رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری:

تپه " الله‌قلی" ملکان، ظرفیت ویژه تاریخی شمال‌غرب کشور است

1399/09/13 - 10:09 - کد خبر: 33190 نسخه چاپی

نصر: رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور تپه تاریخی الله‌قلی لیلان در شهرستان ملکان را ظرفیت ویژه شمال‌غرب کشور در راستای توسعه گردشگری فرهنگی و تاریخی عنوان کرد.

به گزارش نصر، بهروز عمرانی در نشستی با فرماندار شهرستان ملکان در راستای بررسی ظرفیت‌های قلعه تاریخی بختک و تپه الله‌قلی لیلان، با اشاره به اینکه سایت‌موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی مقصد اصلی گردشگران در دوران پسا کرونا خواهد بود، گفت: باید توجه داشت که سیاق گردشگری در دوران پسا کرونا با تحولات شگرفی همراه خواهد بود.
وی افزود: بطوریکه محوطه‌های تاریخی و سایت‌موزه‌ها در راس توجه گردشگران قرار خواهند گرفت، لذا در این راستا تپه الله‌قلی و قلعه بختک لیلان از جمله محوطه‌های تاریخی خواهد بود که بنابه قدمت و ارزش تاریخی آن‌ها گردشگران بسیاری را به سمت شمال‌غرب کشور راهی خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه مراحل لایه‌نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه تاریخی الله‌قلی آغاز شده، ادامه داد: مطالعات و کاوش‌های اولیه در این محل آغاز شده، همچنین در راستای مطالعه جامع و دستیابی به شواهد تاریخی بیشتر در این تپه تاریخی همکاری با هیئت باستانشناسی کشور آلمان نیز در دستور کار قرار گرفته است.
عمرانی تاکید کرد: با توجه به اینکه تپه الله‌قلی یکی از گنجینه‌های تاریخی و ارزشمند شمال‌غرب کشور است، لذا حفاظت، صیانت و همچنین مطالعه دقیق بر یافته‌های حاصل از آن در راستای معرفی در سطح ملی و بین‌المللی امری است که توسط اداره‌کل میراث فرهنگی استان و پژوشگاه میراث فرهنگی کشور بصورت جدی در حال پیگیری است.
نقی محمدی، فرماندار شهرستان ملکان نیز در این نشست ضمن قدردانی از اقدامات موثر اداره‌کل میراث فرهنگی استان در راستای صیانت از آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان، گفت: امروز به دنبال اقدامات موثر اداره‌کل میراث فرهنگی استان شاهد فعالیت مجدد پایگاه ملی قلعه بختک لیلان و همچنین اجرای گمانه‌زنی های تپه تاریخی الله‌قلی در راستای تعیین عرصه و حریم آن هستیم که به عنوان دو اثر شاخص و گواهی بر قدمت تاریخی شهرستان ملکان، شناخته شده‌اند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه با اتمام مرمت پل‌های تاریخی ملکان، تکمیل بزرگترین مرکز اطلاع رسانی گردشگری استان در این شهرستان و استقرار غرفه‌های صنایع‌دستی هنرمندان آن در این محل، شاهد رونق بیش از پیش گردشگری فرهنگی و تاریخی در این شهرستان خواهیم بود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز در این جلسه افزود: در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی شهرستان ملکان، دو پل تاریخی لیلان و قلی کندی بهصورت کامل مورد مرمت قرار گرفت.
احمد حمزه زاده گفت: از دیگر ظرفیت‌های تاریخی شهرستان ملکان مجموعه تاریخی قلعه بختک لیلان و تپه الله‌قلی است که خوشبختانه مجموعه تاریخی این قلعه به پایگاه ملی تبدیل و مراحل تعیین عرصه و حریم تپه الله‌قلی نیز آغاز شده است.
به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، وی از تکمیل بزرگ‌ترین مرکز اطلاع‌رسانی استان در شهرستان ملکان خبر داد و گفت: شهرستان ملکان به عنوان دروازه ورودی آذربایجان شرقی اهمیت ویژه‌ای دارد، به همین منظور بزرگ‌ترین مرکز اطلاع‌رسانی استان در این شهرستان در حال اجرا و با پیشرفت ۹۰ درصدی همراه است.
انتهای پیام/
 تپه خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار