در ارتباط با مواضع تهران درباره حمله به کردهای سوریه انجام شد/

گلایه اردوغان از ایران

1398/08/01 - 11:43 - کد خبر: 4668 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد که از موضع تهران درخصوص عملیات نظامی ترکیه در سوریه «ناراحت شده» و انتظار حمایت از سوی ایران را داشته است. پیش‌تر وزیرخارجه ترکیه نیز در پی لغو سفر رئیس مجلس ایران به استانبول گفته بود که از انزوا نمی‌ترسیم. از آغاز حملات نظامی ترکیه به شمال سوریه و ادعای مبارزه با تروریست‌ها، مقامات ایران این اقدام ترکیه را ناپسند و موجب دامنه‌دار شدن بحران به‌خصوص رشد گروه‌های تروریستی دانسته‌اند. تهران و آنکارا در کنار مسکو اعضای روند آستانه برای حل‌وفصل بحران سوریه هستند و تاکنون چند دور مذاکرات سران را برگزار کرده‌اند که آخرین آن ماه گذشته در استانبول بود.

به گزارش نصر به نقل از دنیای اقتصاد، رجب طیب اردوغان رئیس”جمهور ترکیه امروز سه”شنبه پیش از ترک کشورش برای سفر به روسیه از مخالفت ایران با عملیات نظامی ترکیه در سوریه ابراز نارضایتی کرد. اردوغان گفت: درحالی”که انتظار می”رفت ایران از عملیات چشمه صلح حمایت کند، اما برخلاف آن، ایران موضعی مخالف اتخاذ کرده است. او ادامه داد: ترکیه زمانی از موضوع برنامه هسته”ای ایران پشتیبانی کرد، اما افسوس که ما شاهد چنین حمایتی از سوی مقامات ایرانی نبوده”ایم. اشاره اردوغان به توافق ۱۰ ماده”ای ایران، ترکیه و برزیل در ۲۷ اردیبهشت ۸۹ در تهران است که طی آن درخصوص تبادل سوخت هسته”ای بین سه کشور توافقاتی انجام شد که البته بلافاصله با مخالفت آمریکایی”ها مواجه شد.

رئیس”جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد که آنکارا به”طور جدی مخالفت ایران با این مساله را محکوم می”کند. او همچنین مدعی شد که از ایران «صداهای ناهنجاری» به گوش می”رسد. روحانی باید از ابتدا این صداها را ساکت می”کرد. این صداها، من و همکارانم را ناراحت می”کند. رجب طیب اردوغان روز نهم اکتبر آغاز عملیات نظامی جدید در شمال سوریه موسوم به «چشمه صلح» را اعلام کرد که با مخالفت بسیاری از کشورها ازجمله ایران مواجه شده است.

 

مواضع مقامات ایران

حسن روحانی رئیس”جمهوری ایران چهارشنبه گذشته در نشست هیات دولت گفت: «ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی خود نگرانی”هایی دارد و حق آنهاست که این نگرانی”شان برطرف شود، ولی معتقدیم باید راه و شیوه درست در این مسیر انتخاب شود. در اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به صراحت اعلام کردیم که راه”حل امنیت در مرزهای شمالی سوریه و جنوب ترکیه تنها با حضور ارتش سوریه امکان”پذیر است و ما باید همه زمینه”ها را برای حضور ارتش سوریه در این مناطق فراهم کنیم و دیگر کشورها نیز باید کمک کرده و آمریکایی”ها از این منطقه خارج شوند و کردها نیز در این منطقه که در حقیقت کشور خودشان است در کنار ارتش سوریه قرار بگیرند.»

رئیس”جمهور تاکید کرد: شیوه”ای که امروز انتخاب شده و توافقاتی که پشت”پرده صورت گرفته به نفع منطقه نخواهد بود و ما از کشور دوست و برادر خود ترکیه و دولت این کشور می”خواهیم که در این”گونه امور دقت و حوصله بیشتری به خرج داده و در مسیری که انتخاب شده، تجدیدنظر کند. معتقدیم راهی که انتخاب شده برای منطقه راهی مناسب و خیر نیست، چراکه امروز در شرایطی قرار داریم که باید در منطقه آرامش برقرار شود و آوارگان سوری، سریع”تر به کشورشان بازگردند.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نیز روز شنبه ۲۰ مهر در حساب کاربری خود در توییتر با انتشار بخشی از گفت”وگوی خود با شبکه TRT ترکیه در مورد راه”حل شرایط موجود نوشت: توافق آدانا میان ترکیه و سوریه که همچنان معتبر است، راهی بهتر برای دستیابی به امنیت است. ایران می”تواند به گردهم آوردن کردهای سوریه، دولت سوریه و ترکیه کمک کند تا ارتش سوریه در کنار ترکیه بتوانند از مرز حفاظت کنند.

توافق”نامه آدانا که این روزها مقامات ایران و بسیاری از کارشناسان مسائل بین”الملل بر اجرای آن تاکید دارند، در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۹۸ در نشستی که دو هیات سوریه و ترکیه در شهر آدانا داشتند، میان دو طرف برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم به امضا رسید. طبق این توافق که در ۲۰ اکتبر ۱۹۹۸ و با نظارت ایران و مصر میان ترکیه و سوریه امضا شد، دو کشور متعهد شدند از ورود گروه”های تروریستی به خاک یکدیگر جلوگیری کنند و ارتش ترکیه نیز اجازه یافت تا برای سرکوب گروه”های تروریستی فقط تا عمق پنج کیلومتری وارد خاک سوریه شود و همزمان بتواند تدابیر امنیتی لازم را در صورت تهدید امنیت ملی خود را اتخاذ کند. مقامات وزارت”خارجه سوریه می”گویند که ترکیه از سال ۲۰۱۱ این توافق را «نقض» کرده است.

از سوی دیگر و در ادامه واکنش مقامات ایران، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز دوشنبه درباره حمله ترکیه به شمال سوریه که منجر به کشته و آواره شدن تعدادی از غیرنظامیان از جمله افراد کرد در آن منطقه شده است، گفت: ما مواضع خود را در این مساله اعلام کردیم و پیگیر این هستیم که مواضع ما در این زمینه محقق شود. ما راه”حل مشکلات در منطقه را لشکرکشی نمی”دانیم. تاکید داریم که باید اختلافات از راه مسالمت”آمیز حل شود. ما دولت”های ترکیه و سوریه را تشویق کردیم که با یکدیگر نشست داشته باشند.

 

از انزوا نمی”ترسیم

پیش”تر مولود چاووش اوغلو، وزیرخارجه ترکیه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که از انزوا نمی”ترسیم. اشاره او به لغو سفر علی لاریجانی به استانبول همزمان با اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه بود. رئیس مجلس ایران پس از آغاز عملیات «چشمه صلح» در سوریه سفرش به ترکیه برای شرکت در کنفرانس استانبول را لغو کرد.

او در این مصاحبه با بیان اینکه دلم نمی”خواهد تصمیم رئیس پارلمان یکی از کشورها را تفسیر کنم، گفت: «احتمالا وی دارای دلایلی بوده است.» اوغلو در پاسخ به این سوال که روسیه، ایران و کشورهای عربی و اروپایی به عملیات نظامی ترکیه در سوریه اعتراض کرده”اند؛ آیا ترکیه از در انزوا قرار گرفتن نمی”ترسد، افزود: «چرا ترکیه باید از در انزوا قرار گرفتن بترسد؟ ما با تروریسم مقابله می”کنیم و تروریسم دشمن مشترک است. من فکر نمی”کنم که روسیه مخالف عملیات ما باشد. روسیه نگران برخی از نکات حساس همچون تمامیت ارضی و وحدت کشور سوریه است و ما نیز نگران این نکات هستیم. اگر به همه بیانات مشترک ترکیه، روسیه و ایران نگاه کنید، می”بینید که ما ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه را مورد تاکید قرار داده”ایم. اگر برخی از کشورها در رابطه با مبارزه ما با تروریسم از استانداردهای دوگانه پیروی می”کنند، این مساله آنها است. ما از در انزوا قرار گرفتن هراس نداریم چون حق با ماست. چون ما هدف مبارزه با تروریسم را دنبال می”کنیم.»

 

اطلاعیه سفارت ترکیه در تهران

همزمان با این تحولات، سفارت ترکیه در تهران با صدور بیانیه”ای به تشریح اهداف آنکارا در اجرای عملیات نظامی در شمال سوریه و بیان دیدگاه”های این کشور درباره عملیات چشمه صلح پرداخت. به گزارش «ایسنا» در بخشی از این بیانیه آمده است: در این برهه حساس کنونی اجتناب از هرگونه رفتار و گفتاری که می””تواند موجب خلل در روابط استثنایی بین ترکیه و ایران شود، ضروری است. هوشیاری در برابر تحریکات و حملات عناصر PYD/ YPG؛ شاخه گروهک تروریستی PKK در سوریه که نه تنها ثبات ترکیه بلکه ثبات ایران، سوریه و عراق را هدف قرار داده و همچنین سیاه”نمایی”های آنان با اخبار کذب از طریق مجاری مختلف به”ویژه در فضای مجازی حائز اهمیت است. ترکیه بر موضع مستحکم خود در راستای ثبات و امنیت منطقه ایستادگی خواهد کرد.»

انتهای پیام/

گلایه اردوغان از ایران نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار