یادداشت نصر/

اتاق بازرگانی تبریز در کنج عزلت و خاموشی/ سکون آزار دهنده پارلمان بخش خصوصی تبریز در سال مانع زدایی از تولید

1400/02/08 - 22:52 - کد خبر: 41944 نسخه چاپی

نصر: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز علی رغم ظرفیت های بزرگی که برای نقش آفرینی در رفع موانع تولید دارد، مدت هاست در خاموشی فرو رفته است.

هنگامی که اولین اتاق تجارت ایران به سال 1285 در تبریز شکل گرفت، کسی گمان نمی کرد این اتاق پایه گذار تشکیلاتی منسجم و تاثیرگذاری به نام اتاق بازرگانی ایران شود.

قرن هاست تبریز مرکز صنعت و تجارت کشور و دروازه ایران به اروپا بوده است، تبریز به منزله درگاه اوراسیا است و عبور جاده تاریخی «ابریشم» از این کهن شهر، بازاری به وسعت و اهمیت «تبریز» ساخت و مردمان فکور و صنعتگر تبریز، این بازار بزرگ را به یکی از مهمترین تجارتخانه های اوراسیا بدل کردند.

نقش تعیین کننده تبریز و نیز حجم بزرگ تبادلات تجاری در این شهر، زمینه تاسیس مرکزی برای ساماندهی امور و حل و فصل مشکلات تجاری را ایجاد کرده بود که به سال 1285 این مهم با همت مشاهیر عالم تجارت و وارد به امور داد و ستد در تبریز انجام شد.

اکنون پس از گذر 115 سال از تاسیس اولین اتاق تجارت ایران در تبریز، اتاق‌های بازرگانی مهم‌ترین رکن مشورت برای فعالان بخش اقتصادی و مناسب ترین جایگاه و سازمان را برای پیگیری مطالبات این گروه ایجاد کرده اند. اتاق تجارت که حالا اتاق «بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» عنوان گرفته است، از جایگاه بسیار با ارزش و والایی برخوردار شده و عیار دولت در کارآمدی یا ناکارآمدی بخش‌های اقتصادی را تعیین می کند.

در سالی که به عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گرفته است، این اتاق بازرگانی و کارشناسان و اعضای خبره آن هستند که باید نسخه مانع زدایی ها از بخش تولید را بنویسند. کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی می باید نقش کارشناسی خود را در رفع موانع تولید و ارائه طرح های و پیش نویس های قانونی به دولت و مجلس ایفا کنند.

متاسفانه اتاق بازرگانی تبریز در دوره جدید علی رغم شعارهایی که داده می شد، انتظارات را برآورده نکرده است و مدت هاست از نقش تاثیرگذار خود در اقتصاد منطقه و کشور فاصله گرفته و سکون و سکوت آزار دهنده ای پیشه کرده است. دیگر از نشست های تخصصی کمیسیون های مختلف و به چالش کشیدن مشکلات و مسئولان مختلف خبری نیست و گویی اتاق پیر تبریز به کنج عزلت کشیده شده است.

شیوع ویروس کرونا بهانه خوبی برای توجیه این وضعیت غیر قابل قبول اتاق بازرگانی تبریز نیست و علت را باید در میان هیات نمایندگان و هیات رئیسه این اتاق جستجو کرد. وقتی که رئیس اتاق علی رغم هشدارهای خیرخواهانه، خود را گرفتار حواشی مختلف کرد، به تبع آن اتاق بازرگانی تبریز هم هزینه این حواشی وی را پرداخت کرد و در این شرایط به حاشیه رفتن این ساختار مهم اقتصادی در تبریز دور از انتظار نبود.

همچنین عزل و نصب های شائبه انگیز و انتصاب افراد بازنشسته در اتاق بازرگانی تبریز و نیز بروز اختلافات و دلخوری های داخلی در بین هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز هم در به کنج عزلت کشیده شدن این ساختار اثرگذار و بسیار مهم اقتصادی در تبریز بی تاثیر نبود.

پیش تر هم گفتیم و نوشتیم که قطعاً اتاق بازرگانی جایگاه فرصت طلبان نیست، بلکه جایگاه امنای فعالان صنعتی و تجاری آذربایجان است تا بتوانند از ظرفیت های اتاق بازرگانی برای پیشبرد جمعی بخش تولید و تجارت استان بهره ببرند. اتاق بازرگانی تبریز باید آن طور که لازم است پیش برود، نه آن طور که عده ای می خواهند. هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کسانی هستند که راه و چاه را باید به مسئولان سیاسی و اقتصادی استان نشان دهند که طی چه مسیری برای توسعه آذربایجان شرقی و کشورمان مناسب تر است.

قبل تر هم تاکید کردیم اتاق بازرگانی نیازی به چالش و جناح بندی های مرسوم در فضاهای سیاسی ندارد، که آن قطعاً آفت پارلمان بخش خصوصی است. اتاق بازرگانی همواره محل تعامل و هم اندیشی بزرگان و اندیشمندان اقتصادی بوده و نه تقابل آن ها. کسانی که فضا را به سمت و سویی غیر از این بخواهند ببرند، حتما باید در نیت خیر آن ها شک کرد.

اتاق بازرگانی باید فارغ از هیاهوها به طور پیوسته آنچه بخش خصوصی برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور می خواهد را پیش ببرد. این خطاست که کسانی بخواهند با گل آلود کردن آب، دنبال ماهی خود بگردند.

روشن تر بگوییم که اتاق بازرگانی آبروی بخش خصوصی است، اتاق بازرگانی تبریز تقریباً تنها تریبون قدرتمند بخش خصوصی است تا بتواند خواسته های خود از دولت را مطرح کند و پیگیری کند، مبادا چنین تریبون ارزشمندی با اختلاف و توجه به مسائل غیر اصلی به حاشیه برود؟

اتاق بازرگانی دستکم در آذربایجان شرقی یک نقش کلیدی و مهم در سیاست گذاری و برنامه ریزی های اقتصادی دارد و باید به بهترین نحو ممکن از این ظرفیت برای توسعه همه جانبه استان بهره برد.

هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز لازم است با کنار گذاشتن تعارفاتی که وجود دارد، با تصمیم گیری درست برای پویایی و ایفای مجدد نقش تاثیرگذار اتاق بازرگانی تبریز همت کنند. حیف است که اتاق بازرگانی تبریز با این قدمت و ظرفیت های بزرگی که دارد، از نقش آفرینی خود غفلت ورزد.
 
محمد سهرابی - دبیر سرویس اقتصادی نصر

انتهای پیام/
اتاق بازرگانی تبریز در کنج عزلت و خاموشی/ سکون آزار دهنده پارلمان بخش خصوصی تبریز در سال مانع زدایی از تولید محمد سهرابی


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار