رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی؛

کشاورزی سال‌هاست از مدل تار عنکبوتی رنج می‌برد

1398/07/21 - 17:45 - کد خبر: 4164 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه بخش کشاورزی سال‌هاست از مدل تار عنکبوتی رنج می‌برد، گفت: میزان کل محصولات تولیدی کشاورزی استان پنج میلیون تن در سال است که برای چهار میلیون تن از این محصولات، صنایع تبدیلی ایجاد شده است.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، اکبر فتحی در همایش نکوداشت روز ملی روستا و عشایر در تبریز با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی در استان”های سردسیر به ویژه آذربایجان شرقی بعد از اشباع بازار توزیع می”شوند، مطرح کرد: عرضه و تقاضا در الگوی تار عنکبوتی با یکدیگر متناسب نیست، عرضه پایین یک محصول باعث افزایش قیمت آن می”شود و سال بعد عرضه محصول بیش از حد تقاضا بوده و به کاهش قیمت محصول در بازار منجر می”شود.

وی گفت: اگر نوسانات نرخ محصولات کشاورزی به صورت نمودار نشان داده شود، مدل تار عنکبوتی به وجود می”آید که نشانگر آشفتگی بازار محصولات زراعی است.

وی افزود: اولویت این سازمان در اشتغال پایدار روستایی، احداث صنایع تبدیلی برای فرآورده”های کشاورزی است. در بند الف تبصره 18 نیز در اشتغال پایدار روستایی صنعت تبدیلی محصولات زراعی به عنوان اولویت کاری تصریح شده است.

فتحی با تصریح این موضوع که با پشتیبانی تسهیلاتی، صنعت تبدیلی بایستی تمامی محصولات کشاورزی را در برگیرد، اظهار کرد: در کشاورزی خرده پا که سطح زیرکشت پایین بوده و قطعات کمتر از نیم هکتار هستند، دهیاری و سازمان تعاون روستایی شهرستان می”توانند برای این اراضی درخواست ایجاد صنایع تبدیلی را ارائه کنند.

وی افزود: صنایع تبدیلی جزو تغییر کاربری زمین”های زراعی تلقی نمی”شود و به هیچ وجه مشکل قانونی ندارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه بازاریابی و رونق اقتصادی بخش کشاورزی با کمک استارتاپ”ها و اپلیکیشن”ها تحقق می”یابد، گفت: استفاده از اپلیکیشن”های مناسب برای بازاریابی محصولات کشاورزی در فضای مجازی که اتفاقاً از مشتریان بیشماری نیز برخوردار است، موثرترین راهکار بازاریابی محصولات زراعی در فضای مجازی است.

انتهای پیام/

کشاورزی سال‌هاست از مدل تار عنکبوتی رنج می‌برد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار