سعید نمکی:

ایران به زودی یکی از واکسن سازهای بزرگ دنیا می‌شود

1399/11/27 - 14:32 - کد خبر: 37847 نسخه چاپی

نصر: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران تا سه ماه آینده یکی از واکسن سازهای بزرگ جهان در مقابله با ویروس کرونا می شود.

به گزارش نصر، سعید نمکی روز دوشنبه در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین با بیان اینکه موضوع واکسن را از سه مسیر دنبال کرده‌ایم، افزود: واکسن ساخت داخلی را به شدت دنبال کرده‌ایم و با توجه به ایمانی که به این کار داشتیم فعالیت‌هایی را آغاز کردیم.
 وی گفت: خوشبختانه واکسن برکت فاز نخست را به خوبی گذراند و واکسن رازی کار خود را آغاز می‌کند و چندین شرکت دیگر در این زمینه فعالیت دارند. 
این مسوول اضافه کرد: یکی از موثرترین واکسن‌های موجود را در پاستور خواهیم ساخت و امیدواریم آن را تا اردیبهشت به بازار بیاوریم چرا که مراحل اولیه این واکسن طی شده است.
نمکی با بیان اینکه در وهله بعدی برای واردات واکسن اقدام کردیم، اظهار داشت: یکی از مجموعه‌های مهم و مؤثر مقابله با کرونا اسپوتنیک روسیه بود که اقدامات مطالعات زیادی انجام شد و پس از ورود یک فاز منفی توسط عده‌ای، من جگرگوشه خود را برای انجام واکسن انتخاب کردم.
وی افزود: یک منبع دیگر واکسن چینی به زودی وارد کشور می‌شود و قبل از عید گروه‌های آسیب پذیر واکسینه می‌شود و براساس گروه‌های آسیب پذیر یک سند ملی واکسیناسیون تصویب کرده و براساس اولویت واکسیناسیون انجام می‌شود.
نمکی اضافه کرد: کشور ایران تا سه ماه دیگر یکی از بزرگترین تولید کنندگان واکسن در دنیا می‌شود و به تمامی کشورهای دنیا صادرات خواهد داشت.  
این مسوول اظهار داشت: تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب پذیر واکسینه می‌شوند و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد جمعیت که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه خواهند شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کوچک‌ترین عارضه‌ای از هر واکسنی ببینیم اجازه تزریق به هیچ کس نمی‌دهیم و تا به امروز اجازه ندادیم تست واکسن کشورهای دیگر در ایران به اسم واکسیناسیون انجام شود.
وی با بیان اینکه در یک سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ تخت آی سی یو به مراکز درمانی کشور اضافه شده است، افزود: این درحالی است که یکسال گذشته، کشور برای ۲۰ هزار نفر امکان اکسیژن سازی داشت ولی امروز ۶۵ هزار بیمار می‌توانند اکسیژن بگیرند که این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی است. 
این مسوول با بیان اینکه برای نخستین بار ۱۱ هزار تخت بیمارستان راه اندازی خواهیم کرد، گفت: اقداماتی در دوره فعلی وزارت بهداشت انجام شده که در طول تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه است.
نمکی اضافه کرد: یکی از ابزار بسیار مؤثر در این عرصه، طرح شهید سلیمانی بود که با کمک بسیجیان به عنوان بازوی اصلی و دیگر دستگاه‌ها و مردم به عنوان یک طرح محله محور که از اندیشه‌های ناب مقام معظم رهبری بود به مرحله اجرا درآمد و توانست محله به محله این ویروس را مدیریت کند و به دنبال دفع شر ویروس کرونا بگردد.
وی اظهار داشت: باید پرچم این دستاورد عظیم را بالا نگه داریم چرا که در آینده، مدیریت جهان و اقتدار آن بر مبنای مدیریت کرونا تقسیم بندی خواهد شد.
نمکی ادامه داد: در دوران کرونا شاهد بودیم کشورهایی که از توانمندی‌های اقتصادی صحبت می‌کردند فروشگاه‌های آنها خالی و برای حتی دستمال کاغذی معطل می‌شدند ولی در جمهوری اسلامی حتی یک بیمار کرونایی و غیر کرونایی پشت در بیمارستان معطل نشد که اگر این اتفاق می‌افتاد تمامی شبکه‌ها بلوا به پا می‌کردند.
این مسوول با بیان اینکه ما نگرانیم، مثل باغبانی که نگران پژمردگی گل‌های خود است، گفت: وزارت بهداشت وقتی ویروس جدید و جهش یافته وارد شد سعی کرد تمامی روزنه‌ها را کنترل کند و برای پیشگیری از ورود این ویروس اقدام نماید.
نمکی افزود: ویروس جهش یافته گذرنامه و روادید نمی‌خواهد و با یک پرواز می‌تواند به مناطق مختلف برود.
وی گفت: خبر نخستین مرگ ناشی از این ویروس در یک فرد ۴۸ ساله در بیمارستان هشتگرد جزو تکان دهنده‌ترین اخبار بود به این دلیل که ویروس آن بسیار چموش و سرکش است و توانست قدرتمندترین کادرهای اروپایی را به زانو در بیاورد.
این مسوول با بیان اینکه ساده انگاری است که فکر کنیم کشور آلمان و انگلیس در ساختارهای بهداشت درمانی ضعیف هستند، اضافه کرد: اقدامات بسیار خوبی در استان قزوین و البرز انجام شد ولی اگر دیر بجنبیم تمامی بافته‌ها پنبه می‌شود و این دستاورد  بسیار ارزشمند فدای ساده انگاری خواهد شد.
این مسوول با بیان اینکه مردم در طول یک سال اخیر سختی‌های زیادی را تحمل کرده‌اند،افزود: من این موضوع را بیشتر از هرکسی درک می‌کنم چرا که در یک خانواده متوسط رشد کرده و می‌فهمم که کارگران، رانندگان، اصناف و بسیاری از مشاغل دیگر چه سختی را تحمل می‌کنند.
وی با بیان اینکه هیچ پدیده‌ای مخرب‌تر از طولانی شدن دوران اپیدمی نیست، افزود:  اگر این بیماری طول بکشد ما با مشکلات و چالش‌های بسیاری رو به رو خواهیم شد. 
نمکی اضافه کرد: سعی کردیم اولین کشوری باشیم که دستورالعمل بنویسیم تا چرخه اقتصاد و تولید بچرخد و این اجباری بود که بر کشور ما  به دلیل شرایط تحریم تحمیل شد و باید نسبت به آن توجه می‌کردیم.
وی اظهار داشت: اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت و اگر سخت نگیریم و محکم نایستیم، پایه‌های دستاوردها متزلزل خواهد شد . 
این مسوول با بیان اینکه در مقابله با ویروس جهش یافته نباید لحظه‌ای درنگ کرد، گفت: اطلاع رسانی گسترده به مردم، افزایش تست‌ها، ارسال موارد به وزارت بهداشت و آماده کردن تخت‌های بیمارستانی جزو مهم‌ترین موضوعاتی است که باید اجرایی شود.
نمکی گفت: مسیری که با ویروس قبلی ۲ هفته‌ای طی می‌شد با این ویروس با ۷۲ ساعت طی می‌شود و بیمارستان‌ها باید کاملاً آماده با هجمه احتمالی باشند.
انتهای پیام/
ایران به زودی یکی از واکسن سازهای بزرگ دنیا می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار