خبر/

ایرانی‌ها دو برابر دنیا مرغ می‌خورند

1399/08/26 - 12:57 - کد خبر: 31985 نسخه چاپی

نصر: مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی، گفت: استان آذربایجان‌شرقی در تولید گوشت مرغ، تخم‌مرغ؛ جوجه‌های گوشتی و تخمگذار، همواره رتبه‌های اول تا چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است.

به گزارش نصر، فیروز طلوع‌حیات به قدمت صنعت مرغداری در استان اشاره کرد و اظهار داشت: از حدود 60 سال پیش این صنعت راه‌اندازی شده است و جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارد.
وی ادامه داد: سالانه 85 هزار تن گوشت مرغ  و 94 هزار تن تخم‌مرغ در استان تولید می‌شود که به ترتیب 3 درصد و 10.5 درصد تولید کل کشور را شامل می‌شود که از لحاظ تخم‌مرغ استان آذربایجان‌شرقی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.
طلوع‌حیات در رابطه با واحدهای تولید مرغ‌های گوشتی و تخمگذار، گفت: از لحاظ تخم‌مرغ حدود 40 تا 50 درصد مازاد تولید داریم که به استان‌های دیگر صادر می‌کنیم اما از لحاظ گوشت مرغ حدود 15 درصد از استان‌های همجوار تامین می‌شود.
مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان، یادآور شد: استان آذربایجان‌شرقی از لحاظ مرغداری‌های مادر تخمگذار رتبه اول کشور را داراست و 20 درصد جوجه‌های تخمگذار و 6 درصد جوجه‌های گوشتی کشور از طریق استان تامین می‌شود که با این شرایط توانایی صادرات به استان‌ها و کشورهای دیگر را دارد.
وی در ادامه با مقایسه سرانه مصرف گوشت مرغ، تصریح کرد: به‌طور میانگین مصرف سالانه در کشور 31 کیلوگرم و در جهان 15 کیلوگرم است که نشان از مصرف بیش از دو برابری و مازاد است.
 طلوع‌حیات افزود: در محصول تخم‌مرغ سرانه مصرف استانی 12 کیلوگرم است که در مقایسه با میزان تولید استان که 25.5 کیلوگرم است شرایط بهتری داشته و نه تنها خودکفا هستیم بلکه نیاز استان‌های دیگر را نیز تامین می‌کنیم.
وی در ارتباط با قیمت‌گذاری محصولات تولیدی صنعت مرغداری به وزارت صنعت معدن و تجارت اشاره کرد و متذکر شد: قیمت‌گذاری و تنظیم بازار از طریق این وزارت و حوزه های زیر مجموعه اش انجام می‌شود اما اخیرا صحبت‌هایی شنیده شده که این وظیفه به وزارت جهاد کشاورزی محول گردد.
مدیر طیور سازمان جهادکشاورزی استان، افزود: قیمت مرغ که اخیراً به خاطر جنگ اقتصادی، حواشی زیادی ایجاد کرده در مقایسه با تورم و سایر محصولات خوراکی افزایش آنچنانی نداشته، چرا که کیفیت این محصول کاهش پیدا نکرده اما مردم با رصد قیمت‌ها در بازار متوجه هستند که اکثر محصولات با کاهش کیفیت، افزایش قیمت زیادی داشته‌اند.
طلوع‌حیات خود با قدردانی از مرغداران و تولیدکنندگان استان، بیان داشت: این افراد مانند سربازان جنگی پا پس نکشیده و در یک جنگ بزرگ اقتصادی جنگیده‌اند و تولید نسبت به سال‌های قبل کاهش پیدا نکرده تا مصرف‌کنندگان با کمبود این محصول مفید و ضروری مواجه نشوند.
انتهای پیام/
ایرانی‌ها دو برابر دنیا مرغ می‌خورند خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار