رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل؛

آمار جان‌باختگان روزانه کرونا در استان اردبیل به یک نفر کاهش یافت

1400/02/21 - 11:36 - کد خبر: 43679 نسخه چاپی

نصر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، آمار جان‌باختگان روزانه مبتلا به بیماری کووید.۱۹ در این استان به یک نفر کاهش یافته است.

به گزارش نصر، شهرام حبیب‌زاده روز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرنگار گفت: طی شبانه‌روز گذشته یک نفر دیگر از افراد مبتلا به بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل جان باخت و مجموع فوتی‌های کرونا در این استان نیز به یک هزار و ۷۲۰ نفر رسید.
وی با اشاره به تداوم روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل افزود: طی شبانه روز گذشته ابتلای جدید به کرونا در استان اردبیل با ۷۰ نفر کاهش نسبت به سه هفته قبل به ۵۱ نفر رسیده و مجموع شمار بستری‌ها نیز با ۲۳۹ مورد کاهش از ۶۳۳ نفر به ۳۹۴ نفر افت کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به افزایش شمار بهبودیافتگان بستری در مراکز درمانی این استان گفت: در شبانه روز گذشته ۵۶ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.
وی با اشاره به بستری شدن ۷۴ نفر از مبتلایان به ویروس کرونای در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل، این آمار را نگران‌کننده خواند و افزود: وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان شکننده بوده و در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا وجود دارد.
دکتر حبیب‌زاده همچنین با اشاره به کم شدن بار مراجعه بیماران کرونایی به مراکز درمانی استان در چند روز اخیر اضافه کرد: بخش‌های بیمارستان امام خمینی‌(ره)، یک بخش بیمارستان فاطمی و بخشی از ظرفیت بیمارستان امام رضا(ع) اردبیل برای بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.
وی بستری شدن ۲ برابری و سرعت انتقال و سرایت بالا را شاخصه اصلی ویروس کرونای انگلیسی شایع شده در استان اردبیل عنوان و اظهار کرد: هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی استان اردبیل در بخش دولتی و خصوصی به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا که دارای علایم حاد نبوده و در منزل حضور دارند، توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.
وی خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی عید فطر شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.
دکتر حبیب‌زاده، برگزاری هر گونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهم‌ترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عروسی و سفر شهروندان است و باید این مساله فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی شود.
وی، رعایت دقیق محدودیت‌های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه نامه‌های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هرگونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم را تنها راه برون‌رفت و گذر از شرایط بحرانی موجود ذکر کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با تقدیر از همکاری اصناف و مردم در رعایت محدودیت‌های اعلام شده از سوی ستاد مدیریت کرونای استان، افزایش تخت‌های بیمارستانی در استان اردبیل را نتیجه مدیریت داخلی در روزهای بحران دانست و اظهار کرد: از بابت اکسیژن و تخت بیمارستانی کمبودی در استان وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا، موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل از چند روز پیش از وضعیت قرمز خارج شده و به نارنجی تغییر یافته و بر همین اساس امیدواری برای مهار بیماری کووید.۱۹ در این استان افزایش یافته است.
در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل که از حدود ۶ هفته پیش آغاز شده، شهرستان‌های کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، بیله‌سوار و گرمی در وضعیت زرد و شهرستان‌های خلخال، مشگین‌شهر، پارس‌آباد و اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار گرفته‌اند.
کارشناسان بهداشت و درمان استان از شهروندان خواسته‌اند به محض مشاهده علایم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.
بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/
آمار جان‌باختگان روزانه کرونا در استان اردبیل به یک نفر کاهش یافت خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار