مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی خبر داد:

ساماندهی و مرمت ۱۴ باب حجره در مجموعه تاریخی حسن پادشاه

1399/09/08 - 10:58 - کد خبر: 32813 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از ساماندهی و مرمت ۱۴ باب حجره در ضلع شمالی و جنوبی مجموعه تاریخی حسن پادشاه خبر داد.

به گزارش نصر، احمد حمزه زاده امروز در جمع خبرنگاران گفت: به دنبال مجموعه عملیات انجام‌شده برای حفاظت و مرمت مجموعه تاریخی حسن پادشاه تبریز، ۱۴ باب از حجره‌های این مجموعه تاریخی توسط متخصصان حوزه معاونت میراث فرهنگی این اداره کل موردحفاظت، مرمت و ساماندهی قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۱۴ حجره در ضلع شمالی و جنوبی این مجموعه مورد مرمت قرار گرفته است، گفت: با توجه به شرایط ساختاری و شدت آسیب‌های متفاوت در هر یک از ۱۴ باب حجره، بنا به ملاحظات فنی از شیوه‌های متفاوت علمی برای مرمت و حفاظت این آثار بهره گرفته‌شده، به طوری که ۱۰ باب حجره با اقداماتی نظیر استحکام‌بخشی ساختار سازه‌ای، جایگذاری ازاره‌های سنگی موجود، دوخت و دوز و تثبیت ترک‌ها و مرمت نماهای آجری مورد مرمت قرار گرفت.
او ادامه داد: همچنین ۴ باب از حجره‌ها که به‌واسطه شدت آسیب‌های وارده از بین رفته یا قابلیت حفاظت نداشتند، براساس مستندات و مطابق الگوهای تاریخی مورد بازسازی قرار گرفتند، همچنین به‌منظور تأمین نیازمندی‌های لازم برای تخصیص کاربری متناسب، تمهیدات لازم برای ایجاد زیرساخت‌های تأسیساتی اعم از تأسیسات مکانیکی و الکترونیکی در نظر گرفته شده است.
حمزه زاده اظهار داشت: با توجه به اهمیت میدان تاریخی صاحب آباد و مجموعه حسن پادشاه در تاریخ تبریز، این اداره کل احیا این مجموعه تاریخی را در اولویت کاری خود قرار داده و در تلاش است تا با فراهم‌سازی شرایط و امکانات لازم، احیا میدان حکومتی صاحب آباد و عناصر تاریخی تشکیل‌دهنده آن، از جمله مجموعه تاریخی حسن پادشاه را به‌واسطه تجربه و نبوغ متخصصان حوزه مرمت و حفاظت محقق سازد.
انتهای پیام/
 ساماندهی و مرمت ۱۴ باب حجره در مجموعه تاریخی حسن پادشاه نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار