خط آهن میانه –تبریز به ایستگاه پایانی نزدیک می شود

1398/07/30 - 13:14 - کد خبر: 4594 نسخه چاپی

نصر: بهره‌برداری از راه‌آهن تبریز- میانه به‌عنوان حلقه مفقوده اتصال راه‌آهن سراسری به راه‌آهن شمال غرب باعث پیوستگی بیشتر شبکه ریلی کشور می‌شود.

به گزارش نصر، راه”آهن میانه بستان”آباد تبریز از ایستگاه میانه واقع در مسیر راه”آهن تهران تبریز شروع”شده و با گذر از مسیری کوهستانی که از شهرهای ترکمانچای، بستان”آباد و باسمنج، به ایستگاه موجود تبریز متصل می”شود.

طرح راه”آهن میانه تبریز حدود ۱۷۵ کیلومتر بوده که ۱۳۲ کیلومتر آن شامل مسیر میانه- بستان”آباد و ۴۲ کیلومتر نیز شامل مسیر بستان”آباد تا تبریز است.

خط آهن میانه  بستان”آباد تبریز، ادامه راه”آهن تهران میانه است که در صورت تکمیل، فاصله بین تهران و تبریز را ازنظر مسافت ۱۱۴ کیلومتر و ازلحاظ زمانی ۵.۵ ساعت کاهش می”دهد.  

این خط آهن به”صورت دوخطه طراحی”شده و حداکثر سرعت آن برای واگن”های باری ۱۲۰ کیلومتر و برای واگن”های مسافربری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.  

این طرح که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۷۹ آغازشده است طبق قول مسئولان قرار بود که اردیبهشت” ماه امسال به بهره”برداری برسد اما با وجود اینکه طی ۲۰ سال گذشته، سه رئیس”جمهور وعده”های متفاوتی برای بهره”برداری آن داده”اند ولی تا به امروز هیچ”کدام از این وعده”ها عملی نشده و همچنان این پروژه نیمه”تمام مانده است.

 آخرین وعده افتتاح را هم همین اردیبهشت”ماه جاری بود که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی به”جای اعلام زمان دقیق بهره”برداری از پروژه از تعویق دوباره آن تا پایان سال جاری خبر داد.

خط آهن میانه بارها از تریبون نماز جمعه نیز موردانتقاد امام”جمعه قرارگرفته است چنانچه که حجت”الاسلام” آل هاشم بارها اعلام کرده است:« نمایندگان شما پیگیری کنید و از وزارتخانه سؤال بکنید که چرا به خط آهن میانه به تبریز بی”توجه هستند و چرا بعد از ۲۰ سال  پروژه به نتیجه نرسیده است؟»

مشکل اعتبار هست یا نیست؟

درحالی”که محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس محدودیت”های بودجه”ای و اعتباری را دلیل طولانی شدن این پروژه و زمان”بر شدن آن می”داند  اما محمدرضا نوبخت، رئیس سازمان برنامه”وبودجه کشورمان در سفر اواخر مردادماه امسال به این استان اعلام کرد که طرح خط آهن میانه - تبریز مشکل اعتباری ندارد و به”زودی ۴۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای آن تخصص می”یابد. 

در این میان سخنان احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس نیز قابل”تأمل است زیرا وی با تأکید بر اینکه محدودیت منابع مالی عامل اصلی کُندی اجرای پروژه”هاست، تصریح  می”کند: چالش و درگیری اصلی من با وزیر سابق راه و شهرسازی سر همین موضوع بود، چراکه آقای آخوندی مدعی بود هیچ بودجه”ای به این پروژه داده نشده است و برعکس سازمان برنامه”وبودجه نیز خلاف آن را ادعا می”کرد و معتقد بود که بودجه این پروژه تمام و کمال پرداخت”شده است.

وی اضافه می”کند: آخرسر هم معلوم نشد که حرف وزیر سابق صحت دارد و یا سازمان برنامه”وبودجه؟

گفتنی است برخلاف سخنان نمایندگان مجلس اما پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی در سفر نوبخت به استان با انتقاد از انتخاب پیمانکار ضعیف برای ایستگاه بستان”آباد خط آهن میانه تبریز اذعان کرد برای تکمیل این طرح ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

پورمحمدی تشریح کرد: از مجموع ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار موردنیاز برای تکمیل این طرح ۲۲ میلیارد تومان به”صورت نقدی و اوراق اختصاص”یافته است.

دهه فجر وعده نهایی افتتاح

استاندار آذربایجان بابیان اینکه تکمیل و افتتاح خط آهن میانه - تبریز اولویت مدیریت ارشد استان است، گفت: این طرح راهبردی حوزه حمل”ونقل تا دهه فجر سال آینده به”طور کامل به بهره”برداری می”رسد.

محمدرضا پورمحمدی بیستم مهرماه در بازدید از ایستگاه خط آهن میانه - تبریز در شهرستان بستان”آباد اذعان کرد: قطعه نخست خط آهن دوطرفه میانه - تبریز  تابستان آباد به طول ۱۳۰ کیلومتر تا نیمه آبان ماه امسال به بهره”برداری می”رسد.

وی بابیان اینکه نواقص جزئی در ایستگاه راه”آهن بستان”آباد و راه دسترسی به آن وجود دارد، اظهار کرد: با برنامه”ریزی”های انجام”شده تا چند روز آینده شاهد حل آن”ها نیز خواهیم بود.

استاندار  آذربایجان شرقی توضیح داد: قطعه دوم این طرح به طول ۴۲ کیلومتر در حدفاصل بستان”آباد تا تبریز با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا می”باشد.

وی ادامه داد: ایستگاه خاوران قطعه بستان”آباد - تبریز خط آهن میانه - تبریز نیز این روزها به پیمان خواهد رفت و پل باسمنج نیز در حال تکمیل است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه مشکل اعتباری برای تکمیل این پروژه وجود ندارد، گفت: قطعه نخست این طرح ریلی در حدفاصل میانه تا بستان آباد با حضور مسئولان عالی”رتبه کشوری افتتاح می شود. 

انتهای پیام/

خط آهن میانه –تبریز به ایستگاه پایانی نزدیک می شود نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار