و آفریقای جنوبی کرونا به ایران ورود کرده ولی مدافعان سلامت مانع شیوع به مناطق دیگر شدند. قم، بوشهر، لامرد و... را مهار کردیم. در لامرد که دو نفر از حاشیه خلیج فارس در عروسی بودند عمل شیوع کرونای هندی شدند که همگی مهار شد و اجازه ندادیم در انتخابات اثرات سوء کرونا باعث بی رونق شدن انتخابات شود.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی در انتخابات شوراها، زمانه و زمان را بر ما حرام کردند و با برگزاری میتینگ ‌ها و سفره انداختن ‌ها عامل شیوع کرونا شدند، اذعان کرد: دستور دادم از نامه ‌های محرمانه مبارزه با کرونا، مهر «محرمانه» را بردارند تا بتوانم این مکاتبات را در اختیار رسانه‌ها قرار دهم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در این نامه ‌ها نوشتیم که سفره اندازی ها را جمع کنید تا کشور را گرفتار کرونا نکنید، اضافه کرد: نوشتیم که خبر داریم در افغانستان به دلیل فشار طالبان مردم آواره شدند و از مرزهای غیر رسمی وارد کشور می‌شوند و حفاظت از مرزها و جلوگیری از ورود اتباع غیرقانونی بدون ارزیابی بهداشتی و کرونایی امکانات گسترده می‌خواهد، برخی با آلودگی در مرکز کشور تردد می‌کنند که ناجا بخشی از ورودی‌های غیرمجاز را دستگیر کردند اما چگونه می‌توان اطمینان داشت که ویروس سرکش هندی در کشور شیوع نیابد.
وی با اشاره به اینکه قاچاقچیان انسان، مردم بی پناه افغانستان را از داخل ایران تا مرزهای غربی می‌برند و در چالدران نگه می‌دارند تا از مرز عبور دهند، ابراز داشت: این همه مسافت طی می‌شود و بدون غربالگری و کنترل کرونایی، کرونا را بیش از پیش شیوع می‌دهند، مگر وزیر بهداشت چه توانی در برابر این هجمه دارد؟ مگر کادر سلامت چه گناهی کرده که باید تاوان بدهد؟ انصاف و مروت و انسانیت کو؟ دین و تقوا و شرف کجاست؟ چرا خون شهدای سلامت را پایمال می‌کنید؟
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه با شرایطی که در پیش داریم، نمی‌شود موج پنجم را در یک منطقه محدود کرد، گفت: ویروس ووهان که خود را به قطب رساند، ویروس هندی حتماً خود را به شهرهای ما می‌رساند. ابزاری غیر از جانفشانی، چیزی برای مقابله با کرونا نداریم.
نمکی افزود: از بی‌توجهی‌ها گله نمی کنیم چون این کار جز تشویش اذهان و نگرانی مردم نتیجه و حاصل دیگری ندارد اما باید همه بدانند که با وجود همه این بی توجهی ها پیک چهارم کرونا را با یک دوم آمار مرگ پیک سوم مدیریت کردیم و پشت سر گذاشتیم هر چند که می شد بسیار بهتر عمل و این قضیه را راحت تر مدیریت کردیم.
وی به رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز دستور داد تا 5 اقدام جدی مقابله با کرونا را با استفاده از تجربیات گذشته در اولویت قرار دهند، افزود: افزایش کلینیک سرپایی، افزایش بیماریابی، ارزیابی حساسیت کیت‌های تشخیص به ویروس هندی، افزایش زمینه بستری موقت با آمادگی تخت‌های بیشتر برای بستری و در نهایت تشکیل کمیته‌های ترخیص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با تاکید بر اینکه باید تا ده روز پس از ترخیص بیماران، به صورت تلفنی افراد ترخیص شده کرونایی را پیگیری کرد، ادامه داد: سوش جدید کرونا در روز هشتم تا دهم یک موج التهاب در ریه ایجاد می‌کند و وقتی ترخیص می‌شود، در منزل دوباره با ریه پر در بیمارستان بستری می‌شود لذا برای پیشگیری از مشکلات ناشی از این سوش بیماری، حتماً تا ده روز باید تلفنی مراقبت در منزل داشته باشید.
وزیر بهداشت از احیای طرح بسیار مهم شهید سلیمانی در کشور برای مراقبت خانه به خانه خبر داد و گفت: با همکاری بسیج و هلال احمر و... تلاش می‌کنیم تا پیک پنجم را آبرومندانه مدیریت کنیم.
وی با اشاره به ضرورت مراقبت بیشتر در برابر انواع خارجی کرونا در کشور، اضافه کرد: ممکن است سوش و نوع ویروس‌های درون مرزی هم داشته باشیم و رصد لحظه‌ای در این زمینه ضرورت دارد.
نمکی در بخش پایانی صحبت‌های خود در تبریز، پس از بررسی روش‌های پیشگیری و مقابله با کرونا، تاکید کرد: ما درمان ویروس را هم فراموش نکردیم. در فاز التهاب بیمار، داروی ضد ویروس دادن اثری ندارد ولی در فاز اول باید شیوع ویروس در بدن را کاهش داد تا سیستم ایمنی بدن تخریب نشود.
وی خواستار بی تفاوتی کادر درمان و مدافعان سلامت نسبت به برخی حرف و حدیث‌ها علیه نظام سلامت شد و گفت: شما منتظر تشویق جریانات نباشید، شما با خدا معامله کرده‌اید. از جوسازی و بی ارزش کردن زحمات نهراسید، ما سربازیم، بدانید مدافعان سلامت در کنار این تخریب‌ها از بلندمرتبه‌ترین مرد این سرزمین تقدیر گرفته‌اید. مقام معظم رهبری به اندازه‌ای که از تیم سلامت تقدیر کردند از کسی تقدیر نکرده‌اند. وقتی ولی فقیه به شما لقب «مجاهد فی سبیل الله» می‌گویند، دیگر مقامی بالاتر از این نیست. روز گذشته در خدمت رئیس جمهور منتخب بودم که ایشان هم چندین بار از مدافعان سلامت تقدیر کردند و مردم هم قدردان هستند.
وزیر بهداشت به افتتاح پروژه‌های بزرگ بهداشتی و درمانی در آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: همینکه ده‌ ها پروژه در حال افتتاح است، این نشان می ‌دهد که هم افتخار سازندگی دارید و هم کرونا را مدیریت کرده‌ اید.
انتهای پیام/
دشمنان را از خواب خوش بیدار کنید/ ننگ بر سیاست زدگی سحر مغفرت

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار