محمدحسین فرهنگی پاسخ داد:

چرا قالیباف نامه رهبری را به رییس دومای روسیه تحویل داد؟

1399/11/25 - 13:26 - کد خبر: 37692 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی مدعی شد که چون وزارت خارجه نتوانست هماهنگی مناسبی به عمل آورد، قالیباف نامه مقام معظم رهبری را به رییس دومای روسیه تحویل داد.

به گزارش نصر، محمدحسین فرهنگی در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه «شبهات و ابهاماتی درباره سفر رییس مجلس مطرح بود که لازم است توضیحاتی داده شود»، گفت: دعوت برای انجام این سفر، از همان روزهای اول مجلس بود و زمان‌بندی و برنامه‌اش همانی بود که انجام شد و موضوعات مهمی مورد بحث قرار گرفت.
به گفته فرهنگی آنچه که در این سفر جدید بود و قبلا پیش بینی نشیده بود، رساندن نامه مقام معظم رهبری بود؛ این نامه در شرایط خاصی ارسال شده؛ به لحاظ شرایطی که در ارتباط با برجام و ارتباط با شرق مسائل خاصی داریم و موضوعاتی که به مصالح و منافع ملی ما مربوط می‌شود.
سخنگوی هیات رییسه مجلس با بیان اینکه «نگاه به غرب را باید اصلاح کنیم و بعضی اشتباهات گذشته را تکرار ‌نکنیم»، افزود: در برجام یکباره متوجه شدیم بسیاری از قرارهایی که با شرق داشتیم کمرنگ کردیم که سبب دلخوری آنها شد و برای‌ما به لحاظ اقتصادی آثاری داشت لذا این بار می‌خواهیم بگوییم که این‌بار تحت هیچ شرایطی این اتفاق نخواهد افتاد.
نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان‌ اینکه صلاح دانسته نشد که سفر با تاخیر انجام شود، و بر اساس پروتکل دیپلماتیکی که از قبل بود سفر انجام شد، گفت: چون وزارت خارجه نتوانست هماهنگی مناسبی به عمل بیاورد، آنچه که اتفاق افتاد، نامه به رییس محترم دوما تحویل داده شد که با هماهنگی قبلی انجام شد.
فرهنگی ادامه داد: لذا نه اتفاق جدیدی بود و حواشی که در فضای مجازی و رسانه‌های مکتوب مطرح کردند ناصحیح بود و درست نبود»
وی درباره طرح شفافیت آرا هم که کلیات آن در مجلس رد شد، گفت: اکثریت مجلس رای موافق داد اما چون اصلاح آیین‌نامه بود بر اساس آیین‌نامه و قانون اساسی لازم بود دوسوم رای داشته باشیم. سه نفر رای کم داشتیم که علل مختلفی داشت و اشکالات را بنا شد رفع کنیم.
به گفته فرهنگی ماده ۱۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که اگر کلیات طرحی رای نیاورد تا ۶ ماه ‌قابل طرح نیست مگر آنکه ۵۰ نماینده طی نامه‌ای درخواست بدهند و صحن رای موافق دهد؛ نامه داده شده و سعی می‌شود این هفته در دستور کار قرار بگیرد و قطعا مجلس موافقت خواهد کرد.
سخنگوی هیات رییسه مجلس افزود: یکی دو اصلاح جزیی که مدنظر برخی نمایندگان بود را هم اعمال کردیم، معتقدم که در مجلس به نتیجه خواهد رسید و رای قاطع را خواهد داشت.
انتهای پیام/
 چرا قالیباف نامه رهبری را به رییس دومای روسیه تحویل داد؟ خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار