مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل؛

پنج خانه قاجاری اردبیل به بخش خصوصی واگذار می‌شود

1398/07/25 - 11:50 - کد خبر: 4398 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: پنج خانه قاجاری در شهر اردبیل آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، نادر فلاحی دیروز در گفت و گویی افزود: خانه”های تاریخی آصف، شریعت، مبشری، وهاب”زاده و خادم”باشی در اردبیل آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه سرمایه”گذاران می”توانند با مراجعه به اداره کل در قالب قرارداد منعقده در مرمت و احیای بنای تاریخی مشارکت داشته باشند، اظهار کرد: کارشناسان اداره کل بر تمامی روند مرمت و احیا  نظارت دارند.

وی گفت: علاوه بر این سه حمام ، دو کاروانسرا مربوط به دوره صفوی و یک قلعه تاریخی مربوط به قرون اولیه اسلامی نیز آماده واگذاری است.

وی  افزود: حمام اوچ دکان و پیرزگر در اردبیل، حمام عدل در مشگین”شهر، تاریخی  کاروانسرای قانلی”بولاغ در مشگین”شهر، کاروانسرای شاه”عباسی در نیر و کهنه قلعه در مشگین”شهر آماده مشارکت بخش خصوصی است.

به گفته فلاحی، بخش خصوصی می”تواند با تغییر کاربری در زمان معین از بنای تاریخی بهره”برداری کند؛ در این مدت سرمایه”گذار موظف به صیانت از بنای تاریخی است.

استان اردبیل با پیشینه قوی فرهنگی دارای آثار تاریخی فراوان در بین استان”های کشور است.

مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی”الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ، بقعه شیخ”کلخوران متعلق به امین”الدین جبرئیل پدر شیخ صفیالدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از جاذبه”های اردبیل هستند.

همچنین مقبره شیخ”حیدر ، کاروانسرای قانلی”بولاغ ، سنگ نبشته”های ساسانی ، قلعه”های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین”شهر ، قیز قلعه و شاه”تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی”یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره”های مختلف در گوشه و کنار این خطه نمونه”هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.

دهکده صخره”ای باستانی ویند کلخوران ، تپه”های باستانی آناهیتا ، گورستان سنگی پیرازمیان ، کلیسای مریم مقدس ، کاروانسرای شاه”عباسی ، شهر یئری ، شیروان دره”سی ، عمارت آقازاده اردبیلی ، منطقه گردشگری کپز و ازناو ، منطقه حفاظت شده آق”داغ ، ژئوپارک دربند مشکول ، گیلوان ، آبشارهای سردابه ، گورگور ، شورشورنه ، آق بلاغ (سیبیه”خانی) ، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر آثار قابل توجه هستند.

انتهای پیام/

پنج خانه قاجاری اردبیل به بخش خصوصی واگذار می‌شود نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار