خبر/

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

1399/09/11 - 20:46 - کد خبر: 33103 نسخه چاپی

نصر: بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه بیست و هفتمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی اعلام کرد، حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۱۸ آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش نصر، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ( ۴ آذرماه) درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری بیست و هفتمین مرحله از این حراج، سه بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۶ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی ثبت کردند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۳۷۷.۸ میلیارد ریال اوراق «اراد۵۴» و ۴.۷ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۸» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.  
معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ( ۱۱ آذرماه) توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.  
به علاوه، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس ۱.۴ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۴» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد و ۴۱۴ میلیارد ریال اوراق «اراد۵۵» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۳ درصد را خریداری کردند. همچنین در روز چهارشنبه (۵ آذرماه)، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در پذیره‌نویسی ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۷» شرکت کردند.
در روزهای شنبه، یک‌شنبه و دوشنبه هفته جاری نیز سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ۲.۳ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۵» و ۲۶۴ میلیارد ریال اوراق «اراد ۴۹» را در نرخ‌های کشف شده در آخرین حراج خریداری کردند. بنابراین در مجموع، ۱۹.۵ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت طی هفته منتهی به (۱۱ آذرماه) توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۱۸ آذرماه ۱۳۹۹)
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و هشتم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه (۱۸ آذرماه) اجرا می‌کند.
بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یکشنبه ۱۶ آذرماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بینبانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز میتوانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یکشنبه (۱۶ آذرماه) از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد.
کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.
لازم به ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مد قرار دهند.  
ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.
بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.
همچنین بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.
همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.
انتهای پیام/
نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار