احمد موقری:

برنامه عملیاتی نظارت بر معدن طلای اندریان تدوین شود

1399/09/05 - 17:21 - کد خبر: 32671 نسخه چاپی

نصر: سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی گفت: باید برنامه عملیاتی نظارتی جامع بر معدن طلای اندریان در شهرستان ورزقان تدوین و تهیه شود.

به گزارش نصر، احمد موقری روز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات حوزه معدن طلای اندریان، بر پیشگیری از برداشت های غیرمجاز و رفع مشکلات موجود در معدن طلای اندریان در کوتاه ترین زمان ممکن تاکید و اضافه کرد: بهره برداری از این معدن مهم باید با رعایت تمام مسایل زیست محیطی و ایمنی با رویکرد تامین منافع استانی و شهرستانی به انجام برسد.
وی معدن طلای اندریان را ظرفیت و فرصتی مناسب برای توسعه عمران و آبادی منطقه و اشتغال مردم منطقه دانست و اظهار داشت: تأمین امنیت معدن و جدیت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در این زمینه برای انجام وظایف قانونی خود مورد تاکید قوه قضائیه است.
موقری با تاکید بر پیشگیری از برداشت های غیرمجاز و رفع مشکلات موجود در معدن اندریان، افزود: با توجه به اهمیت فوق العاده این معدن طلا در حوزه منابع ملی، باید تدابیر دقیقی در خصوص پیشگیری از سوء استفاده افراد سودجو اندیشیده شود.
وی خواستار تدوین سریع برنامه جامع عملیاتی مؤثر برای نحوه نظارت در روند استحصال طلا از معدن اندریان از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی شد.
به گزارش ایرنا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان شرقی نیز در این نشست با تاکید بر رعایت استانداردهای زیست محیطی معدن طلای اندریان به لحاظ ارتباط مستقیم آن با سلامت جامعه، گفت: در این زمینه باید از تجربیات استان های دیگر که در حوزه معادن پیشرو هستند، بهره مند شد و از فناوری های نوین نیز در راستای پیشگیری از برداشت های غیر مجاز استفاده کرد.
بابک محبوب علیلو اظهار داشت: دادستانی مرکز آذربایجان شرقی بر تمامی مراحل فعالیت معدن طلای اندریان نظارت دارد و با اقدامات غیرقانونی و غیرمجاز در این عرصه با جدیت برخورد خواهد کرد.
در این نشست بر لزوم رعایت آئین نامه و دستورالعمل ها در حفاری ها و اصلاح تونل های ایجاد شده و نظارت سازمان صمت بر این امر، الزام پیمانکار به تأمین امنیت محدوده معدن در اجرای ماده 19 قانون معادن، ارایه برنامه ها و راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز و تأمین امنیت معدن از سوی سازمان صمت و نظارت جدی بر وصول حقوق دولتی از شرکت پیمانکار تاکید شد.
همچنین مقرر شد مدیریت و نظارت سازمان صمت آذربایجان شرقی بر خاک ها، سنگ ها و مواد معدنی توقیف شده در معدن فوق عملیاتی شود.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی دستور توقف عملیات تولیدی و پلمب معدن طلای «اندریان» در شهرستان ورزقان برای بار دوم در سال جاری را  صادر کرد.
بار اول با توجه به تصمیمات استانی یک فرجه زمانی چهار ماهه برای رفع آلودگی های زیست محیطی به این معدن داده شد که مدیران این مجتمع نتوانستند در مدت زمان تعیین شده مشکلات زیست محیطی معدن را بر طرف کنند.
معدن طلای اندریان در ۷۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و در محدوده جنگل های ارسباران از جمله معادن بحث برانگیز آذربایجان شرقی است که به رغم انجام پایش های زیست محیطی و اطمینان دادن مقام های ارشد استانی و  دانشگاهی مبنی بر آلوده نبودن آن، در سال های اخیر توجه رسانه ها و تعدادی از تشکل های مردمی را به خود جلب کرده است. 
فعالیت های اکتشافی در محدوده معدن طلای اندریان از سال ۱۳۷۲ توسط شرکت منطقه ای معادن آذربایجان آغاز شد و اکنون نیز شرکت معدنی «زرین داغ آستارکان» با همکاری و سرمایه گذاری «شرکت پروژه زمین شناسی معدنی» از کشور گرجستان با هدف استخراج سالیانه ۱۴۰۰ هزار تن کانسنگ طلا و تولید طلا به روش «هیپ لیچ» در این معدن فعالیت می کنند.
تاکنون در این معدن بالغ بر 25 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.
برنامه عملیاتی نظارت بر معدن طلای اندریان تدوین شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار