رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان؛

۷۰ هزار تن محصول به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار از زنجان صادر شد

1398/07/29 - 15:16 - کد خبر: 4519 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: میزان صادرات استان زنجان در پنج ماهه اول سال جاری ۷۰ هزار تُن محصول به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، ناصر فغفوری امروز در گفت و گویی افزود: عمده محصولات صادراتی استان به ترتیب شمش روی، کابل برق، ترانسفورماتور، مفتول آهنی و پروفیل است.

وی با اشاره به وضعیت واردات استان زنجان در پنج ماهه اول سال جاری، اظهار داشت: طی این مدت حدود ۱۶۰ هزار تُن محصول به ارزش ۱۵۶ میلیون دلار وارد استان شده است.

فغفوری خاطرنشان کرد: عمده محصولات وارداتی استان نیز به ترتیب خاک روی، ماشین”آلات، اجزا و قطعات واگن، نخ پلی”آمید و نخ پلی”استر است.

دبیر کارگروه توسعه صادرات استان زنجان در خصوص درصد تحقق صادرات نسبت به هدفگذاری صورت”گرفته، گفت: هدفگذاری صادرات استان در سال جاری ۶۰۰ میلیون دلار و برای پنج ماهه اول سال ۲۵۰ میلیون دلار بود که ۱۴۰ میلیون دلار به میزان ۵۶ درصد تحقق یافته است.

فغفوری اظهار داشت: هدفگذاری صادرات استان طی سال”های ۹۵ تا ۹۷ به ترتیب ۳۲۰ ، ۳۸۰ و ۵۰۰ میلیون دلار بود که به ترتیب ۳۵۴ ، ۴۵۷ و ۵۵۰ میلیون دلار تحقق یافت.

وی خاطرنشان کرد: میزان تحقق صادرات استان نیز طی سال”های ۹۵ تا ۹۷ نیز به ترتیب ۱۱۰ ، ۱۲۰ و ۱۱۰ درصد است.

فغفوری گفت: سهم صادرات استان از مجموع صادرات غیرنفتی کشور، هفت دهم درصد در سال ۹۳ بود که به تدریج افزایش یافته و برای اولین بار در سال گذشته به ۱.۳ درصد رسید که با سهم جمعیتی و مساحتی استان برابر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهار داشت: ۸۱.۵ درصد صادرات استان در سال گذشته مربوط به بخش صنعت، ۸.۵ درصد معدن، ۸ درصد کشاورزی، ۲.۳ درصد فرش دستبافت، ۰.۳ درصد گردشگری و یک دهم درصد نیز مربوط به خدمات فنی و مهندسی است.

این مسئول با اشاره به عملکرد خدمات انتقال ارز و اعطای تسهیلات صادراتی در استان، خاطرنشان کرد: ۱۱ بانک در سال گذشته در این حوزه مشارکت داشتند که ۱۲۶.۵ میلیون دلار حواله ارزی و ۲۳۳ میلیون دلار اعتبارات اسنادی صادر شده و ۷۶۰ میلیارد ریال نیز تسهیلات صادراتی پرداخت شده است.

بنا به این گزارش، از سال ۱۳۷۶ با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور ۲۹ مهر به عنوان «روز ملی صادرات» نامگذاری شده است.

انتهای پیام/

۷۰ هزار تن محصول به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار از زنجان صادر شد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار