رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت؛

شیوع احتمالی آنفلوآنزا، هنگام بازگشت زائران از عراق رخ می دهد

1398/07/29 - 16:04 - کد خبر: 4531 نسخه چاپی

نصر: رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: امسال هنوز شاهد طغیان آنفلوآنزا در کشور نبودیم و طغیان احتمالی این بیماری در کشور زمانی شروع می‌شود که زائران از عراق بازمی‌گردند؛ زیرا در چند سال اخیر نیز شاهد این مساله بوده‌ایم.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، محمد مهدی گویا روز دوشنبه در سمپوزیوم کشوری آنفلوآنزا درباره همه گیری جهانی این بیماری افزود: در وزارت بهداشت در حال تهیه برنامه استقرار واکسیناسیون در حوزه آنفلوآنزا با همکاری یک تیم متخصص و کارشناس هستیم. سازمان جهانی بهداشت به همه کشورها تاکید کرده که پاندمی (همه گیری جهانی) آنفلوآنزا در آینده نه چندان دور رخ خواهد داد. آنفلوآنزا یک بیماری پیچیده و غیرقابل پیش”بینی است و نمی”توان تفاوت”ها و تشابه”های هر فصل آنفلوآنزا را با فصل قبل از آن سنجید مگر اینکه فصل به اتمام برسد.

وی بیان کرد: سال ۲۰۰۹ آخرین پاندمی آنفلوآنزا رخ داد. در آن زمان همه تصور می”کردند که پاندمی ۲۰۰۹ همچون پاندمی مرگبار سال ۱۹۱۸ که حدود ۱۰۰ میلیون کشته در جهان بر جای گذاشت یا پاندمی”های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۸ مرگبار خواهد بود، اما پاندمی سال ۲۰۰۹ به آن شدتی که تصور می”شد نبود و همین موضوع انتقادات زیادی را در جهان برانگیخت و برخی عنوان کردند که پروپاگاندای صورت گرفته در مورد پاندمی آنفلوآنزا بیش از حد بزرگ بوده، در حالی که پاندمی آنفلوآنزا سال ۲۰۰۹ آن”قدر خفیف بود که حتی برخی اسم پاندمی را هم از سوی آن برداشتند.

گویا ادامه داد: بر اساس تجزیه و تحلیل کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پاندمی سال ۲۰۰۹ اگرچه خفیف بود، اما غیرقابل پیش”بینی هم بود. همیشه این بدبینی بین صاحب”نظران و به خصوص پزشکان بوده که آیا نگرانی درباره پاندمی آنفلوآنزا درست است یا خیر. پاسخ آن است که پاندمی آنفلوآنزا در هر شکل خطرناک است و می”تواند خسارت”های سنگینی را به جامعه تحمیل کند. در یک فصل معمولی آنفلوآنزا، حدود ۲۰ درصد مردم مبتلا به آنفلوآنزا می”شوند که در شرایط پاندمی این رقم بسیار بیشتر خواهد بود و این یعنی بخش زیادی از مردم یک جامعه در معرض آنفلوآنزا قرار می”گیرند که این وضعیت به خودی خود خطرناک است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری”های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت به همه کشورها اعلام کرده که باید خودشان را برای مواجهه دوباره با پاندمی آنفلوآنزا آماده کنند و این پاندمی حتما رخ خواهد داد. به نظر می”رسد این بار پاندمی آنفلوآنزا حتی زودتر از دوره قبل رخ دهد و شرایط ویروس آنفلوآنزا چنین موضوعی را نشان می”دهد. انتظار می”رود کشورهای جهان نیز این بار آماده”تر از گذشته باشند، البته این نگرانی هم وجود دارد که برخی کشورها به دلیل خفیف بودن پاندمی سال ۲۰۰۹ بیماری آنفلوآنزا را دست”کم گرفته باشند و برای مقابله با آن برنامه”ریزی نکرده باشند. با این حال انتظار می”رود پاندمی بعدی آنفلوآنزا با شدت بیشتری رخ دهد و میزان بستری و مرگ و میر ناشی از آن نیز بیشتر باشد. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت از کشورها خواسته تا خودشان را آماده کنند و برنامه ملی پیشگیری خود را در زمینه آنفلوآنزا اعلام کنند. در این برنامه باید به وضوح اعلام شود که چه تعداد از مردم احتملا مبتلا به آنفلوآنزا خواهند شد، چه تعداد بستری خواهند شد و چه تعداد احتمالا جان خود را از دست خواهند داد.

گویا ادامه داد: مجبوریم که تنها با یک یا دو دارو به جنگ ویروسی با پیچیدگی زیاد برویم و بنابراین کوچکترین اشتباه در تصمیم”گیری پیامدهای سنگینی در پی خواهد داشت. به هر شکلی که نگاه کنیم تامین واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد واجد شرایط با توجه به محدودیت منابع مالی، تقریبا امکان”پذیر نیست و به ویژه اگر پاندمی آنفلوآنزا به صورت انفجاری و غافلگیرکننده رخ دهد، حتی شرکت”های واکسن”سازی هم توانایی تامین واکسن برای همه افراد را نخواهند داشت. به همین دلیل از کشورهای جهان انتظار می”رود برنامه واکسیناسیون آنفلوآنزای خود را به شکل دقیق تدوین و اجرایی کنند.

وی بیان کرد: در برنامه واکسیناسیون باید به طور دقیق مشخص شود که اگر پاندمی رخ دهد چه کسانی در اولویت دریافت واکسن قرار خواهند داشت و چه کسانی نیاز به زدن واکسن ندارند. همچنین زمان واکسیناسیون چه موقع خواهد بود. اکثر کشورهای پیشرفته جهان این برنامه را تهیه کرده”اند و اگر این برنامه تهیه شود آمادگی بیشتری برای مقابله با پاندمی آنفلوآنزا وجود خواهد داشت.

رئیس مرکز مدیریت بیماری”های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای افرادی که به مراسم اربعین رفته”اند و در حال بازگشت هستند، یک نظام مراقبت داریم و به صورت سندرومیک بیماری”های آنها را ثبت کنیم. بین ۳۶ تا ۴۰ درصد کسانی که تاکنون به عراق عزیمت کرده”اند و دچار بیماری شده”اند، بیماری آنها با سندرم تنفسی بوده است. بنابراین باید منتظر باشیم که با بازگشت زائران، آنها مبتلا به بیماری تنفسی و از جمله آنفلوآنزا باشند.

وی افزود: مطالعه امسال ما تاکنون مواردی که تشخیص قطعی داده شده، H۱N۱  بوده و این انتظار را هم داشتیم چون سال قبل اکثر موارد H۳N۲ بود و موارد H۱N۱   کم بود، این انتظار را داشتیم که احتمالا امسال اولین موج آنفلوآنزا در کشور از نوع H۱N۱  باشد. این نوع آنفلوآنزا قدری شدیدتر از نوع H۳N۲ است و بنابراین انتظار داریم موارد آنفلوآنزا در کشور امسال نسبت به سال قبل در مجموع شدیدتر باشد.

گویا اظهار داشت: از پزشکان انتظار داریم با دقت نظر خاصی به مساله واکسیناسیون برای گروه”های واجد شرایط توجه کنند و آنها را در اولویت قرار دهند. در عین حال باید در مصرف دارو نیز نهایت دقت به عمل بیاید. تلاش کردیم که این دارو فقط توسط متخصصان تجویز شود. البته مقاومت”های زیادی هم وجود دارد و بسیاری با تفکر ما مخالف هستند و می”گویند داروی آنفلوآنزا باید در همه جا در دسترس مصرف باشد، اما باید اذعان کرد که پیامدهای مصرف بی”رویه این دارو موضوع ساده”ای نیست که بتوان با ساده”انگاری از کنار آن گذشت، به همین دلیل با تصمیم کمیته فنی کشوری این محدودیت”ها لحاظ شده است.

انتهای پیام/

شیوع احتمالی آنفلوآنزا، هنگام بازگشت زائران از عراق رخ می دهد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار