استاندار آذربایجان شرقی در مراسم گرامیداشت هفته گردشگری مطرح کرد:

افزایش ۳۷ درصدی ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی

1398/07/11 - 10:56 - کد خبر: 3525 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان‌شرقی از افزایش ۳۷ درصدی ورود گردشگران خارجی به استان در راستای اقدامات موثر و تقویت ظرفیت‌های گردشگری خبر داد.

به گزارش نصر، «محمدرضا پورمحمدی» با بیان اینکه توسعه گردشگری استان وارد فرآیند شکوفایی شده است، گفت: ایران با توجه به جاذبه‌های گردشگری منحصر بفرد خود جزو ده کشور برتر جهان محسوب می شود، از اینرو باید صنعت گردشگری و توریسم کشور هماهنگ با این ظرفیت ها پیشرفت کند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه علی‌رغم اینکه در ابتدای سال بارندگی در اکثر نقاط استان شدید بود، شاهد افزایش حضور گردشگران در این منطقه بودیم، اظهار داشت: در همین راستا در این ایام حضور گردشگران داخلی ۷۸ درصد و گردشگران خارجی ۳۷ درصد افزایش داشت.

 وی با بیان اینکه بعد از نفت و گاز یکی از مزیت های کشور، موقیت ترانزیتی و جاذبه های طبیعی و گردشگری است،اظهار داشت: ایران کریدور گذرگاهی ۵ کشور و آذربایجان شرقی کریدور گذر ۳ کشور است که این موقعیت جغرافیایی اهمیت بسیاری برای توسعه صنعت گردشگری و تجارت کالا دارد.

 پورمحمدی افزود: اگر ۲۰۱۸ نقطه آغازین توسعه گردشگری در تبریز و استان بود، باید بدانیم این امر یک فرآیند است که در طول زمان شکل می گیرد.

 استاندار آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد : گردشگران برای بازدید از معماری و فرهنگ اصیل تبریز به این شهر سفر می کنند، از این رو باید توجه ویژه ای به جاذبه های گردشگری نشان دهیم.

«جمشید حمزه زاده» کانون تشکلات حرفه ای گردشگری کشور نیز با حضور در این مراسم با بیان اینکه توسعه صنعت گردشگری در ایران مورد تاکید مقام معظم رهبری و اهتمام سران سه قوه است، گفت: در حال حاضر تنها راه نجات کشور از برخی مسائل اقتصادی، توسعه و اشتغالزایی در حوزه صنعت گردشگری است.

حمزه زاده با اشاره به اینکه بخش خصوصی پرچم دار حوزه گردشگری در کشور و استان آذربایجان شرقی است، اظهار داشت: یکی از راه های تسریع توسعه این صنعت بها دادن به تشکل های فعال حوزه گردشگری و بخش خصوصی است.

رئیس جامعه هتلداران ایران با اشاره به اینکه در صورت اعتماد ارگان های مختلف دولتی به بخش خصوصی، این بخش با تمام توان برای توسعه گردشگری  استان و  کشور تلاش خواهد کرد، اظهار داشت: طبق بررسی های صورت گرفته بیشترین سطح رضایت گردشگران داخلی و خارجی، مربوط به مسافرانی بوده که اقامت آن‌ها در استان آذربایجان شرقی بوده است.

حمزه زاده با بیان اینکه این استان با توجه به ظرفیت های گردشگری متنوع ، یکی از مقاصد اصلی این صنعت در کشور است، گفت: آذربایجان شرقی می تواند یکی از محور های توسعه کشور باشد.

رئیس جامعه هتلداران کشور در ادامه به اهمیت برگزاری همایش گرامیداشت روز گردشگری اشاره کرد و این همایش را عاملی مهم در  معرفی بخشی از توانمندی های استان در جذب بیشتر گردشگر و ایجاد انسجام بین تشکل ها و افزایش تعامل آنها با سازمان های متولی عنوان کرد.

 "مرتضی آبدار" مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته گردشگری، با اشاره به برگزاری برنامه های متنوع هفته گردشگری آذربایجان شرقی با تمرکز بر ارتقا آموزش، مهارت و اشتغال ، گفت: همزمان با روز و هفته جهانی گردشگری برنامه های متنوعی بر اساس شعار سال ۲۰۱۹ "گردشگری و مشاغل، آینده ای بهتر برای همه"با محوریت آموزش، مهارت و اشتغال در استان برگزار شد.

وی با بیان اینکه تبریز ۲۰۱۸ یقیناً باز تعریفی در حوزه گردشگری و سکوی آغازین برای گسترش فعالیت های گردشگری استان بود ، اظهار داشت: با توجه به اینکه توسعه صنعت گردشگری به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است، لذا به دنبال این موضوع شاهد تحول این صنعت و زیرساخت های گردشگری استان و همچنین معرفی گسترده پتانسیل‌های گردشگری منطقه بودیم.

 آبدار افزود:به دنبال معرفی ظرفیت های آذربایجان شرقی در سطح ملی و بین المللی، در ۶ ماه نخست سال ۹۸ شاهد استقبال چشمگیر گردشگران از این استان بودیم، بطوریکه طی ایام مذکور، آذربایجان شرقی میزبان ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۲۳۶ هزار گردشگر خارجی بوده است.

 وی ادامه داد: با افزایش ورود گردشگران به استان و لزوم افزایش و بهبود زیرساخت های حوزه گردشگری، طی سال جاری نیز در ۶ ماه نخست، شاهد بهره برداری ۳ هتل و هتل آپارتمان و ۲۵ واحد بوم گردی بوده ایم.

 مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه در ۶ ماه نخست سال جاری شاهد افزایش حجم سرمایه گذاری ها در حوزه گردشگری بوده ایم، اذعان داشت: در راستای تسهیل روند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری نیز، در نیمه نخست سال ۹۸، به ترتیب ۳۰ مورد موافقت اصولی صادر شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۷۹ پروژه با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۳۳۲۹ میلیارد تومان در استان در حال اجراست، که برای ۴۴۸۹ نفر اشتغال ایجاد خواهد نمود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد: به دنبال اهمیت حوزه آموزش در توسعه گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی استان در نیمه سال نخست سال جاری اقدام به برگزاری ۸ دوره آموزشی برای ۱۸۰۰ نفر کرده است.

 آبدار در پایان به اقدامات شاخص این اداره کل طی ۳ سال گذشته اشاره کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان طی سه سال گذشته در تلاش بوده تا ظرفیت های موجود در استان را تقویت و زمینه لازم را در راستای توسعه گردشگری فراهم سازد که در این حوزه می توان به افزایش چشمگیر ظرفیت مراکز اقامتی، ایجاد ۱۹۷ اقامتگاه بومگردی، تعریف ۲۰۰ مسیر طبیعتگردی، صادرات ۱۴ میلیون دلاری صنایع دستی، کاوش و مرمت مستمر مجموعه های شاخص تاریخی تبریز نظیر حسن پادشاه و ربع رشیدی و اقدامات زیرساختی و حفاظتی بازار تبریز اشاره کرد.

انتهای پیام/

افزایش ۳۷ درصدی ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار