تاکی کاردی؛ استراحت با تپش قلب سریع

1400/03/18 - 14:57 - کد خبر: 45276 نسخه چاپی

نصر: تاکی کاردی به ضربان قلب سریع در حال استراحت (ضربان قلب بالای ۱۰۰ در دقیقه) گفته می‌شود.

به گزارش نصر، بسته به علت اصلی و میزان کارایی قلب، تاکی کاردی می‌تواند خطرناک باشد. تاکی کاردی بیماری در میان مردم با عنوان تپش قلب شناخته می‌شود
برخی از افراد مبتلا به تاکی کاردی ممکن است علامت یا عوارضی نداشته باشند. با این حال، تاکی کاردی خطر سکته، ایست ناگهانی قلب و مرگ را افزایش می‌دهد.

تاکی کاردی چیست؟
قلب از دو بطن و دو دهلیز تشکیل شده است. تاکی کاردی زمانی اتفاق می‌افتد که این حفره‌ها بسیار سریع بتپند.  تاکی کاردی به ضربان قلب بالا در حال استراحت اشاره دارد.
به طور کلی، قلب یک فرد بزرگسال در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می‌تپد. هنگامی که یک فرد تاکی کاردی یا تپش قلب دارد، اتاقک‌های فوقانی یا تحتانی قلب، بطور قابل توجهی سریعتر می‌تپند.
هنگامی که قلب خیلی سریع می‌تپد، کمتر پمپ می‌شود و جریان خون به بقیه بدن از جمله خود قلب کاهش می‌یابد.
چطور تپش قلب موجب سکته قلبی می‌شود؟ از آنجا که قلب سریع‌تر می‌تپد، عضلات قلب یا میوکارد به اکسیژن بیشتری احتیاج دارند. در صورت ادامه این حالت، سلول‌های میوکارد که اکسیژن کمی دارند می‌توانند بمیرند واین امر  منجر به حمله قلبی شود.

آشنایی با اجزا و عملکرد قلب
برای فهم بهتر بیماری تپش قلب بیایید ابتدا با اجزای قلب  آشنا شویم.  قلب انسان از چهار حفره  تشکیل شده است:
دهلیز چپ و راست که دو حفره بالایی قلب هستند.
بطن چپ و راست که دو حفره پایینی قلب هستند.

قلب چگونه ضربان ایجاد می‌کند؟
قلب دارای یک ضربان ساز طبیعی است که به آن گره سینوسی گفته می‌شود که در دهلیز راست قرار دارد. گره سینوسی تکانه‌های الکتریکی ایجاد می‌کند که هر یک باعث ضربان قلب فرد می‌شود.
تکانه‌های الکتریکی گره سینوسی را ترک کرده و در طول دهلیز حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند عضلات دهلیزی منقبض شوند. این انقباض عضله دهلیزی خون را به داخل بطن‌ها سوق می‌دهد.

علت تپش قلب در خواب چیست؟
تاکی کاردی عموماً با ایجاد اختلال در تکانه‌های الکتریکی طبیعی که عملکرد پمپاژ قلب را کنترل می‌کنند، ایجاد می‌شود. حالات، شرایط و بیماری‌های زیر دلایل احتمالی می‌باشند:
واکنش به برخی دارو‌های خاص
ناهنجاری‌های مادرزادی قلب
مصرف زیاد الکل
مصرف کوکائین و برخی از مواد‌های مخدر
عدم تعادل الکترولیت
بیماری قلبی که منجر به خون رسانی ضعیف و آسیب رساندن به بافت‌های قلب، از جمله بیماری عروق کرونر، بیماری دریچه قلب، نارسایی قلبی، بیماری عضلات قلب، تومور‌ها یا عفونت‌ها می‌شود.
فشار خون بالا
غده تیروئید بیش فعال
سیگار کشیدن
بیماری‌های خاص ریه
در بسیاری از موارد بیش از یک فاکتور در ایجاد تاکی کاردی نقش دارند. همچنین برخی اوقات ممکن است تیم پزشکی نتواند علت دقیق تاکی کاردی را مشخص کند.

خطرات تاکی کاردی چیست؟
خطر عوارض تپش قلب به ۵ عامل وابسته است: شدت تپش قلب، نوع تاکی کاردی، ضربان قلب هنگام حمله، مدت زمان تپش قلب و بیماری‌های قلبی دیگر
شایع‌ترین خطرات ناشی از تپش قلب عبارت اند از:
لخته‌های خون
نارسایی قلبی
حمله‌های غش
مرگ ناگهانی
درمان تاکی کاردی
گزینه‌های درمانی بسته به علت بیماری، سن و سلامت عمومی فرد مبتلا به تاکی کاردی و سایر عوامل متفاوت است. هدف از درمان تاکی کاردی، رفع علت آن است. هنگامی که از نظر بالینی قابل انجام باشد، پزشک ممکن است سعی کند ضربان را کند، از بروز تاکی کاردی‌های بعدی پیشگیری کند و عوارض را کاهش دهد.
در برخی موارد، پزشک بدون توجه به کاهش تپش قلب فقط به دنبال رفع منشا آن است. در موارد دیگر که علت اصلی یافت نمی‌شود، ممکن است پزشک درمان‌های مختلفی را امتحان کند.
انواع تاکی کاردی قلب
در ادامه به شناخت انواع تپش قلب بالا و منشا آن‌ها می‌پردازیم. شناخت نوع تاکیکاردی در انتخاب درمان مناسب آن اهمیت بسیاری دارد.

تاکی کاردی دهلیزی یا فوق بطنی (SVT)
در این حالت، ضربان قلب سریع است و در حفره‌های فوقانی قلب شروع می‌شود. برخی از اشکال این تاکی کاردی خاص عبارتند از تاکی کاردی دهلیزی پاروکسیسمال (PAT) یا تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسمال (PSVT).

آیا تاکی کاردی سینوسی خطرناک است؟
تاکی کاردی سینوسی، افزایش طبیعی ضربان قلب است. در این شرایط، ضربان ساز طبیعی قلب (گره سینوسی- دهلیزی  (SA)) تکانه‌های الکتریکی را سریعتر از حد معمول ارسال می‌کند.  ضربان قلب سریع‌تر از حد معمول است، اما قلب به درستی می‌تپد.

تاکی کاردی بطنی
تاکی کاردی بطنی ضربان قلب بالا است که در حفره‌های تحتانی قلب (بطن) شروع می‌شود. این نوع آریتمی ممکن است به خوبی تحمل شود یا تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد. جدی بودن مساله تا حد زیادی به وجود اختلال قلبی دیگر و میزان تاکی کاردی بطنی بستگی دارد.
در موارد تاکی کاردی بطنی، سیگنال‌های الکتریکی در حفره‌های تحتانی قلب به طور غیر طبیعی ایجاد می‌شوند. این سیگنال‌ها با تکانه‌های الکتریکی ناشی از گره سینوسی-دهلیزی (SA) تداخل پیدا می‌کنند.
نتیجه این اختلال ضربان سریع‌تر قلب نسبت به حالت طبیعی است. این ضربان قلب بالا باعث می‌شود که حفره‌های قلب کاملاً بین انقباضات پر نشوند و نتوانند خون را به قسمت دیگر بدن برسانند.

کاهش تپش قلب با مانور واگال
عصب واگ به تنظیم ضربان قلب ما کمک می‌کند. مانور‌هایی که روی این عصب تأثیر می‌گذارند عبارتند از: سرفه، زور زدن (مانند هنگام اجابت مزاج) و قرار دادن کمپرس یخ بر  روی صورت فرد. اجرای این حرکات در هنگام حمله تپش قلب می‌تواند به سرعت ضربان قلب را پایین بیاورد و علائم را کنترل کند.

داروی تپش قلب چیست؟
پزشک شما با توجه به نوع و سابقه تاکی کاردی ممکن است دارو‌های ضد آریتمی برای شما تجویز کند.  دارو‌های ضد آریتمی را می‌توان به صورت خوراکی و تزریقی مصرف نمود. این دارو‌ها ضربان قلب بالا را به حالت طبیعی باز می‌گردانند. این کار در بیمارستان انجام می‌گردد.  
دارو‌های در دسترس ضربان قلب را به حالت طبیعی باز می‌گردانند، سرعت قلب را کنترل می‌کنند و یا هر دو کار را باهم انجام می‌دهند. گاهی اوقات برخی افراد ممکن است به مصرف بیش از یک داروی ضد آریتمی نیاز داشته باشند.

شوک قلبی برای کاهش تپش قلب شدید
هنگامی که بیمار با تپش قلب شدید به اورژانس منتقل شود، ممکن است برای مهار تاکی کاردی، به او شوک قلبی وارد کنند.
پدال یا پچ‌هایی برای انتقال شوک الکتریکی به قلب استفاده می‌شوند. این امر بر روی تکانه‌های الکتریکی در قلب تأثیر می‌گذارد و ریتم طبیعی را بازیابی می‌کند.  

آیا پیشگیری از تاکی کاردی ممکن است؟
اقدامات خاصی وجود دارد که می‌تواند مانع از تاکی کاردی یا تشدید آن شود. برای پیشگیری از تپش قلب می‌توان از دارو‌ها و یا عمل‌های جراحی بسته به شدت و منشا تاکی کاردی استفاده کرد.

از بین بردن تپش قلب با کاتتر رادیوفرکانس
کاتتر‌ها از طریق رگ‌های خونی وارد قلب می‌شوند. الکترود‌های انتهای کاتتر برای از بین بردن یا آسیب دیدگی گرم می‌شوند. بخش‌های کوچکی از قلب مسئول ضربان قلب بالا و غیر طبیعی هستند. به این روش سوزاندن رگ قلب یا ابلیشن نیز گفته می‌شود.

پیشگیری از تپش قلب با دارو
با مصرف منظم دارو‌های ضد آریتمی می‌توان از تاکی کاردی جلوگیری کرد.  پزشک ممکن است دارو‌های دیگری را در ترکیب با دارو‌های ضد آریتمیک تجویز کند، به عنوان مثال مسدود کننده کانال مانند دیلتیازم (کاردیزم) و وراپامیل (کالان) یا بتا بلاکر‌ها مانند پروپرانولول (ایندرال) و اسمولول (بروی بلوک) تجویز کند.

ضربان ساز قلبی قابل کاشت (ICD)
دستگاهی که به طور مداوم ضربان قلب را کنترل می‌کند، به صورت جراحی در قفسه سینه کاشته می‌شود. ICD هر اختلال ضربان قلب را تشخیص می‌دهد و برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب، شوک الکتریکی ایجاد می‌کند.
عمل جراحی تپش قلب
برخی اوقات، عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از بافت قلب لازم است. جراح ممکن است الگویی از بافت اسکار ایجاد کند. بافت اسکار هادی الکتریکی بدی می‌باشد. این روش معمولاً فقط در مواردی انجام می‌شود که سایر روش‌های درمان ضربان قلب بالا مؤثر نبوده و یا فرد دچار اختلال قلبی دیگری باشد.

ضد انعقاد کننده‌های خوراکی رمان (NOAC) یا رقیق کننده‌های خون 
NOACs لخته شدن خون را سخت‌تر می‌کنند و به افرادی که خطر متوسط یا بالای ابتلا به سکته یا حمله قلبی دارند، داده می‌شود.
اگرچه این دارو‌ها خطر خونریزی را افزایش می‌دهند، پزشک آن‌ها را برای شخصی تجویز می‌کند که خطر حمله قلبی در آن‌ها بیشتر از خطر خونریزی باشد.
انتهای پیام/
تاکی کاردی؛ استراحت با تپش قلب سریع سایت تحلیلی خبری تابناک

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار