خبر/

ساخت دستگاه کاهنده اثرات سرما در ملکان

1398/07/20 - 11:46 - کد خبر: 4027 نسخه چاپی

نصر: دستگاه کاهنده اثرات سرمای بهاره در بخش کشاورزی در شهرستان ملکان ساخته شد.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، این دستگاه که "سیرکولاسیون" نامیده می شود، تاثیر زیادی در کاهش خسارت ناشی از سرمازدگی باغات و مزارع دارد.

این دستگاه به همت کارشناسان و محققان ایستگاه تحقیقات کشاورزی ساخته شده و مشابه داخلی و خارجی ندارد و بهره برداران کشاورزی می تواند این دستگاه را با قیمت پایین خریداری و تهیه کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملکان در این زمینه گفت: هر سال به طور متوسط یک هزار هکتار از باغ های انگور در این شهرستان دچار سرمازدگی دیر رس بهاره می شوند که به کار گیری این دستگاه نقش مهمی در کاهش خسارات خواهد داشت.

طراح و سازنده دستگاه سیرکولاسیون در مورد عملکرد این دستگاه گفت: عملکرد دستگاه بر دو اصل طراحی شده است؛ یکی توده هوای سرد که به زمین می نشیند و دوم زمانی که توده هوای سرد بر روی سطح زمین مسستقر می شود که دستگاه با جریان انداختن هوا اجازه نشستن توده هوای سرد بر روی زمین را نمی دهد و به تبع آن زمان نشستن توده هوای سرد را از بین می برد.

سرهنگی اظهار کرد: این دستگاه متصل به تلفن همراه است و نیازی به حضور باغدار در باغ نیست و به محض احساس سرما کار کرده و با تلفن همراه کنترل می شود.

وی افزود: این دستگاه در اندازه های مختلف تولید می شود و با توجه به مقدار و وسعت باغ و یا مزرعه قابل طراحی است.

انتهای پیام/

ساخت دستگاه کاهنده اثرات سرما در ملکان نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار