یک کارشناس پیشگیری از بیماری‌های واگیر پاسخ داد:

تعداد فوتی های کرونایی ایران کِی کاهش می یابد؟

1399/09/05 - 11:14 - کد خبر: 32610 نسخه چاپی

نصر: کارشناس پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی اردبیل گفت: محدودیت‌های دو هفته ای با ایجاد ایزولاسیون مستقیم و ایزولاسیون معکوس می تواند موجب کاهش مبتلایان به کرونا شود.

جواد ابیش‌وند در گفت‌وگویی اظهار کرد: رفتار ویروس کرونا تابعی از رفتار ما با آن ویروس است و این ویروس واگیردار بوده که برای گسترش آن باید فرد آلوده با فرد سالم تماس داشته باشد.
وی ادامه داد: محدودیت ها سبب می شود که حداقل ساعاتی که انسان در معرض آلودگی است کاهش پیدا می کند و محیط های آلوده احتمالی بسته می شود که به نوعی هم ایزولاسیون مستقیم و هم ایزولاسیون معکوس انجام می شود و مطمئنا ضریب انتقال بیماری را کاهش می دهد و هر زمان ضریب انتقال بیماری زیر یک باشد یعنی یک شخص آلوده فقط به یک نفر انتقال دهد مطمئنا این محدودیت ها منجر به کاهش تعداد بیماران می شود.
 به گفته ابیش‌وند، اگر ما ایزولاسیون چه به صورت ایزولاسیون مستقیم و چه به صورت ایزولاسیون معکوس انجام دهیم، می توانیم تعداد بیماران را کاهش دهیم.

برای کاهش تلفات ابتدا باید تعداد مراجعان سرپایی بیمارستان کمتر شود
وی ادامه داد: ایزولاسیون مستقیم آن است که فرد در خانه و قرنطینه بماند تا ویروس را به دیگران انتقال ندهد که این در اوایل اپیدمی انجام می شود اما اگر اپیدمی شدید باشد از ایزولاسیون معکوس استفاده می کنیم که در آن شخص سالم در خانه می ماند تا در بیرون آلوده نشود؛ همیشه ابتدا مراجعان سرپایی افزایش پیدا می کند، سپس بستری بیماران بیشتر می شود و بعد از آن فوتی ها افزایش پیدا می کند بنابراین برای کاهش تلفات ابتدا باید تعداد مراجعان سرپایی بیمارستان کمتر شود و متعاقب آن بستری بیمارستانی کاهش پیدا می کند و بعد از حدود یک هفته آمار فوتی کاهش پیدا می کند.

هنوز در استان اردبیل پیک شیوع به سمت بالاست
کارشناس پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی اردبیل با اشاره به اینکه هنوز در استان اردبیل پیک شیوع به سمت بالا است، یادآور شد: هر وقت مراجعه سرپایی به بیمارستان و مراکز بهداشتی رو به کاهش باشد مطمئن می شویم چند روز پس از آن بستری و فوتی کاهش پیدا می کند.
ابیش‌وند گفت: خانواده و افراد باید کلیه موارد بهداشتی اعلام شده را رعایت کنند که شامل استفاده از ماسک، دستکش، الکل و ضدعفونی کننده دست است و حتما باید فاصله گذاری هوشمند را رعایت کنند و  نباید کمتر از ۱.۵ متر به یکدیگر نزدیک شده و مهمانی، مراسم و دورهمی نداشته باشند و در محل کار موارد را رعایت کنند تا کمتر در معرض آلودگی ویروس قرار بگیرند.

اجرای طرح رصد خانه به خانه در اردبیل بزودی اجرا می شود
وی در مورد اجرای طرح رصد خانه به خانه اظهار کرد: مراجعه به در منازل شده و اطلاعات جمع آوری می شود افراد پرخطر و مشکوک مشخص خواهند شد و اطلاعات به مراکز بهداشت شهرستان ها انتقال می یابد سپس افرادی که با افراد مشکوک تماس مستقیم داشته اند را پیدا کرده و به صورت تلفنی آنها را رصد و غربالگری کرده و در صورت نیاز به مراکز ۱۶ ساعته منتقل کرده و اگر بدحال باشد به بیمارستان انتقال می دهند تا به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی پیدا کنند؛ مقدمات این کار با همکاری نهادهای مختلف در اردبیل انجام شده و  بزودی اجرا می شود.
انتهای پیام/
 تعداد فوتی های کرونایی ایران کِی کاهش می یابد؟ خبرگزاری ایسنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار