وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

مدرسه کتابخوانی را وسعت نداده و نمی ‌دهد/ کتاب و کتاب‌ خوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت است

1398/07/29 - 17:49 - کد خبر: 4535 نسخه چاپی

نصر: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر میانگین مطالعه متمرکز ۱۳ دقیقه در روز است در مقابل مصرف ۱۶۹ دقیقه اینترنت و ۷۲ دقیقه تلویزیون یک زنگ هشدار و خطر است.

به گزارش نصر، "سیدعباس صالحی‌ ظهر امروز در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین” المللی کتاب تبریز که در سالن شمس تبریزی برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان ”شرقی از دیرباز با قلم و هنر ارتباط دارد؛ درخشش هزار ساله مقبره” الشعراء و وجود دانشگاه ۷ هزار ساله ربع رشیدی، دریچه ورود به اندیشه جدید از جمله مصداق ”های درخشش این استان است.
وی افزود: کتاب و کتاب ”خوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت می”  باشد چراکه برای داشتن جامعه عالم و یک شهروندان خوب نیازمند علم و آگاهی هستیم. چرا که علم لازمه زیست انسانی و آگاهی لازم برای زندگی اجتماعی و انسانی سالم است
وی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی صرفا نه برای اینکه جامعه ما جامعه عالم باشد تا پیشرفت کند و نه تنها برای اینکه شهروند خوبی برای همزیستی بهتر داشته باشیم بلکه برای سلامت زیست به کتاب خواندن نیاز داریم.  
صالحی تصریح کرد: در فواید سلامت جامعه و زیست نیز به کتاب ”هایی احتیاج است تا به لایه ”های خود پی ببریم و تخلیه هیجان اتفاق افتد و تمرکز روح ایجاد شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان کرد: اطلاعات پراکنده روح منسجم را گرفتار آسیب کرده است در حالی که خواندن کتاب به انسجام روح اثر می ”گذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید اینکه کتاب یک واجب فوری موکد است، ابراز کرد: سلسله کتاب برای کتاب درمانی مطرح است از این” رو کتاب را تنها یک مستحب موکد ندانیم بلکه یک واجب فوری موکد است و هم برای فرد و جامعه اثر دارد.
صالحی بابیان اینکه برای کتاب و کتاب ”خوانی در شرایط حاضر تهدیدهای مضاعفی داریم و از زاویه” های مختلف کتابخوانی مورد تهدید است، گفت: زاویه نخست رقبای کتاب هستند که باید جدی گرفت زیرا تهدید آن ها نسبت به گذشته جدی تر شده است.
وی گفت: وقتی میانگین مصرف اینترنت ۱۶۹ دقیقه و در برخی استان ”ها بالای ۲۰۰ دقیقه و مصرف تلویزیون ۷۲ دقیقه است، حتما کتاب و کتابخوانی غریب خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حجم زیاد درسی کودکان و نوجوانان را از کتاب دلزده می ”کند، تصریح کرد: مدرسه کتابخوانی را وسعت نداده و نمی ”دهد بلکه مدرسه فقط انبار کردن ذهن را یاد می ”دهد تا با حجم زیاد کتاب درسی و بدون اینکه فرصت مطالعه آزاد را به کودکان و نوجوانان دهد آنها را از کتابخوانی دور کرده و از کتاب دلزده می ”کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: کتاب با فرزندان ما غریب هستند و متاسفانه نظام آموزش و پرورش نتوانسته تا بین کودکان و کتاب آشتی برقرار کند.
صالحی بیان کرد: خانواده ”ها خود کتاب نمی” خوانند وبه کتاب خواندن فرزندانشان ارزش نمی دهندییی. اگر فرزندان کتاب درسی را طوطی ”وار یاد گرفته و نمره بگیرند حتما فرزند خوبی هستند ولی اگر کتاب آزاد بخوانند آن ها را کسانی تلقی می” کنند که از راه به در شده ”اند.
وی افزود: با وجود تهدیدها، فرصت” هایی برای کتاب” خوانی هم داریم زیرا انسان عاقل تهدید را دیده و هیچگاه تسلیم نمی” شود.
وی به تولید 1.3 میلیون عنوان کتاب خاطرنشان کرد و گفت: در40 سال پیروزی  انقلاب اسلامی ایران، کتاب خوب کم تولید نشده است به طوریکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار کتاب تولید شده که حتی به چاپ چندم هم رسیده است.
صالحی اضافه کرد:  ۸۰ درصد کتاب ”های تولیدی تالیفی است و در شاخه ”های مختلف هزاران کتاب در چاپ اول و دوم داشته ”ایم.
وی متذکر شد: با توجه به اینکه امسال که شرایط خوبی از لحاظ کاغذ نداشتیم ولی در ۶ ماهه اول سال بیش از ۴۳ هزار عنوان کتاب چاپ شده که به نسبت سال پیش افزایش محدودی نیز داشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: جریان حیات نشر با نفس حرکت می ”کند در حالی که ما قبلا کتاب خوب و مناسب برای کودک و نوجوان نداشتیم ولی الان کتاب کیفی و خوب کم نیست که این یک فرصت است.
صالحی اذعان کرد: فضای مجازی برای کتاب و کتاب”خوانی یک فرصت هم است چراکه برای مثال اگر در گذشته در معرفی کتاب مشکل داشتیم همین فضای مجازی یک فرصت برای معرفی است و یا اگر در بازخوردگیری کتاب مشکل داشتیم  الان فضای مجازی یک فرصت برای آن می”باشد.
وی ادامه داد: قطعاً می ”توان ۱۶۹ دقیقه فضای مجازی را به نحو کتاب خوانی مصادره کرد چراکه آن مثل تلویزیون نیست که حق تبلیغ بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: الان دیگر سرمایه” های اجتماعی که به سمت کتابخوانی می” آید بیشتر شده  است و اگر تا دهه دوم و سوم خیران مدرسه ”ساز داشتیم الان هم فضای مجازی برای کشاندن جامعه به حوزه کتاب و کتاب ”خوانی بسیار افزایش یافته است و نباید آن را دست کم گرفت..
ی ادامه داد: آمادگی وسیع برای سرمایه ”گذاری کتاب و کتاب ”
خوانی، نیروی انسانی، پویش مالی، وقتی، زمانی و اعتباری از جمله فرصت ”هایی است که می”تواند به جامعه حیات مجدد دهد.
صالحی ابراز کرد: در دیداری که با نماینده ولی” فقیه در آذربایجان” شرقی داشتم، اشاره کرد که در هفته آینده و در هفته وقف در مناسبت” های کتاب خوانی تبلیغ کرده و صحبت خواهد کرد.
وی گفت: چطور در ضیافت عاشورایی هر کسی به اندازه ”ای از دارایی خود نذر می ”کند پس در کتابخوانی نیز می” توان همین کار را انجام داد.
انتهای پیام/

مدرسه کتابخوانی را وسعت نداده و نمی ‌دهد/ کتاب و کتاب‌ خوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت  است نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار