مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی خبر داد:

تعیین مالیات مقطوع بابت عملکرد سال 1399 برای برخی از صاحبان مشاغل

1400/03/20 - 14:12 - کد خبر: 45410 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی، از شرایط تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 1399 برخی از صاحبان مشاغل خبر داد.

به گزارش نصر، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به صدور دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم از سوی سازمان امور مالیاتی کشور برای عملکرد سال 1399 گفت: همه مشاغل گروه دوم و سوم که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال 99 حداکثر 45 برابر معافیت موضوع ماده 86 ق.م.م بوده باشد مشمول این دستورالعمل هستند.
غلامرضا شریفی افزود: به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، میزان مالیات عملکرد سال 1399 برخی از صاحبان مشاغل با شرایطی به صورت مقطوع تعیین می شود.
وی، با اشاره به اینکه فرم مذکور در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده شده است، گفت: تمامی صاحبان مشاغل گروه های دوم و سوم که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال 1399 حداکثر 16 میلیارد و 200 میلیون ریال بوده مشمول این دستورالعمل می باشند و در صورت تکمیل و ارسال فرم تبصره ماده 100 از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می شوند.
شریفی، درخصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع گفت: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال 1398، با میزان مالیات قطعی تا سه میلیون تومان بدون افزایش نسبت به عملکرد سال 1398 خواهد بود.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: مالیات صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی  بیش از سه میلیون تومان تا 6 میلیون تومان با چهاردرصد افزایش نسبت به عملکرد سال 1398 و مالیات صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیش از 6 تا 12 میلیون تومان با هشت درصد افزایش نسبت به عملکرد سال 1398 تعیین می‌شود.
وی همچنین افزود: مالیات صاحبان مشاغل مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیشتر از 12 میلیون تومان با دوازده درصد افزایش نسبت به عملکرد سال 1398 تعیین می‌شود.
شریفی، درخصوص افراد خارج از شمول دستورالعمل تشریح کرد: صاحبان مشاغل گروه اول، مودیانی که سال 1399 اولین سال فعالیت آن ها بوده، مودیانی که دارای تغییر محل فعالیت در سال 1399 بوده اند، مودیان متقاضی استفاده از مواد 137، 165 و 172 قانون مالیاتهای مستقیم، خریداران سکه از بانک مرکزی در سال 1399  و مودیانی که در سال 1399 تغییر سهم مالکیت و شراکت داشته اند مشمول استفاده از این دستورالعمل نخواهند بود و مکلف به انجام تکالیف قانونی و ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر می باشند.
شریفی، همچنین اظهار داشت: صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا نداشته باشند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می شود.
مدیرکل امور مالیاتی استان تاکید کرد: برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه در موعد مقرر قانونی است. بنابراین فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه نمایند.
وی تاکید کرد: تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات ،صددرصد الکترونیکی است و نیازی به مراجعه حضوری افراد و یا ارائه پرینت اظهارنامه به ادارات امورمالیاتی نیست.
وی در خصوص نحوه ی تسلیم اظهارنامه نیز اظهار داشت: مودیان مالیاتی با مراجعه به درگاه ملی مالیات به آدرس www.intamedia.ir  از طریق رایانه های شخصی خود، کافی نت ها و دفاتر پیشخوان دولت می توانند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.
انتهای پیام/
 تعیین مالیات مقطوع بابت عملکرد سال 1399 برای برخی از صاحبان مشاغل نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار