خبر/

ترکیه بهانه امارات را در رابطه با اسرائیل کلاهبرداری خواند

1399/09/07 - 18:44 - کد خبر: 32789 نسخه چاپی

نصر: "مولود چاووش اوغلو" وزیر امورخارجه ترکیه عصر جمعه با اشاره تلویحی به امارات اعلام کرد که عادی سازی روابط با اسرائیل مشروط به توقف الحاق کرانه باختری به رژیم صهیونیستی کلاهبرداری بیش نیست.

به گزارش نصر، اوغلو افزود، گشایش سفارت کشورهای عربی (امارات، بحرین و سودان) در بیت‌المقدس، تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی را تضعیف خواهد کرد.
آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی در ۲۳ مرداد امسال  با انتشار بیانیه‌ مشترکی از امضای توافق برای عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو و آغاز روابط دیپلماتیک میان دو طرف خبر دادند.
«محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی همزمان با انتشار این بیانیه  اعلام کرد که در پی تماس تلفنی با رییس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل، توافق شد تا رژیم صهیونیستی الحاق اراضی فلسطینی به سرزمین‌های اشغالی را متوقف کند.
اما ساعاتی پس از ادعای محمد بن زاید، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که طرح الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را به طور موقت متوقف کرده است.
«عمر غباش» معاون فرهنگی و دیپلماسی عمومی وزیر امور خارجه امارات نیز به روزنامه ایندیپندنت انگلیس گفت: در این توافق چیزی محکم نشده و در صورتی که اسرائیل به وعده خود در قبال توافق عجیبی که نخست ترامپ آن را اعلام کرد، عمل نکند، هیچ شرطی گذاشته نشده است.
وی افزود، این توافق موضوع الحاق کرانه باختری را با یک وقفه روبه‌رو می‌کند و به دو طرف درگیر فرصت می‌دهد تا دوباره مذاکرات صلحی را که بارها شکست خورده است، آغاز کنند.
نتانیاهو بلافاصله پس از اعلام توافق عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و امارات از سوی ترامپ، از مفاد چنین توافقی عقب‌نشینی کرد و گفت که تغییری در طرح الحاق کرانه باختری حاصل نشده است.
وی گفت این طرح به طور موقت متوقف شده است.
مراسم امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو با منامه از یک طرف و پیمان صلح رژیم صهیونیستی با امارات ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) در کاخ سفید و در حضور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به صورت رسمی امضا شد و این دو کشور کوچک عرب حاشیه خلیج فارس رابطه چندین ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست ها آشکار و رسمی کردند.
انتهای پیام/
ترکیه بهانه امارات را در رابطه با اسرائیل کلاهبرداری خواند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار