طرح شهید قاسم سلیمانی در آذربایجان شرقی چگونه اجرا می‌شود؟

1399/09/03 - 09:46 - کد خبر: 32459 نسخه چاپی

نصر: مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی آذربایجان شرقی گفت: طرح شهید قاسم سلیمانی مهمترین طرح برای مبارزه با ویروس کرونا است و اکثر برنامه های ما در هفته بسیج در قالب این طرح انجام خواهد شد.

به گزارش نصر، دکتر جواد احمدیان در گفت‌وگویی با اشاره به اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های مهم ما طرح شهید قاسم سلیمانی بوده که یک طرح کشوری است و مابین وزیر بهداشت و رئیس سازمان بسیج مستضعفین امضاء شده و در استان‌ها نیز کارگروه‌های استانی تشکیل یافته و چندین جلسه در این خصوص مابین فرمانده سپاه عاشورا و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شده است و این طرح در روزهای آتی عملیاتی خواهد شد.
وی ادامه داد: بر اساس این طرح بسیجیان و تمامی قسمت‌های سپاه در قالب گروه‌های معین دانشگاه علوم پزشکی را در کنترل و درمان بیماری کرونا و بیماران کرونایی همراهی خواهند کرد بطوریکه هر منزل یک مرکز بهداشت تلقی می‌شود و از طریق پایگاه‌های مقاومت بسیج محلات کمک‌های پیشگیری و همیاری ارائه خواهد شد تا به افراد مبتلا در بحث قرنطینه کمک رسانی شود و اگر امکان قرنطینه‌ی خانگی نباشد، مکان‌هایی مشخص خواهد شد تا در آن مکان ها قرنینه شوند.
مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان گفت: یکی دیگر از برنامه های طرح شهید سلیمانی حمایت‌ از افرادی است که به جهت ابتلا به کرونا در خانه مانده اند که بر این اساس، برای قطع زنجیره شیوع ویروس، بسته های معیشتی به این افراد داده خواهد شد.
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان بسیج جامعه پزشکی آذربایجان شرقی در زمینه مبارزه با شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: فعالیتهای بسیار خوبی از طرف سازمان در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام شده است، بطوریکه از بدو ورود این ویروس به کشور، ستاد مشترکی مابین سپاه عاشورا و دانشگاه علوم پزشکی تبریز تشکیل شد.
وی ادامه داد: اقداماتی نیز مانند کنترل شیوع ویروس کرونا، بیمار یابی از طریق سامانه۴۰۳۰، گند زدایی معابر و فرهنگ سازی برای استفاده از لوازم بهداشتی انجام شده است.
وی با بیان اینکه نیروهای سازمان بسیج جامعه‌ی پزشکی استان دوشادوش سایر کادر درمان در بحث مبارزه با شیوع این ویروس ایستاده اند، افزود: هر موقع که دانشگاه علوم پزشکی اعلام نیاز  کرده، نیروهای بسیج جامعه پزشکی که خود جزو کادر درمان هستند، جایگزین نیروهای قبلی شده و به مبارزه با این ویروس پرداخته اند.
مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی آذربایجان شرقی در خصوص فعالیت‌های آموزشی این سازمان نیز گفت: در رابطه با پیشگیری و درمان ویروس کرونا چندین طرح توسط واحد علمی بسیج جامعه پزشکی استان ارائه شده است که بعضی از این طرح ها به وزارت بهداشت ارسال شده است و در صورت تایید می توان این طرح ها را بعنوان درمان و پیشگیری ویروس کرونا ارائه کرد.
وی با اشاره به اجرای طرح شهید رهنمون نیز اظهار کرد: در قالب این طرح و تا جایی که تجمعات زیاد و شلوغی ایجاد نشود، نیروهای سازمان در اقصی نقاط استان به انجام ویزیت رایگان خواهند پرداخت.
وی ادمه داد: در بحث کمک مؤمنانه نیز بسته هایی برای تامین نیازهای افراد نیازمند تهیه و توزیع شد که این طرح به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.
وی به یک طرح دیگری که با مشارکت بسیج طلاب، بسیج مساجد و بسیج جامعه پزشکی انجام خواهد شد اشاره کرد و افزود: همان‌طور که مستحضر هستید بیماران کرونایی در داخل بیمارستان همراه ندارند و در بسیاری از مسائل از جمله بحث نظافت، تغذیه، استفاده از سرویس بهداشتی و سایر مسائلی که توسط همراه به بیمار کمک می‌شود، دچار مشکل می‌شوند لذا تعدادی از بسیجیان به صورت داوطلبانه آموزش می‌بینند و به عنوان همراه به این بیماران کمک می‌کنند.
احمدیان در پایان با اشاره به اینکه تقریباً ده هزار نیروی بسیجی عضو سازمان بسیج جامعه پزشکی استان هستند، اظهار کرد:   اکثر این نیروها جزو کادر درمان و یا کادر بهداشت هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در بحث کرونا درگیر هستند اما در مورد برنامه‌هایی که توسط بسیج جامعه پزشکی اجرا می‌شود علاوه براینکه این نیروها به وظیفه ذاتی خود در مسائل درمانی می پردازند، به صورت داوطلبانه و جهادی در برنامه های ما شرکت می‌کنند.
انتهای پیام/
طرح شهید قاسم سلیمانی در آذربایجان شرقی چگونه اجرا می‌شود؟ خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار