خبر/

خسارت 4.8 میلیارد دلاری ارمنستان از جنگ با آذربایجان

1399/09/16 - 11:40 - کد خبر: 33363 نسخه چاپی

نصر: ارمنستان 4.8 میلیارد دلار هزینه تسلیحات جنگ با جمهوری آذربایجان کرد تا از سرزمین‌هایی که 30 سال اشغال کرده بود، خارج نشود.

به گزارش نصر، ارتش جمهوری آذربایجان 27 سپتامبر امسال عملیات خود را برای آزادسازی منطقه قره‌باغ کوهستانی و شهرهای مجاور از اشغال ارمنستان آغاز کرده و پس از 44 روز موفق به بازپس‌گیری سرزمین‌های خود از این کشور شده و ضربه سهمگینی نیز به ارتش آن وارد کرد.
سربازان آذربایجانی از نخستین روز عملیات، ارتش ارمنستان را از آماج حملات سنگین زمینی و هوایی قرار دادند.
بنا به اعلام مقامات ارشد نظامی ارمنستان، ارتش این کشور در چهارمین روز عملیات دچار فروپاشی شده و گزارش آن را به نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان ارائه کرده‌اند.
ارتش ارمنستان که در دوران اشغال خطوط دفاعی خود را با دیوارهای ضخیم بتونی ساخته بود، بیشترین آسیب‌ها را از پهپادهای مسلح و کامی‌کازه ساخت ترکیه متحمل شد.
وزارت دفاع آذربایجان از روز نخست عملیات تا آخرین روز، تصاویری از انهدام سلاح‌های گران قیمت ارمنستان توسط عناصر به اشتراک گذاشت.
به گزارش انیستیتوی تحقیقات اقتصادی دانشگاه اقتصاد آذربایجان (UNEC) ارمنستان، در طول این جنگ تسلیحاتی به ارزش 4.8 میلیارد دلار از دست داده است.
این شکست تاثیر مستقیمی نیز بر روحیه سربازان گذاشت به طوریکه با گذشت زمان، بیشتر سربازان ارمنی اعلام کردند که جنگ نمی خواهند و سعی در ترک منطقه داشتند. دولت ایروان به دلیل آمار بالای زیاد تلفات در ارتش، تصمیمات مختلفی اتخاذ کرد و کسانی را که حتی توانایی استفاده از اسلحه داشتند، نیز به ارتش فراخواند.
اگرچه مقامات سیاسی ارمنستان اعلام کردند که در جنگ دوم قره‌باغ حدود 2 هزار و500 سرباز کشته شده‌اند، اما افکار عمومی معتقدند آمار قربانیان بسیار بیشتر از تعداد اعلام شده است.
میکائیل میناسیان، سفیر سابق ارمنستان در واتیکان و داماد سرژ سرکیسیان رئیس جمهور سابق این کشور، اعلام کرد 4 هزار و 750 سرباز و افسر نظامی در جنگ کشته شده و گزارش وزارت دفاع در مورد این موضوع نیز به پاشینیان ارائه شده است.
این درحالیست که گفته می‌شود که آمار تلفات بسیار بالاتر از رقم اعلام شده توسط میناسیان است. تنها در یک مورد، نیروهای عملیات ویژه آذربایجان اجساد بیش از 600 سرباز ارمنی که در جنگ تن به تن در عملیات آزادسازی شوشا کشته شدند را به دولت ایروان تحویل داده‌اند.
گفتنی است در عملیات اخیر ارتش آذربایجان که از 27 سپتامبر آغاز شد، 5 مرکز شهر، 4 بخش و 286 روستا از اشغال ارمنستان آزاد شد. با پیروزی‌های به دست آمده از سوی آذربایجان، ایروان شکست را پذیرفت و توافق‌نامه تخلیه مناطق اشغالی آغدام، لاچین و کلبجر را امضا کرد.
انتهای پیام/
خسارت 4.8 میلیارد دلاری ارمنستان از جنگ با آذربایجان خبرگزاری آناتولی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار