معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

آلودگی هوا می‌تواند مرگ‌ومیر کرونا را افزایش دهد

1399/10/22 - 11:01 - کد خبر: 35713 نسخه چاپی

نصر: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر نقش آلودگی هوا در مرگ و میرهای کرونا و تشدید بیماری‌های قلبی تنفسی، گفت: آلودگی هوا در میزان حساسیت افراد در زمینه ابتلا به بیماری نقش داشته و می‌تواند در افزایش مرگ و میرهای کرونا موثر باشد.

به گزارش نصر، عباسعلی درستی با اشاره به نقش آلودگی هوای کلانشهر تبریز در روزهای زمستانی، بالا بودن ذرات معلق در هوا را مخاطره آمیز، عنوان کرد و گفت: اقدامات لازم برای داشتن روزهای پاک از طرف مسئولان و دستگاه‌های متولی باید در طول تابستان انجام شود تا شاهد هوای پاک در زمستان باشیم.
وی خاطرنشان کرد: مردم به ویژه افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای و گروه‌های حساس مانند افرادی با اضافه وزن، زنان باردار و کودکان و سالمندان باید از تردد و رفتن به فضای آزاد در روزهای آلوده جدا خودداری کنند.
درستی در ادامه تاکید کرد: استفاده از تغذیه مناسب و انواع ویتامین‌ها می‌تواند احتمال درگیری و مرگ و میر را در مقابله با کرونا کاهش دهد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه متاسفانه میزان تحرک فیزیکی در کشور و استانمان از متوسط جهانی، کم‌تر است، اظهار کرد: چاقی به عنوان ام‌الامراض شناخته می‌شود و مخاطره‌آمیز است؛ تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا و افزایش ساعات ماندن در خانه و استفاده از فضای مجازی سبب کاهش فعالیت فیزیکی و به دنبال آن افزایش وزن دانش آموزان و بزرگ‌ترها شده است، از این رو افزایش فعالیت فیزیکی باید جزو ضروریات زندگی برای تامین سلامتی قرار بگیرد.
وی، آسیب‌های چشمی و آسیب‌های جسمی مانند آرتروز گردن را از جمله معایب و عوارض استفاده بیش از حد از گوشی‌ها، تبلت‌ها را فضای مجازی عنوان کرد و گفت: استفاده طولانی مدت از این وسیله‌ها عوارض بدتری داشته و باید قبل از دچار شدن، فکری کنند.
انتهای پیام/
آلودگی هوا می‌تواند مرگ‌ومیر کرونا را افزایش دهد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار