خبر/

چین خواستار افزایش تلاش‌ها برای احیای برجام شد

1400/03/21 - 17:54 - کد خبر: 45450 نسخه چاپی

نصر: وانگ یی وزیر امور خارجه چین در آستانه دور جدید مذاکرات وین درباره احیای برجام تصریح کرد که طرف‌های نگران باید هرچه سریع‌تر تصمیمات سیاسی بگیرند و تلاش‌های دیپلماتیک مضاعف برای بازگرداندن توافق هسته ای به مسیر اصلی انجام دهند.

به گزارش نصر، «وانگ یی» که به صورت ویدئو کنفرانس در اجلاس خلع سلاح ژنو سخنرانی می‌کرد، خروج یکجانبه آمریکا از برجام را قلدرگری و ریشه بحران کنونی خواند و تصریح کرد؛ اینکه برای احیای برجام ابتدا تحریم‌های علیه ایران رفع شود، یک اقدام طبیعی است.
دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده‌اند تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا کنند.
در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های صورت گرفته برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفت‌وگوها با هدف یافتن راه حل‌هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.
در این جلسه مقرر شد که ضمن تداوم تماس ها و گفت‌وگوها در سطح کارشناسی، روسای هیات ها به مدت چند روز برای رایزنی و مشورت به پایتخت ها عزیمت کرده و مذاکرات ظرف روزهای آتی دوباره  از سر گرفته شود.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت‌پذیر اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌ها و تحقق تعهدات سایر طرف‌های این توافق بین المللی، به اجرای کامل تعهدات برجامی باز ‌می‌گردد.
شنیده‌ها حاکیست که دور جدید مذاکرات برجام اوایل هفته آینده در وین از سر گرفته می‌شود. جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هماهنگی برجام را برعهده دارد می‌گوید: ما به‌طور بی‌وقفه در تلاش برای احیای برجام هستیم که همه جنبه‌های آن، فعالیت‌های هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها را شامل می‌شود.
وی دیروز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد افزود: من و همکارانم که هدایت مذاکرات وین را برعهده داریم فعالانه با بازیگران اصلی (در خصوص احیای برجام) در تماس هستیم. ما در حال پیشرفت هستیم اما مذاکرات در برخی مسائل از جمله توالی دقیق گام‌ها برای احیای برجام به شکل فشرده جریان دارد.
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در ادامه اظهاراتش در کنفرانس خلع سلاح ژنو، با گوشه چشمی به طرح ابتکار صلح هرمز جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد تشکیل یک بستر گفت‌وگوی چندجانبه در خصوص امنیت خلیج فارس را مطرح کرد که به صورت گام‌به‌گام چارچوبی را برای تامین امنیت پایدار، جامع و مبتنی بر همکاری خاورمیانه را مشخص کند.
این درحالیست که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دو سال پیش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل «طرح ابتکار صلح هرمز» را با هدف برقراری صلح و ثبات در منطقه مطرح کرد. در این طرح علاوه بر کشورهای منطقه از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز دعوت شده‌ تا در یک گفت‌وگوی جمعی برای رسیدن به صلح پایدار و درازمدت مشارکت کنند.
این پیشنهاد با استقبال گسترده بسیاری از کشورهای منطقه و حتی اروپایی همراه شد.
انتهای پیام/
چین خواستار افزایش تلاش‌ها برای احیای برجام شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار