ظریف در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو:

خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی درجهت صلح پایدار است

1399/09/04 - 16:06 - کد خبر: 32576 نسخه چاپی

نصر: وزیر امور خارجه گفت: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان - همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان – گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

به گزارش نصر، «محمد جواد ظریف» در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰  صحبت کردن از جنگ در افغانستان 20 سال بعد از کنفرانس بن را یک تراژدی بزرگ عنوان کرد و گفت: برای بیش از ۴۰ سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی‌هایی بوده‌اند که عمدتا از خارج نشأت گرفته است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه رویکرد نظامی برای ایجاد صلح شکست خورده و حضور نیروهای خارجی به معضلی دیرپا بدل شده است، گفت: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان - همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان – گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

 از گفت و گوهای بین الافغانی به شمول طالبان حمایت می‌کنیم
وی خاطرنشان کرد: ایران همواره از گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان‌ها انجام شود، حمایت کرده است. این گفت‌وگوها باید طالبان را نیز شامل شده و ضمنا دستاوردهای پس از ۲۰۰۱ را حفظ کند قانون اساسی دموکراتیک، حق مردم برای تعیین سرنوشت خود، حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، حقوق زنان و مبارزه با تروریسم. سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری آمادگی دارد.
رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: همه ما می‌دانیم که فقر و بیکاری زمینی حاصلخیز برای افراط‌گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر مهیا کرده است. مادامی که افغان‌ها برای ادامه حیات خود با دشواری روبرو باشند، صلح پایدار نخواهد ماند.
ظریف تصریح کرد: ما به نوبه خود با وجود جنگ اقتصادی سبوعانه ایالات متحده علیه مردم‌مان، از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کرده‌ایم و آن‌ها از اقلام غذایی، حمل و نقل و خدمات درمانی یارانه‌ای برخوردار هستند، ۴۷۰ هزار دانش‌آموز افغان در مدارس ما درس می‌خوانند، ۲۲ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ما مشغول تحصیل هستند.

 تروریسم اقتصادی آمریکا مردم ایران و افغانستان را هدف قرار داده است
وی از افتتاح راه‌آهن خواف هرات در روزهای آتی خبر داد و گفت:  با بیان اینکه ما از طریق چابهار افغانستان را به جهان خارج متصل می‌کنیم. نیروگاه‌های ما برای مردم افغانستان برق تأمین می‌کنند و ما قادریم در زمینه انرژی اقدامات بسیار بیشتری انجام دهیم. اما ایالات متحده به جای تسهیل این امر، با تروریسم اقتصادی‌ای که هم ایرانی‌ها و هم افغان‌ها را هدف قرار داده است، برای چنین همکاری‌هایی مانع‌تراشی می‌کند.
وزیر امور خارجه گفت: اهداکنندگان کمک‌های بین‌المللی هم رویکردی جدا معیوب دارند که بازخورد ساده آن در ترتیب سخنرانان این جلسه نمایان است، که همسایگان را در نوبت آخر قرار داده است. جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد.
انتهای پیام/
 خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی درجهت صلح پایدار است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار