معاون آب و خاک وزیرجهاد کشاورزی؛

۱۵‌هزارمیلیارد ریال برای مقابله با کم‌آبی در کشور اختصاص یافت

1400/03/23 - 10:28 - کد خبر: 45536 نسخه چاپی

نصر: معاون آب و خاک وزیرجهاد کشاورزی گفت: امسال ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با پدیده کم آبی و خشکسالی در بخش کشاورزی کشور تخصیص یافته است.

به گزارش نصر، علی مراد اکبری شنبه در حاشیه بازدید از سدهای معیشتی نیمه کاره در شهرستان خلخال به خبرنگار ایرنا افزود: این عتبار برای تکمیل پروژه‌های نیمه کاره کشاورزی‌، اجرای طرح‌های آبیاری نوین کشاورزی و کمک به جبران بخشی از خسارت وارده ناشی از خشکسالی به کشاورزان و باغداران تخصیص یافته  است.
وی  با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های نوین آبیاری بیان کرد: گفت: برای ترویج استفاده از روش‌های آبیاری نوین به جای سنتی در سالهای اخیر تلاش زیادی شده و  تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌ نوین آبیاری مجهز شده است.
اکبری  اظهار کرد: آبیاری تحت فشار یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که در صورت عدم اجرای این پروژه‌ها، کشور به لحاظ ادامه خشکسالی در سالهای آتی و همچنین در بحث امنیت غذایی قطعاً دچار مشکل می‌شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خطاب به مدیران آب و خاک استان‌ها اظهار داشت: انتظار این است که تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در این بخش همانند اجرای سدهای معیشتی زمان‌بر و فرسایشی نشود و با رعایت نکات فنی به سرعت نسبت به تکمیل این پروژه‌ها اقدام شود هر چند که در اجرای پروژه‌ها نباید کیفیت را فدای کمیت کرد و نظارت بر انجام پروژه‌ها در مرحله مطالعات و اجرا باید مدنظر قرار گیرد.
اکبری ضمن تاکید بر استفاده از منابع انسانی و امکانات موجود در استان‌ها برای نظارت بر پروژه‌ها، افزود: نظارت و مدیریت بر پروژه‌ها باید قوی‌تر شود و در انتخاب نیروهای راهبردی از افراد توانمند و متخصص استفاده شود.
وی گفت: در خصوص نوآوری در سامانه‌های نوین آبیاری و هوشمندسازی سیستم‌ها باید برنامه اجرایی داشته باشیم و این موضوع لازم است در اولویت قرار گیرد.
وی با تاکید بر مدیریت آبیاری در بحث سامانه‌های تحت فشار و یا کم فشار گفت: آموزش در همه سطوح (مدیران، کارشناسان و بهره برداران)، بازنگری در تعیین صلاحیت شرکت‌های طراحی و اجرا، ظرفیت سازی نیروی انسانی، اصلاح شاخص‌های توزیع اعتبار و حمایت از خلاقیت‌ها و روش‌های بومی از جمله مواردی است که در اجرای طرح‌های ابیاری نوین باید مدنظر قرار گیرد.
وی از استان اردبیل به عنوان یکی از استان های موفق در اجرای طرح‌های آبیاری نوین نام برد و افزود :علاوه بر اجرای این طرح در سطح وسیعی از اراضی کشاورزی این استان در سال‌های گذشته در حال حاضر در  ۱۵ هزار هکتار از اراضی زراعی  استان سامانه  آبیاری نوین تحت در دست اجرا است .
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای قانون جدید اجرای طرح‌های آبیاری نوین پس از این ۸۵ درصد از هزینه‌های اجرای این‌گونه طرح‌ها از سوی دولت تامین و تنها ۱۵ درصد هزینه از محل آورده کشاورزان و بهره برداران طرح تامین خواهد شد.
وی با اشاره به رها شدن سدهای معیشتی کشاورزی در مناطق مختلف استان اردبیل اظهار کرد:با هدف کمک به تکمیل عملیات اجرایی ۹ سد معیشتی واقع درشهرستانهای خلخال و کوثر ۱۵۰ میلیارد ریال اعتباردر اختیار استان  قرار می‌گیرد تا این اعتبار با اولویت تکمیل ۲ پروزه سد معیشتی در کوثر وهمچنین ۷ پروژه نیمه کاره سد کشاورزی خلخال هزینه شود.
در سفر امروز معاون وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان‌های خلخال وکوثر ۲ سد معیشتی نیمه کاره در کوثر و  ۷ پروژه احداث سد معیشتی کشاورزی خلخال مورد بازدید قرار گرفت.
انتهای پیام/
۱۵‌هزارمیلیارد ریال برای مقابله با کم‌آبی در کشور اختصاص یافت خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار