رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز؛

لزوم ایجاد کتابخانه مجازی و امکان دسترسی به منابع دیجیتال

1399/08/25 - 13:03 - کد خبر: 31897 نسخه چاپی

نصر: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز بر لزوم توسعه فعالیت اداره کتابخانه‌های این دانشگاه در ایجاد کتابخانه مجازی و امکان دسترسی به منابع دیجیتال در کنار توسعه و غنی‌سازی فیزیکی آن تاکید کرد.

به گزارش نصر، عزیز جوانپور در نشستی به‌مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی و روز کتابدار، اظهار کرد: واحد بین‌المللی تبریز جزو پنج واحد برتر کشور بوده و در رتبه‌بندی انجام‌شده به‌عنوان رتبه یک شناخته شده است.
وی افزود: با توجه به توفیقاتی که دانشگاه‌ها در ایام فاصله‌گذاری اجتماعی در زمینه آموزش مجازی کسب کرده‌اند، انتظار می‌رود پس از پایان دوران همه‌گیری کرونا نیز از فضای مجازی ایجاد شده، استفاده بهینه شود و دانشگاه‌ها با شناسایی آسیب‌های مربوط به سیستم‌های سنتی کتابداری و کتابخوانی، زیرساخت‌های لازم را در زمینه توسعه فضای دیجیتال فراهم کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با بیان جایگاه کلیدی فرهنگ کتاب و کتابخوانی در دانشگاه‌های نسل سوم، خواستار توجه به سهم کتابخانه‌ها در حوزه‌های مرتبط با فعالیت‌های دانش‌بنیان، نوآورانه و فناورانه شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز نیز با گرامیداشت هفته کتاب با بیان اینکه احادیث و روایات متعددی در تبیین اهمیت فرهنگ کتاب و مطالعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: در فرهنگ ایرانی اسلامی، بخشی از مطالعه و اطلاع‌رسانی مبتنی‌بر منابع شفاهی صورت گرفته و از جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردار است.
سعید وحیدی‌مهر بر ایجاد پاتوق‌های کتابخانه‌ای در فضاهای عمومی دانشگاه به‌منظور تشویق و ترغیب مخاطبان و ایجاد انس و ارتباط بیشتر با آموزه‌های ام‌الکتاب تأکید کرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز هم بر اهمیت کتاب و مطالعه در تقویت هوش مهارتی و هوش اجتماعی تأکید و بیان کرد: تحول در تقویت هوش اجتماعی می‌تواند منجر به پیشرفت جامعه در راستای ارزش‌آفرینی شود.
حسن رسولی‌سقای با بیان اهمیت توسعه نسخ دیجیتالی کتب به توضیح تاریخچه کتاب و کتابداری پرداخت و ادامه داد: قبل از توسعه و پیدایش صنعت چاپ، حفظ شفاهی منابع دانشی متدوال بوده و به‌دنبال آن نسخ چاپی بروز و ظهور پیدا کردند و اکنون با توجه به تغییر شیوه‌های زندگی و ارتباطی، لزوم توسعه کتابخانه‌های دیجیتال بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.
مسئول امور کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام‌شده در مجموعه کتابخانه‌های واحد، از آغاز بارگزاری نسخه الکترونیک پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌منظور ایجاد آرشیو الکترونیک پایان‌نامه در سامانه واحد تبریز خبر داد.
لیدا لطفی‌نقش اضافه کرد: با انجام تمهیدات لازم، توسعه کتابخانه دیجیتال و ایجاد دسترسی مجازی داوطلبان و مخاطبان به‌منظور بهره‌مندی از منابع موجود بدون نیاز به حضور فیزیکی در دستورکار این اداره قرار گرفته است.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد تبریز، در پایان نشست، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با اهدای لوح سپاس از فعالیت‌ها و تلاش‌های مجدانه کارشناسان کتابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز قدردانی کرد.
انتهای پیام/
لزوم ایجاد کتابخانه مجازی و امکان دسترسی به منابع دیجیتال خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار