در پیونگ‌یانگ؛ بدون خبرنگار، دوربین و هوادار/

گزارشی از عجیب‌ترین بازی مقدماتی جام جهانی

1398/07/24 - 14:50 - کد خبر: 4336 نسخه چاپی

نصر: دیدار دو تیم کره جنوبی و کره شمالی در رقابتهای انتخابی جام جهانی قاره آسیا که دیروز در پیونگ‌یانگ بدون حضور تماشاچی و بدون حضور رسانه‌ها انجام شد عجیب‌ترین دیدار این رقابتهای انتخابی بود.

به گزارش نصر به نقل از ورزش سه، دو تیم ملی کره شمالی و کره جنوبی، تیمهای ملی دو کشوری که سال ها است در دو سوی شبه”جزیره کره در وضعیت تخاصم و تنش همیشگی به سر می”برند، دیروز در مقدماتی جام جهانی قاره آسیا در پیونگ”یانگ، پایتخت کره شمالی به مصاف هم رفتند. این اولین دیدار دو تیم در کره شمالی بعد از 30 سال بود ولی مقامات کره شمالی اجازه حضور هیچ هواداری در استادیوم محل برگزاری بازی را نداده و از پخش تلویزیونی مستقیم بازی خودداری کردند. بازی”ای که در این شرایط عجیب با تساوی بدون گل به پایان رسید.

آخرین باری که این دو کشور در مقدماتی جام جهانی به مصاف هم رفتند 10 سال پیش در سئول بود. کره شمالی در آن بازی صفر بر یک باخت و سپس کره جنوبی را متهم کرد که پیش از شروع مسابقه در غذای بازیکنانش سم ریخته و آنها را مسموم کرده است.

 

درحالیکه دو تیم وارد استادیوم بدون تماشاچی کیم ایل سونگ شهر پیونگ”یانگ شدند سرود ملی دو کشور نواخته شد و پرچم دو کشور به اهتزاز درآمد. این گزارشی است که فدراسیون فوتبال کره جنوبی ارائه کرده است.

دو مسابقه قبلی دو تیم در انتخابی جام جهانی به دلیل اینکه پیونگ”یانگ از به اهتزاز درآوردن پرچم کره جنوبی و پخش سرود ملی این کشور سر باز زده بود، در شهر شانگهای چین برگزار شده بود. اما وزارت اتحاد دو کره در کره جنوبی اعلام کرد مقامات کره شمالی قول داده”اند که فیلم این بازی را به صورت دی وی دی در اختیار کره جنوبی قرار دهند.

 

خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز صبح در یک گزارش کوتاه درباره بازی دیروز دو تیم نوشت مسابقه بعد از چندین حمله و ضدحمله از سوی هر دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید و دو بازیکن از هر تیم کارت زرد دریافت کردند.

جیانی اینفانتینو رئیس فیفا که برای تماشای بازی در پیونگ یانگ حضور داشت بعد از پایان مسابقه گفت از اینکه بازی بدون حضور تماشاچی برگزار شده متاسف است. رئیس فیفا گفت:" ما وقتی دیدیم تماشاچی”ای در استادیوم حضور ندارد تعجب کرده و متاسف شدیم. این مسابقه از نظر پخش زنده، ویزا و دسترسی خبرنگاران خارجی هم با مشکلاتی همراه بود". اینفانتنیو در ادامه گفت که آزادی مطبوعات و آزادی بیان برای فیفا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

سال گذشته دنیا شاهد تلاشهای گسترده برای آغاز دیپلماسی ورزشی بین این دو دشمن همجوار بود. دو کره یک تیم هاکی روی یخ مشترک تشکیل داده و در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی 2018 که در کره جنوبی برگزار شد به همراه هم رژه رفتند. بعد از آن بود که چند دیدار بین رهبر کره شمالی و رئیس جمهور کره جنوبی برگزار شد. دو کره حتی درباره میزبانی مشترک المپیک تابستانی 2032 با هم مذاکراتی انجام دادند.

ولی از آن زمان تا امروز رابطه دو کره به دلیل اعتراض”های شدید کره جنوبی به برنامه اتمی و سلاح”های بالیستیک کره شمالی بار دیگر با تنش مواجه شده است. مقامات کره جنوبی گفتند علاوه بر عدم پخش زنده بازی دیروز دو تیم و عدم حضور تماشاچی در استادیوم، رسانه”های کره جنوبی هم اجازه حضور در استادیوم را پیدا نکرده و تنها گروه محدودی از خبرنگاران خبرگزاری رسمی کره شمالی در استادیوم حاضر بودند تا اطلاعات دستچین شده را به بیرون مخابره کنند.

انتهای پیام/

گزارشی از عجیب‌ترین بازی مقدماتی جام جهانی نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار