خبر/

عراقچی: همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است

1400/01/31 - 21:42 - کد خبر: 41360 نسخه چاپی

نصر: معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه، اجازه نمی‌دهیم کسی با وقت‌کشی مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند،گفت: البته با تعجیل و شتاب‌زدگی در مذاکرات نیز خدایی ناکرده از موضوعات غفلت نخواهیم کرد. همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است.

به گزارش نصر، «سید عباس عراقچی» شامگاه امروز بعد از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: این دور دوم مذاکراتی بود که ما طی دو هفته گذشته در وین داشتیم که شش روز به طول انجامید.
عراقچی مذاکرات انجام شده را بسیار فشرده‌ اعلام کرد و افزود:  تلاش ما این است که مجموعه اقداماتی که باید آمریکا برای رفع تمامی تحریم‌ها انجام دهد, عملی شود.
معاون وزیر خارجه تاکید کرد:  رفع تحریم‌ها باید راستی‌آزمایی شود و در گام بعد ایران اقدامات خود را انجام دهد.
وی ادامه داد: مجموعه این اقدامات در حال کار شدن است. پیش‌نویس‌های مختلفی توسط تمامی هیات‌ها ارائه و مورد تبادل قرار گرفت. درباره آنها کار انجام می‌شود. تمام تلاش ما این است که بتوانیم به سند واحدی که دقیقا وظایف آمریکا را مشخص کند و اقداماتی هم که ایران برای اینکه به برجام برگردد را روشن کند.
مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای با بیان اینکه آن سند نحوه راستی‌آزمایی و ترتیب و تقدم اقدامات طرفین را مشخص خواهد کرد، اظهار داشت: البته این موضوع از نظر ما کاملا روشن است و این آمریکا است که باید ابتدا اقدامات خود را انجام بدهد. البته مذاکرات سخت است اما ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می‌کنیم، همانطور که از شتاب در مذاکرات نیز پرهیز خواهیم کرد.

مذاکرات باید با دقت کامل انجام شود
عراقچی با تاکید بر اینکه مذاکرات باید با دقت کامل انجام شود، تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم کسی وقت‌کشی کند و بیهوده مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند. در عین حال در مذاکرات تعجیل و شتاب‌زدگی هم نمی‌کنیم که خدایی ناکرده از موضوعی غفلت صورت بگیرد. همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است.
وی با یادآوری این موضوع که راه آسان نیست، خاطرنشان کرد: مشکلات زیاد است. تعیین دقیق اقدامات احتیاج به کار جدی حقوقی و فنی دارد که در حال انجام است. نتیجه مذاکرات به طور مستمر به تهران گزارش می‌شود. در بازگشت هم گزارش دقیق‌تر از آنچه گذشت، ارائه خواهد شد.
به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه، تصمیم‌ها در تهران گرفته می‌شود و ما هم طبق دستورالعمل‌های تهران مذاکرات را ادامه خواهیم داد تا آن جایی که منافع کشور تامین شود، در این مسیر گام برمی‌داریم.

فضای مذاکرات جدی، کاری و حرفه‌ای است 
عراقچی درباره زمان بعدی نشست مذاکرات کمیسیون مشترک در وین ابراز داشت: بنای ما این است که هیات‌ها هفته آینده به وین بازگردند اما بستگی به آن دارد که زمانی که نتیجه مذاکرات این چند روز به پایتخت‌ها منتقل می‌شود، بررسی صورت بگیرد و تصمیم را پایتخت‌ها خواهند گرفت. 
وی افزود: عملکرد و اقدامات هیات ایرانی بنابه  تصمیم گیریها در تهران صورت می گیرد و این تصمیم گیریها مشخص می کند که آیا مذاکرات ادامه پیدا کند یا خیر یا ادامه آن به چه شکل و با چه خط‌مشی‌هایی پیگیری شود. زمانی که این مسائل در تهران تدوین و آماده شد، با دستورالعمل‌های جدید خود به مذاکرات بازمی‌گردیم.
این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای درباره فضای مذاکرات نیز بیان کرد: فضای مذاکرات جدی، کاری و حرفه‌ای است. همه هیات‌ها علاقه‌مند به حصول نتیجه هستند و تلاش آنها این است که ترتیباتی به دست بیاید که منجر به احیای و اجرای برجام به صورت کامل شود اما برای موفقیت مذاکرات صرفا جدی بودن کافی نیست و عوامل دیگری هم وجود دارد. 

روند گام به گام مدت‌هاست کنار گذاشته شده است 
عراقچی با بیان اینکه طرفین باید مواضع یگدیگر را درک کرده و تلاش کنند این مواضع را به هم نزدیک شود، یادآور شد: برای ما اصولی وجود دارد که تغییرپذیر نیست. ما حتما مخالف روند گام به گام هستیم. البته روند گام به گام مدت‌هاست کنار گذاشته شده و مذاکرات ما به صورت یکپارچه روی گام آخر یا اقدام نهایی متمرکز شده و ما در حال طراحی آن گام نهایی هستیم. 
وی با بیان اینکه باید تعیین کنیم که راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا چگونه باشد، عنوان کرد: باید مشخص شود پس از مشخص شدن روند راستی‌آزمایی، آمریکا در چه تاریخی و چگونه به تعهداتش در برجام بازگردد و ایران متعاقبا این کار را انجام دهد. 
به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه، جزئیات فنی، حقوقی و سیاسی وجود دارد که در حال کار کردن بر روی آنها هستیم. جدیت در مذاکرات وجود دارد. فضای مذاکرات نمی‌توانم بگویم مثبت یا منفی است اما بهرحال سازنده، کاری و حرفه‌ای است.
 
امیدواریم اختلافات ایران و آژانس، در فضایی سازنده و غیرسیاسی حل شود
عراقچی با بیان اینکه امیدوار هستیم که این مسیر در ادامه خود به جاهای مثبتی برسد و منجر به رفع تحریم‌های غیرعادلانه آمریکا علیه مردم ایران بشود، گفت: هنوز قضاوت درباره نتیجه زود است یا اینکه بگوییم خوش‌بین یا بدبین‌ هستیم اما فکر می کنیم در مسیر درستی قرار داریم. 
وی درباره نشست فنی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: همکاری‌های ما با آژانس ادامه دارد. این همکاری‌ها، همکاری‌های گسترده‌ای است که حوزه‌های مختلفی را هم دربرمی‌گیرد. این همکاری‌ها جریان طبیعی خود را طی می‌کند. در برخی موضوعات با آژانس اختلاف داریم. برای حل این اختلافات گفت‌وگوهایی بین ما و آژانس وجود داشته و دارد. 
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اضافه کرد: با سفر مقامات آژانس به تهران و گفت‌وگوهای بیشتر شاهد تحرکات بیشتری هم در این رابطه خواهیم بود. ما با آژانس یک مسیر معمولی و طبیعی را طی می‌کنیم. امیدوار هستیم که اختلافاتی هم که الان وجود دارد، در فضایی سازنده و غیرسیاسی حل شود.
انتهای پیام/
عراقچی: همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار