وزیر بهداشت:

خودکفایی در تولید واکسن کووید در دولت دوازدهم اتفاق خواهد افتاد

1400/03/27 - 13:05 - کد خبر: 45847 نسخه چاپی

نصر: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: به زودی با پیوستن چند مجموعه به مجموعه اصلی تولید واکسن کووید، خودکفایی در تولید واکسن را در دولت دوازدهم را جشن خواهیم گرفت.

به گزارش نصر، سعید نمکی در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت بهداشت که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، گفت: با اندکی تاخیر و با افزایش سرعت در ماه‌هایی گذشته توانستیم هر ماه هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه کنیم. طوری بیماری کرونا را مدیریت کردیم که موج چهارم این ویروس که دنیا را فلج کرد و به زانو درآرود، نتوانست کاری کند که بیماری در کشور ما سرگردان پشت درهای بیمارستان باشد که این از افتخارات جمهوری اسلامی است.
وی با بیان این که هیچ بیماری برای تهیه دارو سرگردان نبود، افزود: تخت‌های ICU را دو برابر کردیم که از دستاوردهای قابل توجه ما بود. ۱۸۰ دستگاه تصویربرداری از ریه را در بین بیمارستان‌های سطح کشور و خصوصا نقاط مرزی و بخش‌های کم‌برخوردار توزیع کردیم  تا بیماران گرفتار کرونا حتی مجبور نشوند برای عکسبرداری از ریه به شهری در ۵۰ کیلومتری محل زندگی خود سفر کنند.
نمکی گفت: پنج‌هزار و ۵۰۰ دستگاه کمک تنفسی که تقریبا تولید داخل کشور و تکنولوژی بوم‌ورد است را به نقاط دوردست مملکت رساندیم. علاوه بر این ۴۷۲ دستگاه اکسیژن‌ساز به بیمارستان‌های نقاط محروم و کمتر برخوردار ارسال کرده‌ایم.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اکنون هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند استان‌های مرزی کمتر از مرکزنشینان از مراکز و تجهیزات بهداشتی کمتر برخوردا است. از همه مهم‌تر روز اولی که با کرونا آشنا شدیم ۲ آزمایشگاه مولکولی داشتیم که امروز به بیش از ۴۰۰ آزمایشگاه در دورترین نقاط کشور حتی مرزهایی که قابل باور نبود نیز دایر شده است. اکنون نه برای تشخیص کووید بلکه برای تشخیص هیچ پدیده نوظهور دیگر مشکل نداریم.
وی افزود: پایان دولت تدبیر و امید به عنوان سال رکورد توسعه زیرساخت‌ها با تمام مشکلات ناشی از تحریم و با اندکی تاخیر حدود۱۴ هزار تخت بیمارستانی به تخت‌های بیمارستانی کشور افزوده خواهد شد.
نمکی تاکید کرد: امروز یک هزار و ۲۰۰ تخت در تهران و اکثر استان‌های کمتر برخوردار و شهرهای دورتر افتتاح خواهیم کرد. با یک هزار و ۴۰۰ پروژه بهداشتی اعم از خانه بهداشت، مرکز بهداشتی درمانی، مرکز جامع سلامت در حاشیه شهرهای کمتر برخوردار در اقصی نقاط مملکت را به عنوان جشنواره توسعه و تکمیل زیرساخت‌های سلامت و پیشگیری در هفته‌های آتی خواهیم داشت.
وی گفت: روز عید قربان ۲ یا ۳ پروژه بسیار بزرگ را افتتاح خواهیم کرد که در تاریخ بعد از انقلاب کشور این تعداد تخت و زیرساخت را نداشتیم.
نمکی گفت: امروز در اوج تنگناها و سختی‌ها به ۵ یا ۶ کشور دارای تکنولوژی ساخت واکسن کووید پیوسته‌ایم. آیندگان خواهند فهمید در این دولت در یک سال راه ۲۰ ساله را پیمودیم. این زیرساخت توانست کشور ایران را در مقابل دراز کردن دست مقابل بیگانگان بیمه کند، بیگانگانی که در اغلب اوقات ما را تنها گذاشتند.
وی گفت: امروز ۲ مجموعه و در هفته‌های اتی مجموعه‌های دیگر به این مجموعه واکسن می پیوندند و خودکفایی در تولید واکسن کووید در دولت دوازدهم اتفاق خواهد افتاد.
انتهای پیام/
 خودکفایی در تولید واکسن کووید در دولت دوازدهم اتفاق خواهد افتاد خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار