امیرعبداللهیان:

ایران با قدرت از امنیت و ثبات عراق حمایت می‌کند

1399/11/13 - 11:19 - کد خبر: 37013 نسخه چاپی

نصر: دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: ایران با قدرت از امنیت ‌و ثبات عراق حمایت می کند و به طرف هایی که به دنبال رشد مجدد تروریسم در عراق، سوریه و منطقه هستند، هشدار جدی می دهیم.

به گزارش نصر، حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در دیدار با «هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق ضمن تاکید بر روابط عمیق و راهبردی میان دو کشور، گفت: مناسبات تهران و عراق همواره روند دوستانه و رو به رشدی دارد.
وی همچنین بر اهمیت تداوم فعالیت یونامی در هماهنگی با نهادهای قانونی از جمله مجلس و دولت عراق تاکید کرد.
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل تصریح کرد: تلاش برخی کشورها از جمله آمریکا و عربستان سعودی در استفاده مدیریت شده و ابزاری از تروریسم و دامن زدن به ناامنی و رشد آن در عراق و منطقه از جمله علل ناامنی‌ها در عراق و منطقه است.
امیرعبداللهیان توجه به جایگاه مهم مرجعیت و حمایت از روند سیاسی و انتخاباتی عراق را یک فرصت مهم برای همه عراقی‌ها برشمرد.
وی در ادامه با اشاره به ترور آمریکایی سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، بیان کرد: سازمان ملل متحد برای تضمین امنیت منطقه باید به مسئولیت بین المللی خود در ماجرای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس -قهرمانان بزرگ ملی و بین المللی مبارزه علیه تروریسم- عمل کند.
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در ادامه با بیان اینکه دشمنان بار دیگر امنیت عراق را هدف قرار داده اند، تاکید کرد: باید با ریشه‌ها و عوامل افراط گرایی و تروریسم مبارزه کرد.
امیرعبداللهیان با انتقاد از رفتار دوگانه کاخ سفید، افزود: آمریکا باید از رویکرد مبتنی بر استاندارد دوگانه در بازی سیاسی-امنیتی و تقویت تروریسم دست بردارد.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت از امنیت و ثبات عراق حمایت می‌کند و ما امنیت عراق را امنیت ایران می‌دانیم و به طرف‌هایی که به دنبال رشد مجدد تروریسم در عراق، سوریه و منطقه هستند هشدار جدی می‌دهیم.
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به انتخابات پارلمانی پیش روی عراق، اظهار داشت: ما به رأی و تصمیم مردم عراق احترام می‌گذاریم؛ امروز عراق نمونه‌ای از دموکراسی در منطقه است.

هنیس پلاسخارت: ریشه داعش باید از میان برداشته شود
«هنیس پلاسخارت» نیز در این دیدار، گفت: ریشه‌های تروریسم باید از میان برداشته شود و با شکست نظامی داعش نمی‌توان امیدوار بود که هسته اصلی آنها از بین رفته باشد.
وی افزود: عراق در شرایطی قرار دارد که می‌تواند برای خود تصمیم بگیرد و با رفع اختلافات موجود، انتخابات خود را برگزار کند.
پلاسخارت در ادامه با بیان اینکه بحث ناامنی در عراق فقط منحصر به داعش نیست و متأسفانه عوامل دیگری در آن نقش دارد، عنوان کرد: ما نیز معتقدیم ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس تأثیرات زیادی بر دو ملت و منطقه داشته است.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق در پایان گفت: سازمان ملل به دنبال برقراری صلح و امنیت است و برای برگزاری یک انتخابات آرام در عراق تمام تلاش خود را خواهد کرد. این به معنای دخالت در امور عراق نیست، بلکه فقط نظارت خواهیم داشت تا یک انتخابات سالم برگزار شود که برخواسته از رأی مردم است.
انتهای پیام/
ایران با قدرت از امنیت و ثبات عراق حمایت می‌کند خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار