مدیرکل حفاظت محیط زیست استان:

16 تن فرسایش خاک در هر هکتار از آذربایجان‌شرقی خطرناک است

1399/10/20 - 11:02 - کد خبر: 35571 نسخه چاپی

نصر: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت توجه به تفکر تیمی و مشارکت اجتماعی در حفظ محیط زیست گفت: اگر ما زمین را مادر حیات بدانیم، این سوال مطرح می شود که امروزه با فرسایش ۱۶ تا ۱۷ تن خاک در هکتار چه بلایی بر سر ورقه های آذربایجان خواهد آمد.

به گزارش نصر، حسن عباس نژاد روز شنبه در گفت و گویی اظهار کرد: فرایند حفاظت محیط زیست، موضوعی نیست که از عهده یک دستگاه و سازمان بآید، بلکه تحق قاین امر مهم نیازمند یک فرایند مشارکتی و تیمی است. 
وی افزود: واقعیت این است که نگرش تک بعدی و جزیره ای در سطح مسائل کلان توسعه موجب می شود در حوزه محیط زیست نتوانیم با استانداردهای بین المللی شاخص های خوبی دشته باشم. 
عباس نژاد با بیان اینکه اگر ما سه منبع نیروی انسانی ، ذخایر ژنتیکی و منابع طبیعی را منابع اصلی و ثروت یک ملت بدانیم، گفت: محیط زیست و منابع طبیعی با عناصر اصلی آب، خاک و هوا از مهمترین این منابع بوده و و متاسفانه سالانه سه میلیارد تن فرسایش خاک در کشور داریم و آثار زیانبار اقتصادی این میزان فرسایش در بسیاری از حوزه ها قابل مشاهده است. 
وی همچنین گفت: در حوزه آب نیز متاسفانه ما جز ۲۰ کشور دنیا با کمبود فیزیکی آب هستیم و در سالیان گذشته کمبود آب را از طریق انتقال آب بین حوزه ای تامین می کردیم که متاسفانه در زمان حاضر این امکان نیز وجود ندارد. 
مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات جاری حوزه های آب،هوا و خاک، توسعه شهرنشینی و صنعتی شدن، راهکار اصلی برون رفت از این مشکلات را تفکر تیمی و مشارکت اجتماعی دانست و افزود: خوشبختانه بزرگان ما در در تدوین قوانین و مقررات به خصوص در قانون اساسی به این تفکر تیمی و مشارکت اجتماعی تاکید داشته اند. 
وی افزود: در اصل ۵۰ قانون اساسی به این مهم توجه ویژ ه ای شده و حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای همگانی دانسته اند و بر همین اساس قانون گذار محترم ۱۴ دستگاه را به صورت مستقیم و غیر مستقیم موظف به حفاظت و حمایت از محیط زیست نموده و ما نیز در تدوین استراتژی های توسعه استان به شدت نیازمند توجه و عنایت این دستگاه ها خواهیم بود. 
عباس نژاد گفت: اگر در کنار موضوعات بالا بتوانیم مطابق با اصل ۵۰ قانون اساسی زمینه مشارکت مردم را فراهم نماییم؛ اعتقاد دارم با وجود فرهنگ بالای مردم شریف آذربایجان شرقی و خصوصا شهرستان تبریز بسیار در این حوزه موفق خواهیم بود.
وی ادامه داد: تشکل های زیست محیطی استان آذربایجان شرقی در سطح کشور بسیار فعال می باشند.
انتهای پیام/
16 تن فرسایش خاک در هر هکتار از آذربایجان‌شرقی خطرناک است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار