مدیر هنرستان فنی نوفکران تبریز عنوان کرد:

اشتغال 70 درصد دانش آموزان فنی در بازار کار

1400/02/12 - 16:12 - کد خبر: 42141 نسخه چاپی

نصر: مدیر هنرستان فنی نوفکران تبریز گفت: 70 درصد از دانش‌آموزانی که در هنرستان کار و دانش نوفکران فارغ‌التحصیل می ‌شوند، به صورت مستقیم جذب بازار کار می ‌شوند.

به گزارش نصر، "مهدی شیردل" در آیین هشتمین سالگرد تاسیس هنرستان نوفکران اظهار کرد: علی رغم هزینه‌ های زیاد، هنرستان کاردانش نوفکران را با دو رشته تحصیلی نقشه ‌کشی ساختمان و برق ساختمان تاسیس کردیم.
وی افزود: در حال حاضر هنرستان با 5 رشته کاربردی و مورد نیاز جامعه به فعالیت ادامه می‌ دهد، من جمله رشته طلا و جواهرسازی یا رشته تعمیر موبایل یا تلفن همراه که کاربردی هستند.
مدیر هنرستان نوفکران تبریز با اشاره به آموزش تعمیرات تخصصی موبایل در این مرکز اعلام کرد: اکثر دانش‌آموزان هنرستان نوفکران همزمان با تحصیل و مهارت ‌آموزی، در بازار کار نیز فعال هستند و بسیاری از آن ها پس از طی دوره تحصیلی مستقیم وارد بازار می ‌شوند.
وی ابراز کرد: هنرجویان ما به مرحله ‌ای رسیده ‌اند که گوشی آیفون را می ‌توانند در این هنرستان تعمیر کنند و در این راستا طرحی برای آموزش و پرورش ارائه دادیم که مورد استقبال قرار نگرفت.
شیردل با اشاره به مشکلات هنرستان نوفکران تصریح کرد: عمده مشکلات آموزش و پرورش در حوزه رشته‌ های فنی، ورود به بازار کار بزرگترین مشکل است ولی با این وجود ۷۰ درصد فارغ التحصیلان ما جذب بازار کار می ‌شوند.
وی اذعان کرد: در نظر داشتیم که تعامل مستقیم بین آموزش و پرورش و صنعت داشته باشیم که دانش آموزان را به سمت صنعت استان هدایت کنیم ولی متاسفانه استقبال کمی از سوی این متولیان صورت گرفت و پس از پیشرفت کمی که داشتیم نیمه تمام ماند.
مدیر هنرستان نوفکران تصریح کرد: مشکل دیگر ما، خانواده ‌ها هستند؛ اکثر والدین ما دوست دارند فرزندشان دکتر و مهندس شود، ولی باید قبول کنیم که امروز جامعه ما مشکل اشتغال دارد، و باید ما به سمت خوداشتغالی برویم.
وی تاکید کرد: این خوداشتغالی می ‌تواند از طریق سرمایه و یا صنعت صورت بگیرد.
شیردل عنوان کرد: مهمترین عامل فساد در جامعه بیکاری و عدم اشتغال است که عامل اصلی بیکاری هم عدم تخصص در آن فرد است در نتیجه هنرستان بهترین مکان برای مهارت ‌آموزی است.
وی با اشاره فعالیت هنرستان نوفکران در ایام کرونایی افزود: در زمان کرونا، کلاس ‌های ما در وضعیت های متفاوت فرق داشت که در وضعیت قرمز تعطیلی، در وضعیت نارنجی تنها کلاس تئوری با ظرفیت 50 درصدی و رعایت پروتکل ‌های بهداشتی فعالیت داشتیم که البته در این ایام هنرستان ‌ها ضرر زیادی از ناحیه کرونا دیده ‌اند.
مدیرهنرستان نوفکران با اشاره به تعداد دانش آموزان مرکز اعلام کرد: 180 نفر دانش آموز مقطع دهم یازدهم و دوازدهم روزانه داریم و 260 نفر در نوبت شبانه هنرستان فعالیت دارند.
وی ادامه داد: مجوز پذیرش بانوان در رشته ‌های خاص را نیز دریافت کردیم که لیست رشته ها را ارائه خواهیم کرد و البته نیازسنجی در این زمینه صورت خواهد گرفت.
شیردل با اشاره به شهریه دریافتی از دانش آ»وزان نیز گفت: شهریه مصوب آموزش و پروز 5 الی 6 میلیون تومان است ولی ما بیش از 3 میلیون تومان نگرفته ایم و حتی ده ها نفر به صورت رایگان در این هنرستان مشغول مهارت آموزی هستند.
وی در پایان اظهار کرد: رشته تعمیرات تجهیزات پزشکی، جدیدترین رشته ای است که هم کاربردی بوده و هم برای اولین بار در تبریز ارائه می ‌شود.
انتهای پیام/
اشتغال 70 درصد دانش آموزان فنی در بازار کار سحر مغفرت


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار