مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان؛

اتمام مسقف سازی بازار صفی مجموعه بازار جهانی تبریز

1399/08/25 - 16:07 - کد خبر: 31927 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از اتمام مسقف سازی بازار صفی مجموعه بازار جهانی تبریز خبر داد.

به گزارش نصر، احمد حمزه زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: بازار صفی مجموعه بازار جهانی تبریز، از جمله بخش‌های پررونق و شناخته‌شده بازار تاریخی تبریز است که علاوه بر شهروندان تبریزی، همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
وی، ساماندهی و همخوان سازی سازه‌های بازار صفی با معماری تاریخی بازار تبریز را از جمله پروژه‌های مهم این اداره کل در سال جاری عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته سقف بازار صفی توسط اصناف با سازه‌های چوبی شکل گرفته بود، لذا در راستای همخوان سازی این بخش از بازار جهانی تبریز با سایر بخش‌های تاریخی، مسقف سازی بازار صفی در دستور کار قرار گرفت.
به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، وی در ادامه با بیان اینکه در این پروژه هفت‌گنبد در سقف این بازار اجرا شده است، گفت: طی این عملیات که به مدت دو ماه به طول انجامید هفت‌گنبد اجرا و ۱۶ پایه توسط تیم تخصصی و فنی این اداره کل مورد حفاظت و مرمت قرار گرفت.
حمزه زاده گفت: در این عملیات مراحلی نظیر سبک‌سازی و برداشتن تمام پوشش‌های چوبی فرسوده پشت‌بام، بازسازی پایه‌های آجری از بین رفته مطابق طرح اولیه، بازسازی تویزه‌های بالای مغازه‌ها جهت انتقال بار گنبد، بازسازی تویزه های اصلی بازار جهت اجرای طاق‌ها، بازسازی طاق‌های فرو ریخته به شکل چهاربخشی، اجرای طاق دزد و زیرسازی پشت‌بام انجام شده است.
انتهای پیام/
اتمام مسقف سازی بازار صفی مجموعه بازار جهانی تبریز نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار