خبر/

نامه بدون امضای جانسون برای تاخیر برگزیت تسلیم اروپا شد

1398/07/28 - 09:39 - کد خبر: 4420 نسخه چاپی

نصر: نخست وزیر انگلیس شنبه شب در نامه‌ای بدون امضاء خطاب به رئیس شورای اروپا خواستار تمدید مهلت اجرای برگزیت شد.

به گزارش نصر به نقل از منابع خبری، بوریس جانسون در این نامه تقاضای کرده تا برگزیت به مدت ۳ ماه یعنی تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به تاخیر بیفتد.

هم زمان دونالد توسک رئیس شورای اروپا با انتشار پیامی در توییتر تائید کرد که این نامه را دریافت کرده است. او به جزئیات این نامه اشاره نکرد اما نوشت در این باره با رهبران اتحادیه اروپا مشورت می کند.

منابع خبری می گویند نخست وزیر انگلیس نامه دومی را نیز ارسال کرده و در آن نوشته که به باور او، تاخیر در اجرای برگزیت اشتباه است. جانسون در نزدیک به سه ماه گذشته که سکان دولت را به دست گرفته، بارها اعلام کرده است که مخالف تاخیر برگزیت و به هر قیمتی انگلیس را تا پایان ماه جاری میلادی از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

او طبق مصوبه پارلمان موظف بود تا پیش ساعت ۱۱ امشب (شنبه) به وقت محلی، درخواست تاخیر برگزیت را تسلیم اروپا کند. نمایندگان مجلس انگلیس امروز در نشست فوق”العاده پارلمان با اکثریت آراء به لایحه”ای رای دادند که مانع رای”گیری دولت درباره توافق جدید برگزیت شد. به این ترتیب نخست وزیر انگلیس طبق مصوبه قبلی پارلمان مجبور شد تا مهلت برگزیت را تمدید کند.

جانسون پس از تحمل شکست امروز در پارلمان گفت از نتیجه رای گیری نا امید نشده است. او مدعی شد که قانون وی را به تاخیر برگزیت مجبور نخواهد کرد و در این باره مذاکره ای انجام نخواهد داد.

جان برکو رئیس مجلس عوام گفته بود، اگر پارلمان از او درخواست کند، نامه تاخیر برگزیت را به اروپا ارسال خواهد کرد. منابع انگلیسی می گویند تیم بارو سفیر انگلیس در اتحادیه اروپا فردا اصل نامه جانسون را در جلسه سفرای کشورهای اروپایی در بروکسل تسلیم خواهد کرد.

منابع خبری به نقل از مقامات دولت گزارش می”دهند که احتمالا رای گیری درباره توافق جدید برگزیت روز دوشنبه برگزار خواهد شد. پیش”بینی ها اولیه حاکی است که جانسون در این رای گیری، شکست دیگری را تحمل خواهد کرد.

منابع اروپایی می گویند احتمالا اتحادیه اروپا با تمدید مهلت برگزیت موافق خواهد کرد چون نمی خواهند به تحمیل خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا متهم شوند.

اتحادیه اروپا تاکنون دوباره مهلت برگزیت را به دلیل مخالفت قانون”گذاران انگلیس با نحوه اجرای برگزیت به تاخیر انداخته است.

جانسون امروز قصد داشت تا در نشست فوق”العاده پارلمان توافق جدیدی را که هفته گذشته با اتحادیه اروپا بر سر نحوه اجرای برگزیت به دست آورده بود به رای بگذارد. با این حال نمایندگان مجلس عوام در واپسین لحظات، به لایحه”ای رای دادند که نتیجه رای گیری دولت را بلا اثر کرد.

لایحه «لتوین» که به نام ارائه دهنده آن نامگذاری شده با کسب ۳۲۲ رای موافق در مقابل ۳۰۶ مخالف، دولت را ملزم می”کند که حتی در صورت تصویب توافق، همچنان خواستار تاخیر در برگزیت شود. «الیور لتوین» معاون اسبق نخست وزیر انگلیس در این باره می”گوید حتی در صورت تصویب توافق همچنان این احتمال وجود دارد که روند اداری برای تبدیل شدن توافق برگزیت به قانون تا روز ۳۱ اکتبر طی نشود.

با این حال رهبران احزاب مخالف دولت جانسون، توافق جدید را بدتر از توافق «ترزا می» خوانده و آن را رد کرده”اند. این توافق حتی حزب برگزیت، اصلی ترین حامی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا را هم نتوانست راضی کند. نایجل فاراژ رهبر این حزب می گوید: این برگزیت نیست. قرار نبود پس از ۳ سال به اینجا برسیم. با این توافق سال”ها طول می کشد که به تجارت آزاد دست پیدا کنیم چون همچنان از سوی قوانین اتحادیه اروپا محاصره شده و اختیارات از ما سلب شده است.

وی عنوان کرد ترجیح می دهد تا مهلت برگزیت تمدید و انتخابات سراسری برگزار شود تا توافق جدید پذیرفته شود.

«جرمی کوربین» رهبر حزب اصلی مخالف دولت انگلیس از جانسون خواسته تا به قانون احترام بگذارد. او پیشتر آمادگی خود را برای تشکیل دولت اقلیت و تمدید مهلت برگزیت اعلام کرده بود.

بر اساس برنامه اعلام شده نمایندگان کشورهای اروپا فردا در بروکسل پیرامون تحولات برگزیت رایزنی خواهند کرد. «مینا آندریوا» سخنگوی کمیسیون اروپا در واکنش به نتیجه رای گیری امروز گفت، انگلیس بایستی هر چه سریعتر گام بعدی خود را به ما اعلام کند. اگر جانسون نتواند توافق جدید برگزیت را به تائید پارلمان برساند، به لحاظ قانونی چاره ای جز تمدید مهلت برگزیت نخواهد داشت؛ کاری که می گوید انجام نخواهد داد.

انتهای پیام/

نامه بدون امضای جانسون برای تاخیر برگزیت تسلیم اروپا شد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار