خبر/

درگذشت چهره ماندگار مکانیک ایران در تبریز

1400/04/03 - 09:30 - کد خبر: 46275 نسخه چاپی

نصر: پروفسور محمد اسماعیل خوشروان آذر، چهره ماندگار مکانیک و از بنیان گذاران دانشکده فنی ایران، یکم تیرماه در تبریز چشم از جهان فروبست.

به گزارش نصر، شادروان پرفسور محمداسماعیل خوشروان آذر به سال 1313 در تبریز دیده به جهان گشود. وی تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز به پایان رساند و پس از طى مراحل استادیارى و دانشیارى، ارتقاء به درجه استادى دانشكده فنى دانشگاه تبریز یافت.

آن مرحوم در زمینه‏ هاى علمى و تحقیقاتى با موضوعات استفاده از انرژى آفتاب، استفاده از انرژى زمین گرمائى، تئوری هاى انتقال حرارت و جرم (خشك كردن سبزیجات و میوه‏جات)، شیرین كردن آب شور، توزیع دما در بدنه موتورهاى احتراق آدیاباتیك، طرح مبادله كنهاى گرماى دو لوله‏اى، تدریس مباحث برگزیده در انرژى، راهنمائى، مشاوره و نظارت بر 30 پایان‏نامه كارشناسى ارشد و دكترا فعالیت داشت.

از مرحوم روان آذر کتب متعددی به یادگار مانده است که از آن جمله می توان به تالیف 6 کتاب به زبان فارسی و ترجمه با موضوعات محاسبات مهندسى در انتقال حرارت با تشعشع، مبادله كنهاى فشرده گرما، انتقال گرما (كتاب برگزیده سال)، طراحى مبادله كنهاى گرما و اصول تبرید اشاره کرد.

روحش شاد و یادش گرامی

انتهای پیام/
درگذشت چهره ماندگار مکانیک ایران در تبریز نصر

ثبت نظر

نمایش 1 نظر

پاسخ   دانش   6 ماه پیش  

روحشان شاد بسیار انسان فرهیخته ، دانشمند ، دلچسب و از همه مهم تر بسیار خوش اخلاق بودندخدا رحمتشان کند ..
پژوهشیار