خبر/

شناسایی هفت هزار و ۷۵۶ دستگاه ماینر توسط توزیع برق تبریز

1400/04/09 - 19:22 - کد خبر: 46657 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز از شناسایی هفت هزار و ۷۵۶ دستگاه ماینر ( استخراج ارز دیجیتال ) از سال ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ در این شهر خبر داد.

به گزارش نصر، عادل کاظمی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال ۹۸، تعداد سه هزار و ۲۳۹ دستگاه ماینر با تلاش همکاران در قالب ۱۱۳ فقره انشعاب غیرمجاز کشف و شناسایی و از تلفات ۶ هزار و ۴۸۷ کیلووات جلوگیری شد.
وی اضافه کرد: در سال ۹۹ نیز با تلاش همکاران تعداد سه هزار و ۱۶۳ دستگاه ماینر با تلاش همکاران در قالب ۱۴۶ فقره انشعاب غیرمجاز کشف و شناسایی و در سایه‌ دستگاه‌های استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال کشف شده از تلفات ۶ هزار و ۳۲۹ کیلووات ممانعت شد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال یکی از مهمترین عوامل افزایش غیرمجاز مصرف برق هستند، خاطرنشان کرد: تلاش برای شناسایی و کشف دستگاه‌های ماینر در حوزه‌ بهره‌برداری برق تبریز به طور جدی ادامه دارد، چرا که این متخلفان موجب تضییع حقوق مشترکان و شهروندان می‌شوند.
 وی همچنین گفت: در سه ماهه‌ نخست ۱۴۰۰، یکهزار و  ۳۰۰ دستگاه ماینر در قالب ۵۵ انشعاب شناسایی شد و با این اقدام از تلفات ۲ هزار و ۶۰۰ کیلووات ساعت انرژی جلوگیری شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز، برگزاری چندین مورد اقدام فراگیر با هدف ردیابی و کشف ماینرهای غیرمجاز، تشکیل گروه های ویژه جهت بررسی میدانی و شناسایی محل‌های نصب ماینر، هماهنگی با مراجع قضایی و اخذ مجوز جهت ورود به مراکز استقرار ماینر، تقویت اکیپ برق‌های غیر مجاز (از طریق شناسایی پیمانکار) و آموزش و ایجاد حساسیت در همکاران بهره‌برداری و ماموران قرائت سنگین امورها جهت شناسایی و مستندسازی مراکز استقرار ماینر را از اقدامات شرکت توزیع نیروی برق تبریز در زمینه‌ی شناسایی و برخورد با مراکز تولید ارز دیجیتال دانست.
کاظمی با اشاره به اینکه دستگاه‌های ماینر مورد استفاده در ایران بیشتر دست دوم یا ماینرهای نسل اولی و ابتدایی هستند که مصرف برق آنها ۲ برابر ماینرهای جدید است، گفت: میزان مصرف دستگاه‌های جدید حدود ۱.۲ کیلووات ساعت و میزان مصرف دستگاه‌های قدیمی حدود ۲.۴ کیلووات ساعت است. به عبارت دیگر ماینرهای مورد استفاده در ایران ماهانه در حدود ۸۶۴ کیلووات ساعت بیشتر برق مصرف می‌کنند.
وی ادامه داد: تقریبا هر ماینر حدود kw ۱.۵ برق مصرف می‌کند و آمپر مصرفی هر کدام به صورت تقریبی بین ۶ تا ۷ آمپر است و با توجه به کنتورهای خانگی که چیزی بین ۱۵ تا ۲۵ آمپر و تکفاز است به صورت پیش‌فرض ۲ تا ۴ ماینر می‌تواند کل توان یک واحد مسکونی را بگیرد و دیگر اجازه به روشن شدن سایر دستگاه‌های موجود در منزل ندهد.
 وی اعلامک کرد: در صورت استفاده‌ غیرمجاز مشترکان از انرژی برق جهت استخراج رمز ارز مطابق قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب، برق، تلفن، گاز و فاضلاب مصوبه‌ی سال ۱۳۹۶ رفتار خواهد شد و متقاضیان استفاده از ماینر باید به صورت قانونی درخواست دهند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز همچنین از شهروندان خواست در صورت مشاهده‌ی هرگونه دستگاه رمزارز، مراتب را به دفتر حراست برق تبریز اطلاع دهند و از مشوق‌های مربوط به این امر تا سقف ۲۰۰ میلیون ریالی برخوردار شوند.
انتهای پیام/
شناسایی هفت هزار و ۷۵۶ دستگاه ماینر توسط توزیع برق تبریز خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار