سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد:

خونِ ایرانی، سالم‌ترین خون اهدایی دنیا

1398/07/18 - 12:38 - کد خبر: 3936 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به وضعیت سلامت خون در ایران، گفت: تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط کاملا استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می‌شود.

بشیر حاجی”بیگی در گفت”وگویی، با بیان اینکه پروسه اهدای خون یک روند و جریان بین”المللی دارد، گفت: بر همین اساس رعایت استانداردهای انتقال خون در مراکز انتقال خون کشورهای مختلف اجتناب”ناپذیر است. در ایران نیز تمامی مراحل اهدای خون به صورت کاملا استریل انجام می”شود.

وی با بیان اینکه خون ایرانیان سالم”ترین خون اهدایی دنیاست، افزود: میزان سلامت خون در ایران از بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا هم بالاتر است؛ چراکه تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می”شود.

 

۶۰ درصد اهداکنندگان خون ایرانی مستمرند

حاجی”بیگی ادامه داد: از طرفی باید توجه کرد که اهدای خون در ایران از سال ۲۰۰۷ میلادی به صورت ۱۰۰ درصد داوطلبانه و با اهداف انسان”دوستانه انجام می”شود. امروز میزان اهدای خون اهداکنندگان مستمر در کشور ۶۰ درصد است و یکی از شاخص”های ارتقاء مراکز انتقال خون دنیا، ”وجود اهداکنندگان مستمر است که به نوعی سلامت خون”های اهدایی را تضمین می”کند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر بسیار بالاتر از اهداکنندگان بار اولی است، گفت: در برخی از استان”های کشور مانند استان سمنان نزدیک به ۸۰ درصد از اهداکنندگان خون مستمر هستند. اهداکننده مستمر به این معنا است که در سال حداقل دو بار موفق به اهدای خون می”شوند. عمده مراکز انتقال خون دنیا از جمله ایران از قوانین و بیانیه”های ISBT که مجمعی جهانی در حوزه انتقال خون است، استفاده می”کنند و در مجامع علمی آن شرکت می”کنند.

حاجی”بیگی با بیان اینکه امروزه تمامی آزمایشات مربوط به اهدای خون با بهترین کیت”های استاندارد و بر روی تمامی خون”های اهدایی انجام می”شود، گفت: سازمان جهانی بهداشت یک اداره خاص سلامت خون دارد که در منطقه ما مقر این اداره در قاهره مصر است که پروژه”های مختلف انتقال خون را مدیریت می”کنند و این اقدام معمولا با کمک مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی انجام می”شود که سازمان انتقال خون ایران یکی از مراکز مهم همکار در منطقه امرو در زمینه سلامت خون است. وجه انتخاب مرکز همکار هم در این است که آن کشور انتخاب” شده از استانداردهای تعیین” شده برای سلامت خون برخوردار بوده و توانایی آموزش و اجرای اهداف سازمان بهداشت جهانی را برای سایر کشورها داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه سالم”ترین اجزاء خونی موجود در کشور محصولات سازمان انتقال خون است، گفت: سلامت خون”های اهدایی در سازمان انتقال خون هشت تا ۱۰ برابر بالاتر و سالم”تر از جمعیت عمومی کشور است و سلامت خون در سازمان انتقال خون ایران با تمهیدات انتخاب اهداکنندگان و انجام تست”های غربالگری خون و رعایت اصول بهداشتی و GMP در تهیه محصولات خون از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار است.

حاجی”بیگی ادامه داد: به عنوان مثال نتایج بررسی آزمایش جستجوی ژنوم ویروس”های هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت A و پارا ویروس B۱۹ و HIV پالایش قراردادی پلاسمای مازاد بر مصرف حاصل از اهدای خون کامل با شرکتی در سوئیس برای تولید داروهای مشتق از پلاسما، نشان می”دهد که در جریان تولید ۵۷ هزار و ۳۵۵ لیتر پلاسمای ایرانی که حاصل ۳۰۱ هزار و ۸۸۸ اهدای خون کامل در ایران بوده است و همچنین نتایج آزمایش”های انجام شده بر روی ۲۱۱ هزار و ۵۲۸ مورد از اهداکنندگان خون ایرانی جهت جستجوی ژنوم ویروس”ها توسط صلیب سرخ سوئیس هیچ موردی از هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز در این خون”ها ملاحظه نشده است.

وی افزود: تنها چهار مورد هپاتیت A و ۵۲ مورد پاراویروس B۱۹ مثبت شده است. بنابراین این نتایج که بر روی یک جمعیت آماری بیش از ۲۰۰ هزار مورد انجام شده، نشان می”دهد که آزمایش”های غربالگری و انتخاب اهداکنندگان در ایران به خوبی انجام می”شود و خون اهدایی در ایران یکی از سالم”ترین خون”های اهدایی جهان است که به همت ۱.۵ میلیون اهداکننده که سالانه بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون اهدا می”کنند، اتفاق می”افتد.

حاجی”بیگی همچنین گفت: مجددا تاکید می”کنم که تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط کاملا استریل و طبق استانداردهای جهانی است.

انتهای پیام/

خونِ ایرانی، سالم‌ترین خون اهدایی دنیا نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار