خبر/

تصویب یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی

1398/07/07 - 17:08 - کد خبر: 3333 نسخه چاپی

نصر: نمایندگان مجلس با بررسی لایحه اصلاح نظام پولی و بانکی (حذف چهار صفر از واحد پول کشور) به صورت یک فوریتی موافقت کردند.

به گزارش نصر به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی عصر امروز (یکشنبه، هفت مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی درخواست یک فوریت برای لایحه اصلاح نظام پولی و بانکی(حذف چهار صفر از واحد پول کشور) با 124 رأی موافق، 76 رأی مخالف و سه رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

رئیس بانک مرکزی خاطر نشان کرد: حذف چهار صفر از پول ملی حداقل چهار سال زمان می‌برد.

عبدالناصر همتی که  به منظور دفاع از یک فوریت اصلاح نظام پولی و بانکی (حذف چهار صفر) سخن می گفت، گفت: در حال حاضر پول ملی کشور به دلیل تورم پیش آمده در این سال‌ها خاصیت ظاهری خود را از دست داده و عملاً مردم ریال را در مبادلات خود به رسمیت نمی‌شناسند و حفظ ظاهر و اعتبار پولی ملی یک ضرورت است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برای تسهیل در تبادلات مالی مردم و هماهنگی با فرهنگ عمومی جامعه حذف چهار صفر از پول ملی با بررسی‌های کارشناسی در دستور کار قرار گرفت و متأسفانه در حال حاضر نسبت ریال در برابر پول‌های رسمی دنیا به شدت نازل است و در عین حال سکه و به اصطلاح پول خرد نیز از چرخه مبادلات خارج شده است.

وی تصریح کرد: هزینه تولید و ضرب هر سکه 500 تومانی حدود 800 تومان است در حالی که تقریباً هیچ کارکردی ندارد و از چرخه جریان اقتصادی خارج شده اما با حذف چهار صفر وارد چرخه مبادلات پولی خواهد شد.

همتی در پاسخ به این انتقاد که زمان مناسبی برای حذف چهار صفر از پول ملی انتخاب نشده است، گفت: اتفاقاً الان بهترین فرصت برای این کار است تا اعتبار پول ملی بازگردد و به تدریج پول‌های جدید جایگزین پول‌های قبلی شود و ان‌شاالله این کار با همکاری مجلس صورت پذیرد.

براساس این گزارش، این لایحه که در قالب ماده واحده تقدیم مجلس شده است، واحد پول ایران را از ریال به تومان تغییر می‌دهد.

انتهای پیام/

تصویب یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار