آذربایجان شرقی آخر هفته‌ای سرد همراه با بارش برف و باران در پیش دارد

1399/11/25 - 17:09 - کد خبر: 37720 نسخه چاپی

نصر: رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: این استان آخر هفته‌ای سرد همراه با بارش برف و باران و افت دما در پیش رو دارد.

به گزارش نصر، محمد امیدفر با بیان اینکه بر اساس آخرین اطلاعات هواشناسی از روز چهارشنبه ۲۹ بهمن سامانه بارشی قوی و فعالی وارد استان می شود، افزود: این سامانه موجب کاهش محسوس دما تا ۲۰ درجه سانتی گراد در برخی مناطق استان می شود.
وی اظهار داشت: فعالیت این سامانه همچنین موجب کولاک برف و اختلال در تردد جاده ای، لغزندگی معابر و جاده ها به ویژه در مناطق کوهستانی و سردسیر استان و آبگرفتگی معابر عمومی می شود.
رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: فعالیت اصلی این سامانه از شب چهارشنبه این هفته آغاز می شود و تا اواسط هفته آینده ادامه می یابد و احتمال بروز خسارت به باغات و درختان به ویژه در نواحی گرمسیری استان دور انتظار نیست.
امیدفر، به کشاورزان و باغدران استان توصیه کرد اقدامات لازم را برای جلوگیری از بروز خسارت به باغات انجام دهند و مردم و مسافران نیز از سفر غیرضروری در این ایام پرهیز کنند.
وی یادآوری کرد: از امروز تا روز سه شنبه جوی نسبتا پایدار در استان حاکم بوده و در برخی ساعات، افزایش موقت ابر همراه با افزایش نسبی دما پیش بینی می شود و دمای هوا نیز به طور میانگین حدود ۱۶ درجه سانتی گراد خواهد بود.
امیدفر، افزود: هم اکنون ( حدود ساعت ۱۶) جلفا با ۱۹ و آذرشهر با ۶ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۱۴ درجه سانتی گراد بالای صفر است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
آذربایجان شرقی آخر هفته‌ای سرد همراه با بارش برف و باران در پیش دارد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار