رئیس سازمان برنامه و بودجه؛

تخصیص ۹.۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی

1398/07/30 - 12:02 - کد خبر: 4580 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی، گفت: در این رابطه هزارو 800 میلیارد تومان بودجه عمومی و هفت هزارو 700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، «محمدباقر نوبخت»  امروز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی با اشاره به اینکه قانونگذار بعد از احیای سازمان برنامه و بودجه، راهبری و رصد توسعه کشور را از ماموریت های راهبردی سازمان برنامه بودجه تعیین کردند، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه خود را مسیول رخدادهای اجتماعی می داند.

وی افزود: همچنین راهبرد و رصد توسعه کشور با سازمان برنامه بودجه است، قانونگذار برای دستیابی به این هدف ابزارهایی تعیین کرده است.

معاون رییس جمهوری تایید کرد: اولین مورد مطالعه در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و .. است که مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برای این مهم ایجاد شده است.

وی با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای توسعه برنامه های میان مدت و بلند مدت، گفت: معاونت برنامه ریزی بر این اساس شکل گرفته و برای این برنامه های کوتاه مدت نیز از بودجه های سالانه استفاده می شود.

نوبخت ادامه داد: همچنین وظیفه نظارت بر دستگاه ها نیز در این سازمان در کنار وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری و ... وجود دارد.

وی با بیان اینکه برای برنامه ریزی و بودجه ریزی نیازمند جمع اوری اطلاعات و آمار هستیم، افزود: برهمین اساس دو  مرکز آمار و سازمان نقشه برداری در این سازمان تعریف شده است.

وی به فعالیت های مرکز آمار در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: آمارهای این مرکز به هنگام و سریع است تا انجا که ظرف دو روز از پایان ماه آمار تورم منتشر می شود.

به گفته نوبخت تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مرداد و مرداد نسبت به تیر در هر ماه ۶ واحد کاهش را نشان می دهد البته تورم سالانه همچنان افزایش داشته است.

وی به شوک سیاسی بین المللی سال گذشته با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها اشاره کرد و ادامه داد: اما ملت ایران آن موج ها را پشت سر گذاشت.

رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: نقطه شروع نوسان و شوک قیمت ارز بود اما اکنون قیمت ارز با ثبات است. آمریکا تصور می کرد این فشارها می تواند موثر باشد اما اکنون متوجه شده که ایران تسلیم نمی شود و به همین دلیل به دنبال بازکشت به مذاکره است.
وی به هنگام بودن تهیه آمار تورم را قابل تقدیر دانست و افزود: همچنین آمارهای فصلی، سالانه و پنج ساله مرتبا منتشر می شود.

نوبخت به آمار اشتعال و بیکاری فصل تابستان اشاره کرد و گفت: نتیجه آمار همیشه با گذشته می تواند چند درصدی تفاوت داشته باشد.

وی افزود: ما به آماری تشکیک می کنیم به طور مثال نرخ بیکاری تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۱.۸ درصد کاهش داشت و این در حالی است که ۸۴۳ هرار نفر جمعیت شاغل اضافه شد.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: تعریف نرخ بیکاری برای همه مردم مشخص نیست و به همین دلیل شاید این آمار درست به نظر نمی رسد.

وی گفت: از سال گذشته برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی برنامه ریزی کردیم و هشت برنامه در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات و ... انجام شده است و هر استان یک برنامه اشتغال دارد.

نوبخت ادامه داد: ۲۵ درصد از پولی که باید به دستگاه ها می دادیم در ابتدا پرداخت شده است. در این رابطه هزارو 800 میلیارد تومان بودجه عمومی و هفت هزارو 700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم.

وی به تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی با اجازه مقام معظم رهبری برای ایجاد اشتغال روستایی اشاره کرد و افزود: ۱.۲۵ پرداخت شده که معادل ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتعال روستایی و عشایری است و بر این اساس ۲۳۷ هزار نفر در این طرح با استفاده از صندوق توسعه ملی اشتغال ایجاد شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۶  ماهه اول امسال ۲۸۹۵۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده که به معنای رونق کار واحدهای و پیمانکاران است.

انتهای پیام/

تخصیص ۹.۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار