خبر/

ورود عظیم پیش‌سازها به افغانستان برای تولید «شیشه»/هشدار درخصوص آسیب دیدن کشورهای غربی و منطقه

1398/07/23 - 14:06 - کد خبر: 4243 نسخه چاپی

نصر: دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار داد که افزایش تولید ماده مخدر شیشه در افغانستان زنگ خطر جدی برای جامعه جهانی است و اگر راه حلی برای این معضل پیدا نشود، کشورهای غربی و منطقه آسیب جدی خواهند دید.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، اسکندر مؤمنی در سفر خود به وین با ژان لوک لمایو مدیر بخش سیاست”گذاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) دیدار کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب استراتژی متوازن خود در شش ماهه ۲۰۱۹، حدود ۵۸۰ تن از انواع مواد مخدر را با اجرای ۲۰۰۰ عملیات اطلاعاتی کشف کرده که نزدیک به ۳۰ تن آن هروئین و مرفین بوده است.

وی افزود: تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان با ورود عظیم پیش”سازها به این کشور و ایجاد لابراتوارهای تولید مواد مخدر صنعتی به”ویژه شیشه افزایش قابل توجهی داشت و ایران در ۶ ماهه گذشته حدود ۱۰ تن مواد مخدر شیشه کشف کرده که نسبت به سال گذشته ۶ برابر شده، یعنی ۶۰۰ درصد رشد داشته است.

دبیرکل ستاد تصریح کرد: این امر زنگ خطری جدی برای جامعه جهانی است که در کنار مواد مخدر سنتی، روان”گردان”ها و ماده مخدر شیشه افزایش داشته و این هشدار جدی برای بشریت است که شیشه در حال افزایش است و چنانچه راه حلی برای این معضل پیدا نشود، کشورهای غربی و منطقه آسیب جدی خواهد دید.

مؤمنی افزود: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) و ستاد مبارزه با مواد مخدر با یکدیگر ارتباط گسترده”ای دارند و ایران یکی از شرکای اصلی این دفتر است، در سفر قبلی به وین و ملاقات با آقای فدوتف معاون دبیرکل سازمان ملل، مقرر شد، این همکاری دو جانبه در زمینه”های مختلف نیز گسترش یابد که یکی از این توافقات در حوزه درمان بود.

وی با اشاره به تحریم”های ظالمانه علیه ایران گفت: متأسفانه این تحریم”ها در روند مبارزه ایجاد اختلال می”کند، مبارزه با افزایش تولید و ترانزیت مواد مخدر در کشورهای منطقه نیاز به سازوکار، تجهیزات و امکانات جدید دارد، مبارزه سنتی و دستی با مواد مخدر دیگر جوابگو نیست، زیرا تا ۲۰ سال گذشته، کل تولیدات مواد مخدر در افغانستان ۲۰۰ تن بود ولی اکنون به بیش از ۹ هزار تن رسیده است، بنابراین تحریم”ها مانع جدی را در مبارزه جهانی ایران با مواد مخدر ایجاد کرده و جامعه جهانی باید فکری برای این تحریم”ها بکند.

دبیرکل ستاد افزود: جامعه جهانی می”تواند به ایران که در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و به نمایندگی از جامعه جهانی با این پدیده مبارزه می”کند سهم خود را ادا کند و به وظیفه خود عمل کند و امیدوارم تبادل این سند، باب جدیدی را در توسعه روابط ستاد و سازمان ملل ایجاد کند تا جامعه جهانی به بخشی از تعهداتش عمل کند.

مومنی گفت: در راستای امضای سند ایجاد مرکز منطقه”ای درمان اختلالات ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در ایران، تا یکی دو ماه آینده این مرکز منطقه”ای در تهران با حضور مسئولان سازمان ملل افتتاح می شود.

بنا به این  گزارش؛ همچنین ژان لوک لمایو مدیر بخش سیاست”گذاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) گفت: این سند، از اهمیت زیادی برخوردار است و بیانگر فعالیت بسیار عالی ایران در زمینه کاهش تقاضا است و امیدواریم از توانایی”ها و ظرفیت ایران برای کاهش تقاضا و گسترش آگاهی در زمینه HIV در سطح منطقه استفاده کنیم.

گفتنی است، در پایان این دیدار سند یادداشت† تفاهم در زمینه ایجاد مرکز منطقه”ای ظرفیت”سازی و پژوهش برای ارتقای درمان اختلالات درمان ناشی از موادمخدر و بهبود ایمنی و سلامت عموم" میان ایران و سازمان ملل متحد امضا شد.

انتهای پیام/

ورود عظیم پیش‌سازها به افغانستان برای تولید «شیشه»/هشدار درخصوص آسیب دیدن کشورهای غربی و منطقه نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار